کد خبر: 1324407 A

شورای هماهنگی تشکل‌های فرهنگیان کشور اعلام کرد:

تعطیلات مدارس را تعطیل کنید

شورای هماهنگی تشکل‌های فرهنگیان کشور با صدور بیانیه‌ای با اشاره به اینکه مدرسه قلب تپنده جامعه است و نباید با دلایل و بهانه‌های متعدد آن را از حرکت بازداشت، از تمامی دست اندرکاران و تصمیم گیران اعلام خواست تا تعطیلی مدارس را تعطیل کنند.

تعطیلات مدارس را تعطیل کنید

به گزارش ایلنا از مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، متن این اطلاعیه به شرح زیر است: 

مدرسه قلب تپنده جامعه است و نباید با دلایل و بهانه‌های متعدد آن را از حرکت بازداشت. بسیاری از ناهنجاری‌ها و آسیب‌های اجتماعی از این نقطه آغاز می‌شود و غیر قابل جبران خواهد بود. هنوز خسارت سنگین و چندساله تعطیلی مدارس به بهانه شیوع بیماری کرونا جبران نشده و هیچ یک از بانیان آن تعطیلی‌های بی‌رویه استدلالات متقنی را ارئه نکرده‌اند. متاسفانه در سال جاری نیز به دلایل ناکافی آسان‌ترین راه برای حل معضل سرما یا آلودگی هوا تعطیلی مدارس پیشنهاد می‌گردد. آیا راه حل دیگری وجود ندارد؟ 

تعطیلی مدارس با شاخص آلودگی کمتر از ۲۰۰ در دنیا رایج نیست. در بسیاری از کشورها هنگامی که کیفیت هوا در شرایط ناسالم یا بسیار ناسالم قرار می‌گیرد مدارس تعطیل نمی‌شوند و فعالیت آموزشی برقرار است اما برای فعالیت‌های فیزیکی دانش آموزان محدودیت‌هایی در نظر گرفته می‌شود. برای مثال همین روزها شاخص آلودگی کشورهای هند، پاکستان و چین حتی بالاتر از ۲۰۰ بوده ولی هیچ یک دچار تعطیلی گسترده مدارس در حد کشوری نشده اند. عدد دقیقی برای شاخص کیفیت هوا به منظور تعطیلی مدارس در دنیا رایج نیست ولی در سنگاپور شاخص ۳۱۴، در هند شاخص بیش از ۵۰۰، در مالزی شاخص ۲۶۷، در پاکستان شاخص ۴۵۰ و در چین شاخص ۵۰۰ منجر به تعطیلی مدارس شده‌اند به همین دلیل با پیشنهاد بررسی دقیق، بازنگری و اصلاح شاخص‌های تعطیلی آئین نامه اجرایی قانون هوای پاک مصوب سال ۱۳۹۷ را ضروری می‌دانیم. 

بسیاری از جامعه‌شناسان و روانشناسان معتقدند ایجاد بی‌نظمی در تشکیل کلاس‌های درس ضربه مهلکی به باورهای دانش آموزان در اهمیت علم و علم آموزی وارد می‌آورد و اساس تعلیم و تربیت را خدشه دار می‌کند و از طرفی به تاثیرگذاری تربیتی مدرسه لطمه جدی وارد می‌سازد. در این راستا اعضای شورای هماهنگی تشکل‌های فرهنگیان ضمن تقدیر و تشکر و حمایت از مواضع وزیر انقلابی آموزش و پرورش در مخالفت با تعطیلی مدارس به تمامی دست اندرکاران و تصمیم گیران اعلام می‌دارند «تعطیلی مدارس را تعطیل کنید» و راههای دیگری را برای کاهش آلودگی هوا جستجو نمائید. حفظ سلامت و جان دانش آموزان حتما دارای اولویت است اما دانش آموزان و معلمان اگر در مدرسه حاضر شوند از همان هوای ناپاک در کوچه و محله خود استنشاق می‌نمایند لذا هیچ تغییری در بهبود شرایط آنان ایجاد نمی‌شود و صرفا چرخ پیشرفت علمی کشور دچار آسیب جدی می‌گردد. 

امید است با تدابیر دولت انقلابی و مردمی شاهد رونق بیش از پیش مدارس و کاهش تعطیلی‌های مکرر و بی‌فایده باشیم.

انتهای پیام/
#فرهنگیان #آموزش_و_پرورش #تعطیلی_مدارس
نرم افزار موبایل ایلنا
تبلیغات
ارسال نظر