خبرگزاری کار ایران

سازمان هواشناسی اعلام کرد:

بارش گسترده باران و برف در اولین روز بهار ۱۴۰۳

asdasd
کد خبر : ۱۴۶۰۴۸۵

سازمان هواشناسی با صدور هشدار تشدید فعالیت سامانه بارشی در ۱۴ استان از بارش گسترده باران و برف در بیشتر مناطق کشور در اولین روز بهار ۱۴۰۳ خبر داد.

به گزارش ایلنا، براساس پیش‌بینی کلی نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی، امروز (یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۴۰۲) در استان‌های گلستان، خراسان شمالی و شمال خراسان رضوی بارش‌های پارکنده روی می‌دهد. 

فردا دوشنبه سامانه بارشی جدیدی وارد کشور می‌شود و در استان‌های شمال غرب، غرب، برخی مناطق جنوب غرب، استان‌های واقع در سواحل غربی و مرکزی خزر، استان‌های واقع در دامنه‌های جنوبی البرز مرکزی و استان‌های واقع در دامنه‌های زاگرس مرکزی باعث بارندگی، رعد و برق، وزش باد شدید موقتی، بارش تگرگ و در مناطق مرتفع و سردسیر موجب بارش برف می‌شود. 

روز سه‌شنبه فعالیت سامانه بارشی تشدید می‌شود و علاوه بر مناطق ذکرشده، قسمت‌هایی از جنوب، مرکز و شمال شرق کشور را در برمی‌گیرد. بیشترین فعالیت سامانه بارشی اواخر روز دوشنبه و روز سه‌شنبه در استان‌های لرستان، خوزستان، کرمانشاه، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، شمال فارس، غرب استان‌های اصفهان و کردستان خواهد بود. 

روز چهارشنبه (۱ فروردین ۱۴۰۳) از شدت فعالیت سامانه بارشی کاسته می‌شود. البته در این روز نیز به‌جز استان‌های سیستان و بلوچستان و هرمزگان، در سایر مناطق کشور بارش پیش‌بینی می‌شود. در روز چهارشنبه به‌تدریج از سمت غرب از میزان ابرناکی و بارش‌ها کاسته می‌شود. 

همچنین در روز پنجشنبه ۲ فروردین ۱۴۰۳، در شمال شرق کشور بارش‌های پراکنده روی داده و سامانه بارشی از کشور خارج می‌شود. سه‌شنبه و چهارشنبه خلیج‌فارس مواج پیش‌بینی شده است. 

توصیف سامانه: تشدید فعالیت سامانه بارشی (هشدار قرمز) 

نوع مخاطره: بارش شدید باران، رعد و برق، وزش باد شدید

زمان و منطقه اثر: 

سه‌شنبه ۲۹ اسفند ۱۴۰۲: خوزستان، ایلام، لرستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد. 

اثر مخاطره: بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه‌ها، سیلابی شدن مسیل‌ها و رودخانه‌های فصلی، آب‌گرفتگی معابر به‌صورت گسترده، سرریز سدها، انسداد راه‌ها و احتمال تخریب پل، اختلال جدی در سفرهای بین‌شهری و داخل شهر، تعطیلی فعالیت‌های عمرانی، خسارت به برخی زیرساخت‌ها مانند خطوط انتقال برق و غیره، تخریب تأسیسات و سازه‌های واقع شده در حریم و بستر رودخانه، تخریب سازه‌های موقت و سبک در اثر وزش باد شدید. 

توصیه: عدم توقف و تردد در بستر و حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها، بازگشایی کانال‌ها و آبروهای درون و برون‌شهری، آمادگی کامل دستگاه‌های اجرایی و امدادرسان، بازگشایی دهانه پل‌ها، اجتناب از سفرهای برون‌شهری، اجتناب از فعالیت‌های کوهنوردی، خروج شهروندان از تفرجگاه‌ها و سکونتگاه‌های واقع در حریم و بستر رودخانه، مدیریت زمین‌های کشاورزی، عدم تردد دامداران و عشایر در ارتفاعات و حاشیه رودخانه‌ها. 

توصیف سامانه: تشدید فعالیت سامانه بارشی (هشدار نارنجی) 

نوع مخاطره: بارندگی شدید، رعد و برق، وزش باد شدید موقت، در نقاط مستعد تگرگ، در نقاط کوهستانی و سردسیر کولاک برف، احتمال وقوع بهمن. 

زمان و منطقه اثر: 

دوشنبه ۲۸ اسفند ۱۴۰۲: اردبیل، گیلان، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، زنجان، کردستان، کرمانشاه، ایلام، لرستان، شمال خوزستان، قزوین، ارتفاعات استان‌های تهران و البرز، غرب استان همدان. 

سه‌شنبه ۲۹ اسفند ۱۴۰۲: اردبیل، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، گیلان، زنجان، قزوین، البرز، تهران، کردستان، کرمانشاه، همدان، مرکزی، قم، غرب مازندران، شمال استان‌های فارس و بوشهر، ارتفاعات سمنان، غرب اصفهان. 

چهارشنبه ۱ فروردین ۱۴۰۳: تهران، البرز، گلستان، خراسان شمالی، نیمه شمالی خراسان رضوی، غرب کردستان، شمال غرب کرمانشاه، شرق کهگیلویه و بویراحمد، فارس. 

اثر مخاطره: لغزندگی جاده‌ها، کاهش دید، اختلال در ناوگان حمل‌ونقل جاده‌ای، ریلی و هوایی، آب‌گرفتگی معابر، جاری شدن روان‌آب، طغیان رودخانه‌ها، سیلابی شدن مسیل‌ها و رودخانه‌ها، کولاک برف در نواحی کوهستانی، احتمال سقوط بهمن در دامنه‌های برف‌گیر، صاعقه، رانش زمین و ریزش سنگ در نواحی کوهستانی، خسارت به سازه‌های موقت بویژه چادرهای مسافرتی و خسارت به صنعت کشاورزی. 

توصیه: همراه داشتن تجهیزات لازم و سوخت کافی هنگام سفر با خودرو، عدم اتراق در حاشیه و بستر رودخانه‌ها و مسیل‌ها، پرهیز از فعالیت‌های کوهنوردی، خودداری از چرای دام وعدم تردد عشایر در حاشیه رودخانه‌ها و نواحی مرتفع، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت به‌ویژه چادرهای مسافرتی، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها در نواحی سردسیر آمادگی برای برف‌روبی توسط دستگاه‌های مربوطه، آمادگی راهداری جهت برف‌روبی در گردنه‌ها و نقاط سردسیر، انتقال نهاده‌های کشاورزی به مکان‌های مسقف. 

توصیف سامانه: وزش باد شدید

نوع مخاطره: وزش باد شدید، رعد وبرق و صاعقه، خیزش گردوخاک، اختلال در ناوگان حمل و نقل جاده‌ای، ریلی و هوایی، ریزش سنگ در نواحی کوهستانی، خسارت به سازه‌های موقت بویژه چادرهای مسافرتی و خسارت به صنعت کشاورزی

زمان: ظهر سه‌شنبه ۲۹ اسفند ۱۴۰۲ تا اواخر وقت چهارشنبه ۱ فروردین ۱۴۰۳ 

منطقه اثر: 

سه‌شنبه ۲۹ اسفند ۱۴۰۲: یزد، شمال شرق فارس، شمال غرب کرمان، نیمه شمالی خراسان جنوبی، جنوب خراسان رضوی، جنوب شرق اصفهان، شرق و جنوب سمنان، نیمه شمالی سیستان و بلوچستان، 

چهارشنبه ۱ فروردین ۱۴۰۳: یزد، کرمان، اصفهان، نیمه شمالی فارس، سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، خراسان شمالی، سمنان، قم، مرکزی. 

اثر مخاطره: کاهش شدید دید. 

توصیه: استحکام سازه‌های موقت بویژه چادرهای مسافرتی، مدیریت برنامه مسافرت، خودداری از چرای دام وعدم تردد عشایر در مناطق کوهستانی، پرهیز از انجام هر گونه عملیات کشاورزی. 

توصیف سامانه: وزش باد به نسبت شدید تا شدید و افزایش ارتفاع امواج دریا 

نوع مخاطره: افزایش بیشینه سرعت وزش باد جنوب شرقی در محدوده ۳۰ نات و افزایش بیشینه ارتفاع موج تا ۲ متر. 

زمان: اواخر وقت دوشنبه ۲۸ اسفند ۱۴۰۲ تا اواخر وقت سه‌شنبه ۲۹ اسفند ۱۴۰۲ 

منطقه اثر: خلیج فارس، مناطق ساحلی و دور از ساحل استان‌های خوزستان و بوشهر. 

اثر مخاطره: اختلال در ترددهای دریایی، پاره شدن تورهای صیادی و آسیب به قفس‌های پرورش ماهی و اختلال در فعالیت سکوهای نفتی. 

توصیه: اجتناب از تردد شناورهای سبک و نیمه سنگین، منع فعالیت‌های تفریحی و شیلاتی، اتخاذ تمهیدات لازم جهت انجام فعالیت‌های ساحلی و فراساحل همچنین سکوهای نفتی و آماده‌باش برای مواجهه با خسارت‌های احتمالی.

انتهای پیام/
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
  اخبار روز سایر رسانه ها
   اخبار از پلیکان
   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
   پیشنهاد امروز