کد خبر: 1340831 A

سازمان هواشناسی اعلام کرد:

کاهش ۴۰۰ هزار کیلومتر مربع از مساحت برفی کشور در اسفندماه

در حالی که سطح پوشیده از برف در ایران در هفته چهارم بهمن به مرز نیم میلیون کیلومتر مربع رسیده بود، حالا تصاویر ماهواره‌ای نشان می‌دهد که بیش از ۴۰۰ هزار کیلومتر مربع از این مساحت کاسته شده است.

کاهش ۴۰۰ هزار کیلومتر مربع از مساحت برفی کشور در اسفندماه

به گزارش ایلنا به نقل از روابط عمومی سازمان هواشناسی کشور، داده های ۱۶ ساله دورسنجی نشان می دهد که معمولا از اواخر دی ماه سطح پوشش برف کشور به تدریج کاهش می یابد و در فروردین ماه به کمترین مقدار می رسد.

هم اکنون حدود ۷۰ هزار کیلومتر مربع از مساحت برفی کشور باقی مانده است. این در حالی است که در شرایط نرمال، سطح پوشش برف کشور در این موقع از سال حدود ۱۰۰ هزار کیلومتر مربع است.

داده های مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی سازمان هواشناسی نشان می دهد که میانگین پهنه ای ارتفاع بارش کشور از ابتدای مهرماه تا کنون حدود ۱۳۰ میلی متر بوده که نزدیک به ۱۵ درصد کمتر از نرمال است.

توزیع نامناسب بارش های امسال در مناطق مختلف کشور سبب شده تا برخی استان ها با کسری بارش حدود ۱۴۰ تا ۱۸۰ میلی متر مواجه باشند و برخی استان های محدود نیز با ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلی متر بارش بیشتر از نرمال همراه باشند.

 مرکز ملی پیش بینی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی کشور پیش بینی کرده است که همچنان بارش ها تا آخر هفته در برخی استان ها ادامه دارد.

انتهای پیام/
هواشناسی سازمان هواشناسی کشور هواشناسی ایران مساحت برفی کشور
نرم افزار موبایل ایلنا
تبلیغات
ارسال نظر