کد خبر: 1329061 A

ساخت دستگاه نمونه گیر خودکار

در ادامه مسیر ساخت و بومی سازی تجهیزات و دستگاه های تخصصی سازمان پزشکی قانونی و تولید و رونمایی دستگاه هموژنایزر در سال گذشته، دستگاه اتوسمپلر رباتیک (نمونه گیر خودکار) تولید شده در مرکز تحقیقات پزشکی قانونی به زودی رونمایی می شود.

ساخت دستگاه نمونه گیر خودکار

به گزارش ایلنا به نقل از اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل سازمان پزشکی قانونی کشور، در راستای اجرای فرامین مقام معظم رهبری و با هدف کاهش وابستگی به دیگر کشورها، بومی سازی تجهیزات و مواد مصرفی و تولید و ساخت دستگاه های تخصصی، با تکیه بر توان داخلی و اطمینان به نخبگان جوان ایرانی، جریانی است که در سال های اخیر در دستور کار پزشکی قانونی کشور قرار گرفته و گام های موثری نیز در این زمینه برداشته شده است.

از جمله نتایج این اقدامات، موفقیت مرکز تحقیقات پزشکی قانونی در ساخت نمونه داخلی دستگاه هموژنایزر بود که به همت متخصصین داخلی در این مرکز تحقیقات ساخته و سال گذشته توسط رییس محترم قوه قضاییه رونمایی شد؛ این دستگاه هم اکنون در هشت آزمایشگاه پزشکی قانونی در استان های مختلف مورد استفاده قرار گرفته و به زودی در آزمایشگاه های دیگر استان ها نیز به کار گرفته می شود که ضمن دارا بودن قابلیت های قابل توجه نسبت به نمونه خارجی، صرفه جویی ارزی 82 درصدی را در زمینه تامین این دستگاه در سال آینده برای سازمان به همراه خواهد داشت.

و اینک در ادامه این مسیر که تا رسیدن به خودکفایی کامل در تولید تجهیزات و مواد مصرفی ادامه خواهد یافت، دستگاه اتوسمپلر رباتیک (نمونه گیر خودکار) برای اولین بار و صرفا با تکیه بر دانش و توان متخصصین و نخبگان ایرانی در مرکز تحقیقات پزشکی قانونی ساخته و به زودی رونمایی می شود.

دستگاه اتوسمپلر رباتیک تولید داخل یا همان نمونه گیر خودکار که قیمت تمام شده آن یک دهم نمونه خارجی است در آزمایشگاه های پزشکی قانونی مورد استفاده قرار می گیرد و مهم ترین قابلیت آن امکان تزریق 120 نمونه به طور خودکار به دستگاه های آنالیز مواد است که تا 500 نمونه قابلیت افزایش دارد.

از دیگر مزایای این دستگاه می توان به قابلیت نصب بر روی دستگاه GC و GC-MASS و نیز امکان نصب آن بر روی دستگاه HPLC، توانایی کارکرد 8 روز پیاپی، قابلیت اضافه کردن افزونه های مختلف از قبیل HEADSPACE و SPME در یک سیستم، برخلاف دستگاه های معمول، و قابلیت مشتق ساندویچی نمونه با سه مشتق مختلف به طور همزمان و برنامه جامع 29 مرحله ای برای تزریق هر نمونه اشاره کرد. این در حالی است که احتمال خرابی در اتوسمپلر داخلی نسبت به نمونه خارجی بسیار کمتر و امکان ارائه خدمات پس از فروش آن به مراتب آسان تر و سریع تر است.

لازم به ذکر است این دستگاه با طی مراحل آزمایشی، در حال گذراندن مراحل پایانی ارزیابی های تخصصی و اخذ تاییدیه نهایی است.

انتهای پیام/
سازمان پزشکی قانونی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر