کد خبر: 1285411 A

فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی کشور خبر داد:

تشکیل ۳۷۲۴ پرونده قضایی در راستای مقابله با قاچاق چوب

فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی کشور گفت: در راستای مقابله با قاچاق چوب ۳۷۲۴ پرونده قضایی تشکیل و در این رابطه حدود ۳۵۰۰ مترمکعب چوب از قاچاقچیان کشف و ضبط شده است.

تشکیل ۳۷۲۴ پرونده قضایی در راستای مقابله با قاچاق چوب

به گزارش ایلنا، سرهنگ رضا اکبری به مناسبت هفته فراجا که با شعار «پلیس خادم مردم، مردم حامی پلیس» نامگذاری شده است، اعلام کرد: اقشار مختلف مردم در این مدت شش ماهه ۴۵ هزار و ۸۳۸ بار با سامانه ۱۳۹ و ۱۵۰۴ تماس برقرار کردند و تمامی این تماس‌ها توسط نیروهای یگان حفاظت عملیاتی و اجرایی شده است.

وی افزود: در این رابطه ۲۱ هزار و ۹۵ پرونده قضایی تشکیل و۳۴۸۹ نفر از مجرمان و متصرفان زمین‌های دولتی و ملی دستگیر و تحویل مراجع قضایی شده‌اند.

اکبری همچنین از خلع ید حدود ۱۲ هزار هکتار از اراضی ملی و بازگشت آن به بیت المال خبر داد و افزود: در همین مدت از تصرف بیش از ۳۰۰۰ هکتار از اراضی دولتی پیشگیری و رفع تصرف شده است.

وی در ادامه درباره میزان حریق جنگل‌ها و مراتع گفت: با تدابیر و پیشگیری‌های لازم از سوی نیروهای حفاظتی در سراسر کشور، در شش ماهه سال جاری تعداد فقرات حریق ۶۲ درصد و از نظر مساحت ۹۲ درصد کاهش داشته است.

فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی کشور به مقایسه حریق در سال گذشته نسبت به مدت مشابه امسال پرداخت و اظهارکرد: در سال ۱۴۰۰ حریق‌ها از نظر تعداد ۱۵۴۱ و از نظر مساحت آن ۲۴ هزار و ۳۰۶ هکتار بوده است این درحالیست که در سال ۱۴۰۱ این میزان از لحاظ تعداد به ۵۸۱ فقره و از نظر مساحت به ۲۹ هزار و ۴۷ هکتار کاهش پیدا کرده است.

اکبری کار حفاظت از منابع طبیعی کشور را امری دشوار و پرخطر دانست و افزود: در شش ماهه سال جاری متاسفانه یک نفر از نیروهای خدوم حفاظتی در پاسداری از عرصه‌های منابع طبیعی جان خود را از دست داد و ۳۹ نفر از نیروهای حفاظتی و دو نفر از نیروهای مردمی نیز برای مبارزه با قاچاق چوب و تصرفات اراضی ملی مصدوم و مجروح شده‌اند.

فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی کشور به موضوع قاچاق چوب از جنگل به عنوان یکی از چالش‌های مهم در امر حفاظت اشاره کرد و یادآور شد: در راستای مقابله با قاچاق چوب ۳۷۲۴ پرونده قضایی تشکیل و در این رابطه حدود ۳۵۰۰ متر مکعب چوب از قاچاقچیان کشف و ضبط شده است.

اکبری با بیان اینکه یگان حفاظت در عرصه‌های منابع‌ طبیعی با چالش‌های متعددی روبروست به موضوع کوره‌های زغال غیرمجاز در جنگل اشاره و اظهارکرد: در هفت ماهه سال جاری ۴۰۵ پرونده قضایی تنها برای برچیدن کوره‌های زغال تشکیل و ۱۱۰۶ کوره زغال با حکم قضایی جمع‌آوری شده است.

تشکیل ۵۰۰۰ پرونده چرای غیر مجاز دام و تشکیل ۲۲۶۶ پرونده قضایی برای قطع درختان و درختچه ها از دیگر آماری بود که فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی کشور به عنوان عملکرد این بخش به مرکز اطلاع رسانی این سازمان اعلام کرد.

انتهای پیام/
فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی کشور
نرم افزار موبایل ایلنا
تبلیغات
ارسال نظر