کد خبر: 1289671 A

اثرگذاری مثبت سامانه «مدیریت یکپارچه زمین» بر ۲۰ عنوان مجرمانه

مدیرکل پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه گفت: معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه انتظار اثرگذاری سامانه مدیریت پنجره واحد زمین بر کاهش جرائم و تخلفات در این حوزه را دارد.

اثرگذاری مثبت سامانه «مدیریت یکپارچه زمین» بر ۲۰ عنوان مجرمانه

به گزارش ایلنا، نشست مشترک دستگاه‌های اجرایی «سامانه مدیریت پنجره واحد زمین» با حضور مدیرکل پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه برگزار شد.

در ابتدا مباشری، مدیرکل دفتر تدوین ضوابط فنی و مقررات دولت الکترونیک ضمن تشکر از معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه اظهار کرد: سامانه زمانی که به بهره‌برداری و افتتاح می‌رسد به این معنا نیست که به بلوغ کامل رسیده است بلکه با گذشت زمان برخی عیوب آن شناسایی و مرتفع می‌شود و تدریجاً به بلوغ می‌رسد و رفته‌رفته شاهد توسعه سامانه خواهیم بود. تا این لحظه طبق آمار و گزارش‌های دریافتی، مشکلات پیش روی سامانه درصد کمی به بخش فنی سامانه مربوط می‌شود و بخش اعظم آن به فرآیندها و قوانین مختلفی که در دستگاه‌ها وجود دارد مرتبط است.

وی همچنین اظهار کرد: توازن خوبی میان دو زیرسامانه درگاه متقاضیان و پایش اراضی وجود دارد، به طوری که پایش اراضی در حال حاضر در ۱۲ استان پیاده‌سازی و بهره‌برداری شده و درگاه متقاضیان در ۱۱ استان شروع به فعالیت کرده است.

سپس کیانی، معاون اداره کل اقتصادی دبیرخانه مبارزه با مفاسد اقتصادی ضمن تشکر از اقدامات انجام شده اظهار کرد: ضوابط اجرایی پنجره واحد مدیریت زمین از طرف دبیرخانه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی ابلاغ خواهد شد.

مدیرکل پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه در برگزاری مستمر نشست‌های هماهنگی بین دستگاه‌های ذی‌ربط تاکید کرد و گفت: مشارکت معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم در این پروژه و علاقمندی برای هم‌افزایی و همراهی با دستگاه‌های ذی‌ربط صرفا برای این است که این سامانه هر چه زودتر بر۲۰ عنوان مجرمانه حوزه زمین اثر خودش را بگذارد و بتواند از زمین‌خواری و تغییر کاربری غیر مجاز و سایر عناوین مجرمانه مرتبط با حوزه زمین جلوگیری به عمل آورد.

وی ادامه داد: تجربه نشان می‌دهد این پروژه علی‌رغم برخی کاستی‌ها اثرگذار بوده است؛ زیرا در بسیاری از نقاط، اخبار و اطلاعات میدانی به دست رسیده حاکی از این است افتتاح سامانه مدیریت پنجره واحد زمین در استان از تغییر کاربری غیرقانونی جلوگیری کرده که این دستاورد بسیار مهمی است و نباید از آن غافل شد.

حسین پورمند افزود: علت اینکه معاونت اجتماعی و پیشگیری از قوع جرم برای افتتاح یکپارچه این پروژه در سراسر کشورانگیز دارد این است که سامانه اقدامات کلیه مسئولان، متقاضیان و صدور مجوزها را رصد کرده و در هر نقطه‌ای از کشور که اقدامی مجاز یا غیرمجاز در حوزه زمین حادث شود قدرت رصد دارد.

وی همچنین اظهار کرد: یکی از وظایف مهم معاونت اجتماعی و پیشگیری رسیدگی به ترک فعل مسئولان اجرایی در استان‌ها است که از این سامانه به درستی کمک نمی‌گیرند؛ زیرا باید به موقع اقدامات خلاف قانون را پیگیری کرد و البته مسئولان باید بدانند سامانه مدیریت پنجره واحد زمین برای کمک به آن‌ها طراحی شده است.

پورمند در ادامه بیان کرد: در بررسی‌های صورت گرفته از مدیران کل دستگاه‌های اجرایی استان‌ها مشخص شد تعداد کمی به لحاظ لجستیکی و نیروی انسانی تیم گشت‌زنی دارند که بتوانند تخلفات اراضی را کشف و گزارش دهند و عملا با این تعداد نیروی انسانی نمی‌توانند تمامی تخلفات را رصد کنند ولی با استفاده از این سامانه می‌توانند از محل دقیق تخلف مطلع و آن را گزارش دهند.

وی ضمن تاکید بر تسریع در رونمایی و بهره‌برداری یکپارچه از این سامانه علی‌رغم مشکلات فنی عنوان کرد: بهانه‌های مطرح شده برای‌عدم استفاده از این سامانه پذیرفتنی نیست زیرا این سامانه برای صرفه‌جویی در بودجه و نیروی انسانی به آن‌ها کمک می‌کند.

انتهای پیام/
مدیرکل پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه
نرم افزار موبایل ایلنا
تبلیغات
ارسال نظر