خبرگزاری کار ایران

| 18:59   
کد خبر : ۱۳۷۶۰۹۶
وزیر علوم:

در کشورهای پیشرفته نخبه‌ترین استعدادها را به سمت علوم انسانی سوق می‌دهند

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: در سلامت روحی، دانش علوم انسانی بسیار مهم است. در کشورهای پیشرفته نخبه ترین استعدادهایشان را به سمت علوم انسانی سوق می‌دهند.

در کشورهای پیشرفته نخبه‌ترین استعدادها را به سمت علوم انسانی سوق می‌دهند

به گزارش خبرنگار ایلنا، "محمدعلی زلفی گل" صبح امروز ۱۹ تیرماه در آیین اختتامیه چهاردهمین جشنواره بین المللی فارابی که با حضور رئیس مجلس شورای اسلامی برگزار شد، با طرح این سوال که نمایه سازی و نمایانی علم؛ به چه دلیل؟ اظهار کرد: یکی از بخش های نمایانی علم، برگزاری جشنواره های مختلف از جمله جشنواره فارابی است، چراکه از طریق این جشنواره ها دانشمندانی که در عرصه های علمی گوناگون آثار فاخری تولید کرده اند، به عنوان‌ الگو به جامعه معرفی می شوند‌.

وزیر علوم ادامه داد: بخشی از نمایاندن داده‌های علمی الگوسازی و معرفی افراد موفق است.

زلفی گل با اشاره به پایگاه های استنادی مختلف و با بیان اینکه اگر علم را نمایه نکنیم، باعث اتلاف وقت گروه های مختلف خواهد شد، گفت: وقتی پژوهشگری در هر جای دنیا که باشد، پژوهشی انجام می‌دهد، درصورتی که نتیجه پژوهش اش را منتشر نکند، ممکن است محققان و افراد و گروه های دیگری همان موضوع را دنبال کنند و در این صورت عمر انسان ها برای یک موضوع تلف می شود، اما اگر نتایج تحقیقات در اختیار همگان قرار گیرد، عمر و فرصت و هزینه ها اتلاف نخواهد شد.

وزیر علوم تاکید کرد: تاریخ به ما تجربه می آموزد و کمک می کند تجربه را ارزان بخریم. پایگاه‌های استنادی به ما کمک می کنند تا تجربه علمی را ارزان به دست آوریم و این راهی است که دنیا به آن فکر و نمایه سازی علم را راه‌اندازی کرده است.

او تاکید کرد: در ایران یکی از افتخارات ما پایگاه استنادی علوم و پایش جهان اسلام (ISC) است که وظیفه نمایه سازی علوم را برعهده دارد و امروز مقالات فارسی در دسترس همگان قرار می گیرد.

به گفته زلفی گل در این دوره در وزارت علوم یکی از ماموریت ها این است که زبان فارسی تا حد امکان به مرجعیت تبدیل شود.

او اظهار کرد: ما مجلات علمی داخلی را تحت نمایه بین المللی درآوردیم و در ۲۳ ماه گذشته بیش از ۴۰ مجله علمی تحت نمایه بین المللی درآمده است که از این تعداد ۱۱ عنوان مجله فارسی بوده است.

وزیر علوم با بیان اینکه نمایه سازی علوم اجتناب ناپذیر است، اینطور گفت: ما باید در اقیانوس علم جهان نقش داشته باشیم. هرکشوری باید علم خود را سرریز کند تا مورد استفاده همگان قرار بگیرد.

زلفی گل ادامه داد: وقتی مقاله ای منتشر می شود، باید تبدیل به مرجع علمی شود. این امر به چند دلیل است‌؛ اول اینکه باید الگوی مناسبی را به جامعه معرفی کنیم، همچنین از طریق معرفی دانشمندان و پژوهشگران هویت ملی را تقویت می کنیم و سوم اینکه به غربی ها اعلام می کنیم ایران کشوری تمدن ساز است.

وزیر علوم هزینه کردن برای فناوری و نوآوری را مهم ترین سرمایه گذاری برای هر کشوری دانست و افزود: رهبر انقلاب نیز در اکثر سخنرانی های خود به حوزه علم و فناوری تاکید دارند و باید به مرجعیت علمی و دیپلماسی علمی توجه شود و به این موارد در جشنواره فارابی توجه شده است.

وزیر به متوازن بودن شخصیت های علمی در کشور تاکید کرد و گفت: سلامت تنها سلامت جسمی نیست، بلکه سلامت روحی، اجتماعی، سیاسی و روانی نیز وجود دارد.

او اضافه کرد: سلامت جسمانی فقط در حوزه پزشکی مطرح نیست بلکه علوم کشاورزی و دامپروری نیز باید در آن مورد توجه قرار گیرد.

وزیر با اشاره به اینکه در سلامت روحی، دانش علوم انسانی بسیار مهم است، اظهار کرد: در کشورهای پیشرفته نخبه ترین استعدادهای کشور را به سمت علوم انسانی سوق می دهند. جامعه به همه شخصیت های علمی نیاز دارد و باید توازن را در علوم حفظ کرد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان
    اخبار روز سایر رسانه ها
      اخبار از پلیکان
      پیشنهاد امروز