خبرگزاری کار ایران

| 01:33   
کد خبر : ۱۳۹۴۱۲۱

مرجعیت ایران در مقابله با پدیده گرد و غبار/ حضور ۱۵ نهاد بین المللی طی هفته آینده در کشور

دبیر ستاد ملی سیاست گذاری و هماهنگی مدیریت پدیده گرد و غبار ضمن اشاره به مرجعیت ایران در مقابله با پدیده گرد و غبار گفت: عمده منشا گرد و غبار هم از لحاظ شدت و هم وسعت، منشا خارجی دارد.

مرجعیت ایران در مقابله با پدیده گرد و غبار/ حضور ۱۵ نهاد بین المللی طی هفته آینده در کشور

به گزارش ایلنا علی محمد طهماسبی بیرگانی درباره برگزاری اجلاس بین المللی گرد و غبار اظهار کرد: برگزاری این اجلاس از ابعاد مختلف بسیار حائز اهمیت است و از آنجایی که عمده منشا گرد و غبار هم از لحاظ شدت و هم وسعت منشا خارجی دارد بنابراین برگزاری یک اجلاس بین المللی بسیار می‌تواند نقشه موثری در جهت مقابله با گرد و غبار داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه حدود ۳۳۰ میلیون هکتار منبع گرد و غبار در غرب آسیا و آسیای میانه وجود دارد که بخشی از آن مربوط به کانون‌هایی با شدت کم و برخی مربوط به کانون‌هایی با شدت بالا است، افزود: حدود ۲۷۰ میلیون هکتار از این کانون‌ها، کانون گرد و غبار با شدت بالا است و سالانه حدود ۱۴۷ میلیون تن غبار ایجاد می‌کند که ذرات زیر ۱۰ میکرون‌ هستد و در به خطر انداختن بهداشت و سلامت مردم بسیار تاثیرگذارند.

طهماسبی بیرگانی با بیان اینکه ایران مرجعیت در جهت انجام اقدامات مقابله‌ای و اصلاحی در زمینه گرد و غبار دارد، گفت: کشورهای منطقه، جمهوری اسلامی ایران را پیشرو در امر مقابله با گرد و غبار می‌دانند و سابقه تاریخی هم نشان می‌دهد ایران سال‌هاست که در زمینه مقابله با بیابان و گرد و غبار فعالیت می‌کند همچنین ایران پنجمین کشوری است که به کنوانسیون مقابله با گرد و غبار پیوسته است.

دبیر ستاد ملی سیاست گذاری و هماهنگی مدیریت پدیده گرد و غبار با اشاره به اهمیت ضرورت انتقال دانش و تجربیات کشورهای مختلف در جهت مقابله با پدیده گرد و غبار و مدیریت آن گفت: برگزاری اجلاس‌های بین‌المللی در این راستا بسیار نقش مهم و پررنگی دارد، از طرفی با توجه به اختصاص اعتبارات، اقدامات خوبی در کشور انجام گرفته است، هرچند که هنوز نیاز است برنامه‌های گسترده‌ای صورت گیرد.

وی با بیان اینکه عوامل ایجاد گرد و غبار در شرق با غرب کشور متفاوت است، گفت: در شرق کشور مشکل هامون، کمبود رطوبت و کم بارشی در ایجاد این گرد و غبارها نقش داشته است.

طهماسبی بیرگانی در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت: برگزاری اجلاس بین المللی کمک زیادی در جهت کاهش گرد و غبار چه در شرق و چه در غرب کشور می‌کند.

وی با بیان اینکه سال گذشته اجلاس منطقه‌ای در زمینه مقابله با گرد و غبار برگزار شد و خوشبختانه قطعنامه‌ای هم در سازمان ملل در این زمینه در سند اسناد رسمی این سازمان آمد، گفت: سازمان ملل از اینکه ایران در سطح بین المللی کنفرانس این چنینی داشته باشد. استقبال می‌کند.

طهماسبی بیرگانی خاطرنشان کرد: در اجلاس هفته آینده از ۱۵ نهاد بین المللی حضور خواهند داشت و تاکنون ۵۷ نفر در سطح بین‌المللی برای شرکت در اجلاس ثبت نام کرده‌اند البته پیش بینی می‌کنیم به این تعداد افزوده شود.

دبیر ستاد ملی سیاست گذاری و هماهنگی مدیریت پدیده گرد و غبار  در ادامه اظهار کرد: از ۲۰ کشور در این اجلاس بین المللی حضور دارند و ۲۵۰ صاحبنظر، استاد دانشگاه و نمایندگان دستگاه‌های اجرایی، تحقیقاتی و آموزشی در این مراسم شرکت خواهند کرد.

وی با اعلام اینکه رئیس جمهوری روز اول و در افتتاحیه این اجلاس حضور خواهد داشت، گفت: جلسات هیات‌های عالی رتبه برای کشورهای مختلف برگزار می‌شود و جلسات تخصصی در زمینه پیش‌بینی و هشدار گرد و غبار، خسارت و تبعات گرد و غبار و ایجاد مرکز منطقه‌ای غرب آسیا و آسیای میانه خواهیم داشت.

وی در ادامه اظهار کرد : همچنین دولت برنامه خاص برای منطقه در زمینه مدیریت گرد و غبار دارد و برنامه عمل منطقه‌ای در این راستا مد نظر است که امیدوارم پیش‌نویس آن تهیه و تصویب و در اجلاس تبدیل به یک سند رسمی برای کشورها می‌شود.

به گزارش روابط عمومی سازمان حفاظت محیط زیست، طهماسبی بیرگانی در پایان گفت: تشکیل صندوق منطقه‌ای نیز برای پشتیبانی از اقدامات اجرایی مدنظر است و رئیس جمهوری پیگیر این موضوع است و ان‌شاءالله این مسئله تایید و میان کشورها فعال خواهد شد همچنین ایجاد مرکز منطقه غرب آسیا و آسیای میانه بسیار حائز اهمیت است و در مدیریت و کاهش گرد و غبار کشور می‌تواند نقش موثری داشته باشد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان
    اخبار روز سایر رسانه ها
      اخبار از پلیکان
      پیشنهاد امروز