خبرگزاری کار ایران

وزیر کشور مطرح کرد:

لزوم و وجود فرهنگ‌های متعدد غیرقابل‌انکار است

asdasd
کد خبر : ۱۴۵۶۳۵۵

وزیر کشور گفت: لزوم و وجود فرهنگ‌های متعدد غیرقابل‌انکار است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، "احمد وحیدی" وزیر کشور عصر امروز در دومین جشنواره جایزه ملی ثریا اظهار کرد: آن‌چه در دوران معاصر به‌عنوان دهکده جهانی مطرح شده همان یکسان‌سازی فرهنگ است. یکسان‌سازی فرهنگ امری نشدنی و نامطلوب است. هر فرهنگی در حد خود از اصالت عمیق برخوردار هستند. بنابراین لزوم و وجود فرهنگ‌های متعدد غیرقابل‌انکار است و قرآن نیز به‌همین موضوع تأکید جدی دارد.

وحیدی ادامه داد: در مقوله جهانی شدن تلاش بر این است که همه یک‌جور فکر کنند و آن شیوه‌ای فکر چیست؟ همان شیوه‌ای است که آمریکایی‌ها می‌اندیشند و به زندگی آمریکایی معروف است.  اندیشه می‌خواهد سرلوحه زندگی افراد شود و این به‌شدت خطرناک است.

وی تصریح کرد: همین که تلاش می‌کنند غذاها شبیه یکدیگر شوند به‌دنبال ایجاد یک فرهنگ یکسان هستند. اما در واقع نمی‌توان به این سمت حرکت کرد.

وی در ادامه با طرح این سوال که چگونه می‌توان از این وضعیت عبور کرد؟ اظهار کرد: هر ملت برجستگی‌ها و ویژگی‌های خاص خود را دارند. در اسلام اعتقاد بر این است که علم دامنه گسترده‌ای دارد. اسلام آن‌چه پیش‌از خود بوده‌است را پذیرفته و این نشان می‌دهد که اگر فرهنگی ویژگی مثبتی داشت آن را می‌پذیریم. یکی از اتفاقات مهم در این زمینه تبادل دانشجوی خارجی است.

وزیر کشور گفت: مدل دانشجو فرصتی برای تبادل عمیق فرهنگی است و می‌تواند ثمرات دوجانبه‌ای برای کشورها داشته باشد. دانشجویانی که به ایران می‌آیند می‌توانند از فرهنگ ایران بهره بجویند و ما نیز از افکار و اندیشه آن‌ها بهره می‌بریم. دانشجو قشر فرهیخته ای است و به‌خوبی می‌توان به کمک آن‌ها تبادل فرهنگی را پیش برد.

وحیدی اضافه کرد: بسیاری از عناصر فرهنگی می‌توانند مکمل یکدیگر باشند و در کنار یکدیگر قرار بگیرند. امروز وقتی راجع‌به مقاومت صحبت می‌کنیم و آنچه در فلسطین درقالب مقاومت صورت می‌گیرد را بررسی می‌کنیم درواقع این مقاومت بیش‌از آن‌که عنصری مسلحانه و نظامی باشد عنصری فرهنگی و مشترک است که مقاومت را درست کرده‌است.

وزیر کشور ادامه داد: فلسطین دربرابر این قدرت بزرگ ایستاده و ملت‌ها با بررسی فرهنگ مقاومت فهمیدند که مقاومت مفهوم گسترده‌ای است و  این آگاهی از خاصیت های تبادل افکار است که با کمک دانشجویان نیز محقق می‌شود.

وزیر کشور با اشاره به این‌که تبادل دانشجو بسیار مهم است، گفت: باید به تبادلات عمیق فرهنگی توجه داشته باشیم. از این دیدگاه است که تبادل دانشجو امر بسیار مهمی است و در سطح تبادل ساده باقی نمی‌ماند. جمهوری اسلامی فرهنگ عمیقی دارد و فرهنگ تعامل هم در آن دیده می‌شود. دانشمندان ما در حوزه‌های علوم انسانی قدرت تبادل بالایی دارند.

وی ضمن بیان اینکه برخی از فرهنگ‌ها بسته هستند و فرهنگ‌های پذیرایی نیستند یا حتی فرهنگ مدونی برای انتقال ندارند گفت: در جمهوری اسلامی هم فرهنگ مدون قابل انتقال وجود دارد و هم بستگی فرهنگی نداریم و آزاداندیشی وجود دارد و به‌راحتی بزرگان ما مانند علامه طباطبایی و شهید مطهری و دیگران اساساً یکی از مسائل مهمی که به آن توجه داشتند تبادل بود.

وی تأکید کرد: نرخ پیشرفت علمی ما براساس گزارشات مختلف در دنیا اول است و این ظرفیت بسیار خوبی است تا با تبادل دانشجو به هم‌افزایی برسیم.

وزیر کشور با بیان اینکه زمانی‌که یک دانشجوی خارجی به ایران می‌آید با حوزه‌های نوآوری و فناوری و پیشرفت علمی در ایران آشنا می‌شود گفت: برای این دانشجویان خارجی در ایران زمینه‌های رشد و گفتمان زیادی ایجاد می‌شود. ضمن این‌که موجب از بین رفتن زمینه‌های سو نسبت‌به ایران هم می‌شود. ما در ایران در زمینه علوم پزشکی و بسیاری علوم دیگر بسیار پیشرفت کرده‌ایم و ظرفیت بالایی داریم.

وحیدی خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی در زمینه علم به‌هیچ‌وجه انحصارگرا نیست و دادوستد بسیار خوبی از این منظر دارد و می‌تواند راه‌های جدیدی را شکل دهد و حتی می‌توان از ظرفیت دانشجویان پس‌از پایان دوران دانشجویی آن‌ها با چنین دیدگاهی استفاده کرد. غربی‌ها فرمولی برای خود درست کرده‌اند و در قالب دادوستدهای علمی سازوکاری برای تبادل با دیگران ساخته‌اند. ما چنین سازوکاری نداریم.

وی اظهار کرد: ما فرمولی نداریم که اگر دانشمندی از بنگلادش، ونزوئلا یا هرجای دیگری بخواهد با ما تبادل داشته باشد در قالب این فرمول با یکدیگر جریان علمی را شکل دهیم. شکل دادن به این جریان علمی بسیار مهم و پردامنه است. یکی از کارهای بسیار درست فرهنگی و علمی و هویت ساز تبادل دانشجو است و می‌تواند برای آینده کشور کمک‌کننده باشد.

وزیر کشور به ایجاد تمدن نوین اشاره کرد و گفت: وقتی از تمدن نوین صحبت می‌کنیم قرار نیست ایجاد تمدن نوین با تعامل و تبادل با یک کشور اتفاق بیفتد. تمدن نوین با مجموعه کشورها و تمدن‌ها محقق می‌شود. چنین رویکردی می‌تواند ما را در کنار یکدیگر قرار دهد تا تمدنی بسازیم که بتواند با تمدن غربی که بر روح و روان انسان‌ها حاکم شد و انسان‌ها را از درون دچار فرسودگی کرده مقابله کند. تا جایی‌که می‌توانیم باید زمین را باز کنیم و تبادل دانشجو را توسعه دهیم.

انتهای پیام/
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
  اخبار روز سایر رسانه ها
   اخبار از پلیکان
   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
   پیشنهاد امروز