کد خبر: 1337058 A

سازمان حفاظت محیط‌زست اعلام کرد:

تکذیب تصویر منسوب به کالبدشکافی «پیروز»

مدیرکل دفتر موزه ملی تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی سازمان حفاظت محیط‌زیست ضمن رد شایعات مطرح‌شده در فضای مجازی درباره کالبدشکافی «پیروز»، تاکید کرد که «تصویر منتشر‌شده از پوست‌کنی یوز مربوط به کالبدشکافی توله‌یوز نر پارک پردیسان نیست.»

تکذیب تصویر منسوب به کالبدشکافی «پیروز»

به گزارش ایلنا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان حفاظت محیط‌زیست، محمد مدادی، مدیرکل دفتر موزه ملی تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی گفت: این تصویر مربوط به 4 سال پیش است و مربوط به کالبدشکافی پیروز نبوده بلکه متعلق به پوست کنی یوز نر بالغی است که  در آبان ماه سال 97 در جاده های شهرستان جاجرم در پناهگاه حیات وحش میاندشت در اثر تصادف تلف شد و پس از انتقال به تهران در کارگاه تاکسیدرمی سازمان، تاکسیدرمی شد. 

وی افزود: همانگونه که در تصویر مشخص است این تصویر به هیچ وجه مربوط به کالبدشکافی نبوده بلکه پوست کنی نمونه تلف شده برای تاکسیدرمی را نشان می دهد و وجود اختلاف ظاهری یوز موجود در تصویر با پیروز هم مشهود است. کالبد شکافی پیروز نه در محل کارگاه تاکسیدرمی بلکه در کلینیک حیات وحش پارک پردیسان توسط متخصصین دامپزشکی و پاتولوژیست ها و با حضور همزمان تاکسیدرمیست مجرب انجام شد تا علاوه بر بررسی های پزشکی، لاشه نیز برای تاکسیدرمی مناسب از سلامت کامل برخوردار باشد.  

مدادی تصریح کرد: تاکسیدرمی گونه های تلف شده به منظور حفظ و نگهداری آنها در موزه ها و استفاده آموزشی و پژوهشی امری مرسوم و پذیرفته شده است که این امر در مورد پیروز هم  در حال انجام است. ضمن آنکه نمونه های سلولی پیروز هم جهت استفاده در پروژه های احتمالی در آینده برای تکثیر آزمایشگاهی به مرکز ملی ذخایر ژنتیکی کشور منتقل شده است. 

انتهای پیام/
یوزپلنگ پیروز سازمان محیط زیست یوزپلنگ ایرانی پیروز یوزپلنگ ایرانی پیروز توله یوز ایرانی
نرم افزار موبایل ایلنا
تبلیغات
ارسال نظر