خبرگزاری کار ایران

| 22:08   
کد خبر : ۱۳۹۴۷۳۵

میزبانی ایران از حدود ۵۰ کشور در اجلاس بین‌المللی مقابله با توفان‌های ماسه و گرد و غبار

معاون امور بین‌الملل و کنوانسیون‌های سازمان حفاظت محیط‌زیست از میزبانی ایران از حدود ۵۰ کشور در اجلاس بین‌المللی مقابله با توفان‌های ماسه و گرد و غبار که در روزهای ۱۸ و ۱۹ شهریورماه در تهران برگزار می‌شود، خبر داد.

میزبانی ایران از حدود ۵۰ کشور در اجلاس بین‌المللی مقابله با توفان‌های ماسه و گرد و غبار

به گزارش ایلنا، سید حسین موسوی‌فر درباره میزبانی ایران از اجلاس بین‌المللی مقابله با توفان‌های ماسه گرد و غبار توضیح داد: ۲۱ تیر ماه سال سال گذشته اجلاس گرد و غبار در سطح منطقه‌ای به میزبانی کشور ما برگزار شد و آژانس‌های سازمان ملل نیز در حد کمک به بهبود شرایط منطقه همکاری داشتند. به این دلیل که نشست منطقه‌ای سال گذشته نتایج مثبتی داشت، سازمان ملل متحد ضمن استقبال از این اقدام جمهوری اسلامی ایران، از کشور ما خواست که این اجلاس را در سال جاری در سطح بین‌المللی برگزار کند.

معاون امور بین‌الملل و کنوانسیون‌های سازمان حفاظت محیط‌زیست ادامه داد: پیرو قطعنامه سازمان ملل متحد که با رأیی نزدیک به اجماع به تصویب رسید، بنا شد که ایران از تمام کشورهای عضو سازمان ملل متحد با پشتیبانی این سازمان برای شرکت در اجلاس بین‌المللی مقابله با توفان‌های ماسه گرد و غبار دعوت کند. البته به این دلیل که اجلاس امسال یک اجلاس فنی و تخصصی در مورد گرد و غبار است، به این جمع‌بندی رسیدیم که یک اولویت‌بندی برای دعوت از کشورها داشته باشیم و بر همین اساس، ابتدا از کشورهایی دعوت شد که متاثر و یا منشأ گرد و غبار هستند.

وی با بیان این که پس از بررسی‌ها، ۵۵ کشور در اولویت قرار گرفتند که از آنها دعوت به عمل آمد، گفت: تا کنون از بین کشورهای مدعو، حدود ۳۰ هیأت از نقاط مختلف جهان در سطوح مختلف برای حضور در اجلاس اعلام آمادگی کرده‌اند و سفرا و یا وزرای این کشورها در اجلاس حضور پیدا خواهند کرد. همچنین ۱۴ آژانس ذیل سازمان ملل متحد نیز که در بخش‌های مختلف کار می‌کنند و به نوعی با موضوع گرد و غبار و یا آثار آن مرتبط هستند، در این اجلاس شرکت می‌کنند.

موسوی‌فر خاطرنشان کرد: علاوه بر این ۵۵ کشور، از سایر کشورهای عضو سازمان ملل متحد نیز دعوت کردیم. فکر می‌کنیم که تا روز اجلاس، از بیش از ۴۰ هیأت و کشور میزبانی خواهیم کرد که تعداد قابل توجهی است و دستاورد بزرگی برای ایران در عرصه بین‌المللی محسوب می‌شود.

وی تصریح کرد: معاون دبیرکل سازمان ملل متحد نیز در این اجلاس حاضر خواهد بود و شخص آقای گوترش، دبیرکل سازمان ملل نیز پیامی ویدیویی را برای اجلاس فرستاده است.

معاون امور بین‌الملل و کنوانسیون‌های سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: خروجی این اجلاس توسط سازمان ملل حمایت می‌شود و همان‌طور که نماینده مقیم سازمان ملل متحد در ایران نیز تأکید کرد، خروجی اجلاس بین‌المللی مقابله با توفان‌های ماسه و گرد و غبار قطعا به عنوان یک سند پشتیبان در مباحث مربوط به گرد و غبار در سازمان ملل متحد قرار خواهد گرفت و این مسأله خواسته مجمع عمومی سازمان ملل متحد است.

وی افزود: این که خروجی این اجلاس بعدها به قطعنامه مجمع عمومی و یا یک سند الزام‌آور مانند کنوانسیون تبدیل شود، مسیری زمان‌بر است که آغاز آن اجلاس منطقه‌ای سال گذشته بود و به طور حتم سازمان ملل متحد با محوریت ایران، ادامه مسیر را نیز پیگیری می‌کند و هرچقدر اراده دولت‌ها قوی‌تر باشد، خروجی نیز قوی‌تر خواهد بود.

براساس اعلام روابط‌عمومی سازمان حفاظت محیط‌زیست، موسوی‌فر در پایان درباره سخنرانان اجلاس بین‌المللی مقابله با توفان‌های ماسه و گرد و غبار نیز توضیح داد: هر کشور یا آژانسی که بیانیه داشته باشد و بخواهد مواضع کشور خود را اعلام کند، براساس تقسیم‌بندی زمانی می‌تواند در این اجلاس سخنرانی کند. این اجلاس یک سطحی از مجمع عمومی سازمان ملل متحد است که به جای ژنو یا نیویورک، در تهران برگزار خواهد شد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان
    اخبار روز سایر رسانه ها
      اخبار از پلیکان
      پیشنهاد امروز