خبرگزاری کار ایران

| 08:35   
کد خبر : ۱۳۹۸۲۳۲
مدیرکل آموزش و پرورش شهرستان‌های استان تهران:

ابلاغ برنامه جامع تربیتی مدارس از ابتدای مهر/هزار اتاق سلامت تجهیز شد

مدیرکل آموزش و پرورش شهرستان‌های استان تهران از ابلاغ برنامه جامع تربیتی مدارس از ابتدای مهر خبرداد.

ابلاغ برنامه جامع تربیتی مدارس از ابتدای مهر/هزار اتاق سلامت تجهیز شد

به گزارش خبرنگار ایلنا، نشست خبری مشترک "مسعود بهرامی" مدیر کل آموزش و پرورش شهرستان‌های استان تهران و "عباس زارع" مدیر کل سازمان توسعه، تجهیز و نوسازى مدارس استان تهران صبح امروز ۲۷ مرداد برگزار شد.

بهرامی در ابتدای این برنامه گفت: در فضای تحولی همگرایی و هم افزایی و همدلی بین مجموعه های مختلف از اهداف ماست. سند تحول، سند مشارکت است و اتفاق نخواهد افتاد مگر اینکه مشارکت شکل بگیرد‌.

مدیر کل آموزش و پرورش شهرستان‌های استان تهران بیان کرد: نقشه جامعی در خصوص فضای آموزشی در استان تهران تهیه شده که ۴ رنگ است؛ رنگ سفید یعنی در آن منطقه نیاز آموزشی حداقل در چندسال آینده نداریم مثلا محیط های صنعتی. رنگ سبز یعنی متقاضی فضای آموزشی در آن منطقه داریم و مدارس کافی هم وجود دارد و نکته ای نیست و فقط نگهداری و بهسازی لازم است. زرد یعنی در آن نقطه نیاز به فضای آموزشی داریم، زمین هم هست، ولی ساختمان نداریم. رنگ قرمز نقاطی است که نیاز به فضای آموزشی داریم، اما زمین برای ساخت مدرسه وجود ندارد. با فرمانداری ها و شهرداری‌ها برای این امر پیگیری می‌کنیم تا تامین زمین شود و با تعییر کاربری و... فضای مورد نیاز فراهم شود.

او در خصوص روح مدارس تصریح کرد: ما امسال تمرکز ویژه‌ای بر حوزه پرورشی و فرهنگی داشتیم و دو اتفاق افتاد؛ اولی ناظر بر دانش آموز و دومی ناظر بر همکاران بود.

بهرامی ادامه داد: تمرکز ما در تابستان بر اردوهای دانش‌آموزی بود و هر ۱۴ اردوگاه ما میزبان دانش‌آموزان بودند. همچنین در خصوص تشکل‌های دانش‌آموزی فعالیت دانش‌آموز محور داشتیم. همچنین برای مهرماه توانمندسازی مربیان پرورشی را مد نظر قرار دادیم. در چند زمینه مختلف از جمله سواد رسانه، هنرهای دستی، هنرهای نمایشی و عروسکی، سواد مالی و بورس و.... با مشارکت نهادهای مختلف مانند سازمان بورس اداره کل هنرهای نمایشی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی انجام شد.

مدیرکل آموزش و پرورش شهرستان‌های استان تهران تاکید کرد: از اول مهر برنامه جامع تربیتی مدارس ابلاغ می‌شود که همه فعالیت‌های پرورشی در ۵ محور خلاصه خواهد شد؛ محور ارتباط با خداوند با موضوع نماز جماعت و اول وقت ، گفت و گوهای دانش آموزی، هر دانش آموز یک اردو و....

او گفت: در مقطع متوسطه تقویت پژوهش‌سراها مدنظر بود. هدف ما این است که دانش‌آموزان پژوهشگر تربیت شوند. همچنین تمرکز ما بر مهارت آموزی بود.

بهرامی افزود: امسال اولویت اصلی ما ورودی‌های متوسطه و تقویت درس کار و فناوری است. در مقطع ابتدایی نیز بحث معماران خشت اول را داریم. براساس این طرح همه معلمان کلاس اول دوره‌های توانمندسازی دیدند. همچنین کلاس از تمرکز به کلاس چهارگوش و محدود گسترده‌تر شود و بر بازی محوری متمرکز شدیم. دو مرحله تجهیزات بازی محور فراهم کردیم که یک مرحله آن توزیع شد تا معلمان ابتدایی از ابزارهای آموزشی بازی محور بهره ببرند.

بهرامی ادامه داد: در نوبت اول مدارس پرتراکم، محور قرار گرفت و سایر مدارس نیز می‌توانند از این تجهیزات استفاده کنند.

او در خصوص سوادآموزی و سلامت دانش آموزی گفت: مرکز جامع سواد آموزی در شهرستان ملارد در حال تدارک است. همچنین برای تربیت بدنی و سلامت دانش آموزی نیز توزیع بزرگترین کاروان تجهیزات ورزشی بود و ۲ هزار و ۷۰۰ مدرسه تجهیزات ورزشی مختلف دریافت کردند. هزار اتاق سلامت مدارس نیز تجهیز شد و امکانات اولیه برای مربیان بهداشت فراهم کردیم.

مدیرکل آموزش و پرورش شهرستان‌های استان تهران با تاکید به برگزاری میزبان همایش ملی بهره‌وری بیان کرد: هفته سوم مهرماه اختتامیه این همایش برگزار می شود و ۶ ماه است این همایش در جریان است و مقالات و پژوهش هایی به آن رسیده است.تاکید رئیس جمهور نیز بر بهره وری در آموزش و پرورش است.

بهرامی در مورد نیروی انسانی عنوان کرد: در آزمون ماده ۲۸ برای آموزگاری ۳ هزار و ۱۸۱ سهمیه ابتدایی داشتیم. در آزمون دبیری که در حال تکمیل است نیز هزار و ۲۷۸ سهمیه دبیری، ۳۸۵ هنرآموز و ۲۶ سهمیه تربیت بدنی داشتیم. دانش آموختگان ورودی ۹۸ دانشگاه فرهنگیان نیز از اول مهر به آموزش و پرورش اضافه خواهند شد.

بهرامی عنوان کرد: اگر مشکل ثبت نام وجود دارد و آنهایی که ثبت‌نام نکرده اند سریع تر در این دو روز اقدام کنند. همچنین شروع سال تحصیلی اول مهرماه است و میزبان دانش آموزان خواهیم بود. با توجه به تعطیلات پس از اول مهر قرار است مدارس جشن با شکوه امامت امام زمان و آغاز سال تحصیلی جدید را در سوم مهرماه برگزار کنند.

بهرامی با اشاره به دوره فصل صعود گفت: بر اساس‌ رصدی که کردیم ماموریت ها و انتظارات از مدیران مدارس و ارزیابی آنها اهمیت زیادی دارد و این کار را در فصل صعود انجام دادیم. ۳ منطقه پیشوا، شهریار و چهاردانگه را به عنوان نمونه انتخاب کردیم و طرح اجرا شد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  اخبار روز سایر رسانه ها
   اخبار از پلیکان
   پیشنهاد امروز