کد خبر: 1293437 A

حضور پرندگان مهاجر سیبری در دریاچه شهدای خلیج فارس

مدیر عامل شرکت نوسازی و عمران چیتگر از حضور پرندگان مهاجر سیبری در دریاچه شهدای خلیج فارس خبر داد.

حضور پرندگان مهاجر سیبری در دریاچه شهدای خلیج فارس

به گزارش ایلنا، محسن صالحی در این باره گفت: مطابق سال‌های گذشته همزمان با شروع فصل پاییز و سرد شدن هوا، پرندگان حاضر در منطقه سیبری روسیه به منظور گذراندن فصل سرما به مناطق معتدل و گرمسیری کوچ می‌کنند و در این میان؛ تالاب‌ها و آبگیرهای ایران را به عنوان زیستگاه موقت انتخاب می‌کنند.

وی با بیان اینکه هفته دوم آبان ماه امسال اولین گروه از کاکایی‌های مهاجر، در دریاچه شهدای خلیج فارس اطراق کردند، توضیح داد: پهنه آبی مجموعه فرهنگی - گردشگری دریاچه شهدای خلیج فارس با وسعت ۱۳۰ هکتار در شمال غرب کلانشهر تهران و در مجاورت بوستان جنگلی چیتگر از سال های گذشته میزبان گونه‌های مختلف پرندگان مهاجری است که همه ساله از اروپای شرقی و شمال سیبری به ایران می‌آیند و قصد مهاجرت به عرض‌های جنوبی را دارند.

صالحی با بیان اینکه این پرندگان، زیبایی خاصی به مجموعه فرهنگی - گردشگری دریاچه شهدای خلیج فارس بخشیده‌اند، تصریح کرد: حضور پرندگان مهاجر یکی از جاذبه‌های جذاب گردشگری دریاچه در این فصل به شمار می‌آید؛ اگر چه اوج حضور پرنده‌ها در اواخر زمستان است.

مدیر عامل شرکت نوسازی و عمران چیتگر ادامه داد: انتظار می‌رود مطابق سال‌های گذشته گونه‌های مهاجری همچون فلامینگو، کاکایی، کشیم، باکلان، بوتیمار، پیپت، اردک، خوتکا، چنگر و .... دریاچه شهدای خلیج فارس را برای استراحت در مسیر مهاجرت خود به عرض‌های جنوبی انتخاب کنند.

صالحی با اشاره به اینکه یکی از مهمترین رویکردها در محیط زیست شهری تعامل و همزیستی با طبیعت و ارکان آن است، اضافه کرد: این مهم تنها با همکاری و همراهی شهروندان و گردشگران شهری محقق می شود، ریختن مواد خوراکی داخل دریاچه، علاوه بر آلودگی زیست محیطی، باعث از بین رفتن آبزیان می‌شود. در واقع ریختن غذا یا تنقلات برای پرندگان و ماهی‌ها نه تنها برای سلامت آنها مفید نیست، بلکه کیفیت آب دریاچه را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد و امکان رشد جلبک را فراهم می‌کند که به مرور زمان باعث ایجاد بوی نامطبوع در دریاچه خواهد شد.

بر اساس گزارش روابط عمومی شرکت نوسازی و عمران چیتگر، صالحی با بیان اینکه برای آگاه سازی شهروندان از خطرات غذا دادن به پرندگان و آبزیان تابلوهای هشدار دهنده در سطح مجموعه نصب شده است، عنوان کرد: گردشگران می‌توانند تا اواسط اسفند ماه، برای تماشای پرندگان مهاجر به مجموعه فرهنگی گردشگری دریاچه شهدای خلیج فارس مراجعه کنند.

انتهای پیام/
محسن صالحی
نرم افزار موبایل ایلنا
تبلیغات
ارسال نظر