خبرگزاری کار ایران

| 02:38   
کد خبر : ۱۳۹۶۹۲۶
در دیدار با مدیر کل کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در ژنو عنوان شد:

اعلام آمادگی جمعیت هلال احمر ایران برای تبدیل شدن به قطب آموزشی خاورمیانه

مدیر کل کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در میزبانی از مدیران ارشد هلال احمر ایران در ژنو از امضای تفاهم‌نامه همکاری پنج ساله با جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران استقبال کرد و گفت: کمیته صلیب‌سرخ و هلال احمر ایران می‌توانند در زمینه‌های بسیار زیادی نقش مکمل داشته باشند. به صورت کلی همه فعالیت‌های مربوط به اصول نهضت بین‌المللی صلیب‌سرخ و همچنین حقوق بین‌الملل بشردوستانه و ترویج آن، بستر این همکاری دوجانبه است‌.

اعلام آمادگی جمعیت هلال احمر ایران برای تبدیل شدن به قطب آموزشی خاورمیانه

به گزارش ایلنا، رابرت ماردینی عصر روز گذشته در دیدار با دبیرکل و معاونین جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران در مقر این کمیته مستقر در شهر ژنو گفت: خوشحالم که در آستانه امضای تفاهم‌نامه ۵ ساله کمیته بین‌المللی صلیب سرخ با هلال‌احمر ایران هستیم. این تفاهم‌نامه در چارچوب موضوعات مربوط به وظایف کمیته صلیب‌سرخ با توجه به نیازهای موجود و تازه است و می‌تواند در پاسخ مناسب‌تر به بحران‌ها  بسیار کمک‌کننده باشد.

وی هلال احمر ایران را شریک موثر کمیته بین‌المللی صلیب‌سرخ در منطقه خاورمیانه دانست و تاکید کرد: همکاری و مشارکت ما با هلال‌احمر ایران برای کمیته بین‌المللی صلیب سرخ بسیار کلیدی و ارزشمند است چراکه این جمعیت ملی در مقایسه با بسیاری از جمعیت‌های هلال احمر و صلیب‌سرخ در کشورهای مختلف، بسیار بزرگ و گسترده است و دانش و تجربه فراوانی در عملیات‌های پاسخ به مهاجران، آوارگان و آسیب‌دیدگان از جنگ دارد. بنابراین برای ما رابطه با هلال‌احمر ایران بسیار ارزشمند است و این جمعیت را شریک کاری موثر خود در منطقه می‌دانیم.

او در ادامه گفت: علاقه زیاد من به هلال‌احمر ایران به تجربه مدیریت منطقه خاور نزدیک برمی‌گردد. در آن زمان با هلال‌احمر ایران رابطه زیادی داشتم و دریافتم که این جمعیت پایه‌های مستحکمی دارد و بسیار اصولی و قوی فعالیت می‌کند.

مدیرکل کمیته بین‌المللی صلیب‌سرخ با اعلام اطلاع از موفقیت‌های داخلی و بین‌المللی هلال احمر ایران در پاسخ به سوانح گفت: هلال احمر ایران علاوه بر اینکه در مواجهه با حوادث طبیعی بسیار فعال است، خدمات موثری بویژه در کشورهایی که درگیر جنگ هستند داشته و حضور پررنگی در منطقه دارد.

ماردینی تاکید کرد: هلال احمر ایران می‌تواند روی کمک‌های صلیب‌سرخ به عنوان یکی از شرکای کاری خود به صورت قاطع حساب کند و از پشتیبانی کمیته اطمینان داشته باشد.

در این دیدار یعقوب سلیمانی دبیرکل جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران گفت: ما نیز از امضای سند همکاری پنج ساله استقبال می‌کنیم و خواستار انعقاد تفاهم‌نامه‌ای هستیم تا نقشه راه همکاری و تعامل بیشتر بین هلال‌احمر ایران و کمیته صلیب‌سرخ باشد. تاکید ما این است که همکاری با دفتر کمیته در تهران، قوی‌تر و منسجم‌تر باشد. تعامل مدیران ارشد هلال احمر ایران با دفتر کمیته صلیب‌سرخ در تهران، سیاست‌ ما و تاکید رئیس جمعیت، دکتر کولیوند است.

وی گفت: هلال احمر ایران ضمن تاکید بر ترویج و احترام به حقوق بشردوستانه، توانسته با همکاری کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در زمینه‌های بازپیوند خانواده، توانبخشی، بهداشت خانواده در مخاطرات، حمایت‌های درمانی در حوادث، ارتباطات رادیویی در عملیات‌ها و کمک به آسیب‌دیدگان از سلاح‌های شیمیایی گام‌های بلندی بردارد و اقدامات موثری را انجام دهد.

دبیرکل جمعیت هلال احمر کشورمان توضیح داد: هلال احمر ایران توانمندی و ظرفیت خوبی برای خدمت به مهاجران دارد. اکنون بیش از پنج میلیون مهاجر افغانستانی در ایران از تسهیلات لازم در زمینه آموزش و بهداشت برخوردار هستند و ‌اگرچه کشورهای غربی با بی‌مهری تحریم‌هایی را ایجاد کرده‌اند که در اقدامات بشردوستانه ایران به مهاجران اخلال و مشکل ایجاد می‌کند، اما هلال احمر تلاش زیادی برای آسایش مهاجران داشته است.

سلیمانی هلال احمر ایران را مرکز همگرایی و بستر انتقال تجربه و هم‌افزایی بین جمعیت‌های هلال احمر و صلیب سرخ در منطقه دانست و از اعلام آمادگی این جمعیت برای تبدیل شدن به قطب آموزشی خاورمیانه خبر داد و گفت: هلال‌احمر ایران برای میزبانی برگزاری دوره‌های آموزشی مرتبط با بهداشت، میزبانی از مهاجران، امدادرسانی به شهروندان در حوادث، ترویج ارزش‌ها و اصول بشردوستانه نهضت بین‌المللی صلیب سرخ و هلال‌احمر، آمادگی لازم را دارد.

او جست‌وجو و نجات، امدادرسانی، آموزش و ارتقای سطح آمادگی جامعه در برابر حوادث را سرفصل ماموریت‌های هلال احمر در ایران دانست و به نقش موثر خانه‌های هلال به عنوان الگوی ویژه و مبتکرانه این جمعیت در رسیدن به وضعیت مطلوب در موضوعات فوق اشاره کرد.

دبیر کل جمعیت هلال احمر توضیح داد: این جمعیت، توسعه خانه‌های هلال را در دستور کار قرار داده است. خانه‌های هلال متکی به آموزش‌ همگانی جوامع محلی با هدف افزایش تاب‌آوری مردم در مواجهه با سوانح است.

او افزود: انتظار داریم حمایت‌های کمیته بین‌المللی صلیب‌سرخ از آموزش‌های عمومی هلال احمر به مردم در راستای ارتقای تاب‌آوری  جامعه، تداوم پیدا کند.

سلیمانی ایران را کشوری مستعد حوادث طبیعی همچون سیل، زلزله و تبعات نامطلوب تغییرات اقلیمی از جمله خشکسالی دانست و با تاکید مجدد بر اهمیت افزایش میزان تاب‌آوری جامعه در مواجهه با این حوادث گفت: امروز دنیا با چالش‌های بشردوستانه بی‌شماری مواجه شده و این اهمیت حضور و فعالیت‌ جمعیت‌های ملی را مضاعف کرده است. بنابراین نیاز است که کمیته بین‌المللی صلیب‌سرخ به عنوان یکی از ارکان نهضت جهانی صلیب‌سرخ و هلال احمر از نقش‌آفرینی جمعیت‌های ملی در زمینه آموزش جوامع محلی حمایت کند.

او با قدردانی از حمایت کمیته بین‌المللی صلیب‌سرخ در زمینه آموزش همگانی مردم در مناطقی از ایران که آلوده به مین و مواد منفجره نشده است؛ گفت: خواستار ادامه همکاری کمیته در زمینه آموزش‌های آشنایی مردم با مخاطرات مین در مناطقی از ایران هستیم که در گذشته محل جنگ بوده است.

سلیمانی در بخش دیگری از سخنانش به توانمندی‌های جمعیت هلال احمر کشورمان اشاره کرد و گفت: لجستیک هلال‌احمر ایران در میان جمعیت‌های ملی صلیب‌سرخ و هلال احمر کم‌نظیر است.

او ادامه داد: توانمندی و ظرفیت هلال احمر ایران در حوزه تولید دارو و تجهیزات پزشکی بسیار قابل توجه است و در این زمینه آماده همکاری با کمیته صلیب‌سرخ و دیگر جمعیت‌های ملی هستیم.

دبیرکل جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران گفت: یکی از توانمندی‌های ویژه هلال‌احمر ایران تعداد بالای اعضای داوطلب است. بیش از دو میلیون نفر ایرانی برای خدمت داوطلبانه از هم سبقت می‌گیرند.

او مشارکت کم‌نظیر داوطلبان در عملیات سلامت در تجمع انبوه اربعین را مثال زد و گفت: امسال در اجتماعات انبوه پیاده‌روی اربعین امام حسین (ع)، ۴۰۰۰ پزشک، پرستار و کادر درمان داوطلب هلال احمر برای خدمت به جمعیت میلیونی راهپیمایان حضور و مشارکت فعال داشتند.

معاونین امور بین‌الملل و حقوق‌بشردوستانه، بهداشت، درمان و توانبخشی، آموزش، پژوهش و فناوری، برنامه‌ریزی و امور مجلس، رئیس سازمان جوانان و تعدادی از مدیران کل جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران، دبیر کل این جمعیت را در این جلسه همراهی کردند و هر یک از آن‌ها در روزهای آینده دیدارهایی با مدیران ارشد کمیته صلیب سرخ و همچنین فدراسیون بین‌المللی جمعیت‌های ملی صلیب سرخ و هلال احمر خواهند داشت.

براساس گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی جمعیت هلال احمر، رابرت ماردینی مدیرکل کمیته بین‌المللی صلیب سرخ و فرانچسکو روکا رئیس فدراسیون جمعیت‌های ملی صلیب‌سرخ و هلال احمر در اردیبهشت سال گذشته با حضور در مراسم یکصدمین سال فعالیت هلال احمر در ایران به تهران آمدند و از نزدیک از ظرفیت‌های مختلف هلال احمر کشورمان در زمینه امداد و نجات، توانبخشی، دارو و تجهیزات پزشکی بازدید کردند.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان
    اخبار روز سایر رسانه ها
      اخبار از پلیکان
      پیشنهاد امروز