خبرگزاری کار ایران

شهردار تهران:

استانداردهای دستگاه زباله‌سوز ۶ هزار تنی در حال بررسی است

asdasd
کد خبر : ۱۴۶۰۲۰۸

شهردار تهران گفت: استانداردهای دستگاه زباله‌سوز ۶ هزار تنی که بنا است از چین وارد شود، این روزها توسط کمیته ملی محیط‌زیست در حال بررسی است ‌و پس از تایید این کمیته، قرارداد آن نهایی خواهد شد.

به گزارش ایلنا، آیین بهره‌برداری از ۳ ایستگاه جدید مترو به همراه ایستگاه تبادلی تربیت مدرس و ۲ ورودی در خط ۶ متروی تهران در قالب صد و دوازدهمین پویش امید و افتخار، صبح امروز (شنبه ۲۶ اسفندماه ۱۴۰۲) با حضور علیرضا زاکانی، شهردار تهران، محسن هرمزی، معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری تهران، مهدی چمران، رئیس شورای شهر تهران، سید محمد آقامیری، عضو کمیسیون عمران و حمل‌ونقل شورای شهر و جمعی از مدیران شهری برگزار شد.

در این آیین، زاکانی با اشاره به اقدامات صورت‌گرفته در توسعه حمل‌ونقل عمومی پایتخت گفت: عملیات احداث ۳ ایستگاه و دو ورودی افتتاح‌شده امروز، ابتدا با همراهی شرکت مپنا شروع شد و پس از آن ایستگاه تربیت مدرس توسط قرارگاه خاتم‌الانبیا (ص) و ایستگاه‌های بخش شمالی خط ۶ نیز به وسیله شرکت چیلکو افتتاح شدند.

شهردار تهران ادامه داد: در طراحی فضای ایستگاه‌های مترو بیش از هر عنصر دیگری به سراغ معماری ایرانی - اسلامی رفته‌ایم، تا علاوه بر ایجاد فضای دل‌انگیز، اتصالی به گذشته فرهنگی خود نیز داشته باشیم. در همین راستا، نمونه دقیقی از معماری ایرانی - اسلامی را در ایستگاه تربیت مدرس با وجود قوس‌های آجری آن می‌بینیم.

وی افزود: به جهت رعایت استاندارهای مرتبط با پدافند غیرعامل به دنبال اتصال برخی از ایستگاه‌های مترو با بیمارستان‌ها بودیم و ایستگاه بهار شیراز نیز از این لحاظ به بیمارستان خانواده متصل می‌شود.

زاکانی همچنین درباره علت عدم حضور معاون اول رئیس‌جمهور در افتتاحیه امروز با وجود اعلام قبلی، گفت: آقای مخبر به دلیل حضور در جلسه ستاد تنظیم بازار با حضور استاندارها و تعدادی از وزرا نتوانستند در افتتاحیه امروز باشندو در روزهای پایانی سال، بهبود و ساماندهی معیشت مردم جزو اولویت های اصلی دولت است و برای آنان آرزوی موفقیت دارم.

شهردار تهران افزود: از آغاز مسئولیت به دو علت عهد کردیم با استفاده از تمامی توان نخبگانی و حاکمیتی کشور، تهران را متحول کنیم؛ اول این که تهران از ۲۳۸ سال پیش که پایتخت شده است، اما تا کنون برنامه منظمی برای توسعه نداشته و مردم آن در رنجند و  دوم اینکه تهران نماد نظام و نمود پیشرفت آن است و اتفاقات رخ‌داده در این شهر به سرعت در سایر نقاط کشور نیز الگو می‌شود. در این روزها که دشمنان ایران اسلامی از جمله اسرائیل به دنبال سیاه‌نمایی از فضای داخلی کشور هستند، پیشرفت تهران می‌تواند پاسخ خوبی به سیاه‌نمایی آنان باشد.

زاکانی سپس پیرامون اقدامات صورت‌گرفته در دوره جدید مدیریت شهری گفت: در سال ۱۴۰۰ متروی تهران ۱۴۲ ایستگاه به طول ۲۵۴ کیلومتر داشت، اما امروز بعد از گذشت ۳۰ ماه، ایستگاه‌های مترو تهران به ۱۵۹ عدد و به طول مترو هم ۳۰۳ کیلومتر رسیده است. علاوه بر این ساخت ۹.۵ کیلومتر تونل در بخش جنوبی خط ۶ مترو تهران هم آغاز و تکمیل شد که از این میزان حفر دو کیلومتر آن به دلیل وجود بافت سنگی و شیب سه درصد مشکل بود، اما با اتکا به ظرفیت داخلی توانستیم این مهم را به سرانجام برسانیم.

شهردار تهران تاکید کرد: تمرکز اصلی ما در مدیریت شهری طی ۳۰ ماه گذشته ایجاد تحول کالبدی در شهر تهران بود که این موضوع را محورهای مختلفی دنبال کردیم؛ به عنوان مثال، در موضوع حل آلودگی هوا با وجود مسئولیت ۲۳ دستگاه دیگر، شهرداری گام‌های بزرگی در این زمینه برداشته است؛ از جمله اضافه شدن ۳ هزار اتوبوس برقی، ۵۵ هزار تاکسی و ده هزار ون برقی به ناوگان حمل‌ونقل عمومی در ماه‌های آینده.

زاکانی ادامه داد: نیمه اسفندماه آیین بهره‌برداری از ۲ هزار هکتار فضای سبز پیرامونی شهر تهران برگزار شد که از این رقم ۱۰۰۰ هکتار آن مثمر است و ۲۵۰ هکتارش به وسیله آبیاری زیرسطحی تغذیه می‌شود. علاوه بر این استانداردهای دستگاه زباله سوز ۶ هزار تنی که بنا است از چین وارد شود، این روزها توسط کمیته ملی محیط‌زیست در حال بررسی است ‌و پس از تایید این کمیته قرارداد آن نهایی خواهد شد.

شهردار تهران در ادامه به موضوع حل چالش ترافیک به عنوان یکی از کلان‌چالش‌های شهر تهران پرداخت و گفت: برای حل چالش ترافیک در ابتدا لازم است مطلوبیت استفاده از حمل‌ونقل عمومی برای شهروندان بالا برود؛ به همین جهت طی ۳۰ ماه گذشته سرعت توسعه متروی تهران افزایش پیدا کرد؛ علاوه بر تکمیل خطوط ۶ و ۷ عملیات ساخت خط ۸ و ۱۰ متروی تهران نیز در هفته‌های گذشته آغاز شد و عملیات ساخت خطوط ۹ و ۱۱ به زودی آغاز می‌شود. 

وی با بیان این که ساخت هر کیلومتر ۳ هزار میلیارد تومان هزینه می‌برد و تکمیل یک خط با ۴۲ کیلومتر طول، ۱۴۲ هزار میلیارد تومان هزینه خواهد داشت، خاطرنشان کرد: ۶۰ پله برقی جدید نیز در تهران نصب خواهد شد که ۲۰ دستگاه آماده است و ۴۰ مورد دیگر نیز تا اردیبهشت آماده می‌شود. 

زاکانی به اقدامات انجام شده توسط شهرداری تهران در راستای مقابله با مخاطرات طبیعی نیز اشاره کرد و گفت: با همکاری وزارت‌خانه‌های دیگر عملیات پایش ۱۶ هزار ساختمان بالای ۷ طبقه تهران آغاز شده است؛ تاکنون پایش سه هزار و ۵۰۰ ساختمان انجام شده و باقی موارد تا سال آینده تکمیل می‌شود. جز این هزار و ۴۴۰ ساختمان دیگر نیز در تهران تحلیل شده‌اند. 

شهردار تهران ادامه داد: ۱۶ درصد از مساحت تهران بافت ناپایدار است و در صورت رخ‌دادن زلزله در این بخش‌ها هر اتفاقی ممکن است رخ دهد؛ برای مواجهه با این چالش با حمایت دولت جهت نوسازی بافت فرسوده، آمار ساخت‌وساز در بافت فرسوده ۲۸۰ درصد افزایش پیدا کرده است. 

زاکانی پیرامون مدیریت آب در کلانشهر تهران گفت: مطابق اسناد بالادستی تا سال ۱۴۱۰، نزدیک به ۱۴۵ میلیون متر مکعب از آب مورد نیاز در مصارف کشاورزی تهران باید از طریق بازچرخانی تامین شود؛ این رقم اکنون ۷ میلیون متر مکعب است و تا اردیبهشت ماه سال آینده به ۵۰ میلیون متر مکعب می‌رسد و از این نظر از برنامه جلوتر هستیم. 

براساس گزارش پایگاه خبری شهر، شهردار تهران در پایان تاکید کرد: شورای ششم با اختصاص ۵ همت از بودجه برای مدیریت منابع آبی تهران و موضوع انتقال دوم موافقت کرده‌است؛ علاوه بر این سالانه حدود ۱۶۲ کیلومتر هدر رفت آبی داریم که اگر مدیریت شود این رقم در کنار انتقال دوم آب باعث می‌شود تهران تا سه دهه دیگر از تنش آبی به دور باشد.

انتهای پیام/
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
  اخبار روز سایر رسانه ها
   اخبار از پلیکان
   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
   پیشنهاد امروز