کد خبر: 1267459 A

فرمانده کل انتظامی جمهوری اسلامی ایران به کشفیات چشم گیر و قابل توجه پلیس امنیت اقتصادی طی سال های اخیر اشاره کرد و گفت: بایستی فرمایشات و تاکیدات مقام معظم رهبری را در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی که به موضوع اقتصاد به صورت حکیمانه و هوشمندانه اشاره کرده اند را مورد اهتمام ویژه قرار دهیم.

به گزارش ایلنا به نقل از پایگاه خبری پلیس، سردار " حسین اشتری" در همایش تخصصی پلیس امنیت اقتصادی فراجا ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای والامقام، انقلاب اسلامی، شهدای دفاع مقدس، مدافعان حرم ، درود و سلام بر روح بلند و ملکوتی امام (ره) ، آرزوی سلامتی و طول عمر باعزت برای مقام معظم رهبری امام خامنه ای عزیز " مدظله العالی" و عرض تسلیت به مناسبت ایام سوگواری سرور و سالار شهیدان حضرت ابا عبدالله الحسین (ع) به نقش و اقدامات تاثیرگذار پلیس امنیت اقتصادی فراجا اشاره کرد و گفت: این پلیس طی سال های اخیر به دلیل نیاز و دغدغه هایی که در حوزه اقتصادی ( مبارزه با قاچاق کالا و ارز، مقابله با محتکران و ... ) وجود داشت فعالیت خود را به طور جدی و بسیار هدفمند آغاز کرد.

نقش تاثیرگذار پلیس امنیت اقتصادی

وی ضمن قدردانی از تلاش های همکاران در پلیس امنیت اقتصادی خصوصا سردار " غلامرضا رضاییان"؛ رئیس پلیس امنیت اقتصادی فراجا به واسطه خدمات چشمگیر در این پلیس که دلسوزانه پای کار هستند، عنوان کرد: خدمات پلیس امنیت اقتصادی فراجا بر کسی پوشیده نیست؛ امروز دشمن علاوه بر تهدیدات بسیار در حوزه های نظامی، امنیتی، اجتماعی و فرهنگی موضوع اقتصاد را نیز مورد هدف و اولویت خود قرار داده است.

فرمانده کل انتظامی کشور با تاکید بر اینکه امروز استکبار جهانی به سرکردگی آمریکا و اسرائیل از هر حربه ای برای ضربه زدن به اقتصاد نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران استفاده می کند، تصریح کرد: دشمن با تشدید تحریم ها از همان سال های اول پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی سعی بر ضربه زدن به حوزه اقتصادی مردم ایران داشت، این در حالی است که هرچقدر تحریم ها تشدید شد ما توانستیم بیش از پیش روی پای خود بایستیم و در تامین تجهیزات نظامی و دفاعی، پزشکی، صنعت و ... نسبت به سایرین بی نیاز باشیم چه بسا پیشرفت های چشمگیری نیز بدست آوردیم.

رویکرد دولت سیزدهم در رفع مشکلات اقتصادی

این مقام ارشد انتظامی همچنین عنوان کرد: امروز به برکت خون شهدای والامقام و همچنین هدایت های رهبر حکیم و فرزانه انقلاب اسلامی امام خامنه ای عزیز "مدظله العالی" و مجاهدت های دانشمندان و جوانان غیور ایران اسلامی که سیره شهدا را در اولویت امور زندگی خود قرار داده اند توانسته ایم به پیشرفت و ترقی دو چندان نسبت به سال های گذشته دست پیدا کنیم.

سردار اشتری ادامه داد: امروز دولتمردان خصوصا دولت انقلابی سیزدهم توانسته است در رفع نگرانی و دغدغه های مردم در حوزه اقتصادی اقدامات مطلوب و رضایت بخشی را انجام دهد.

اقتصاد و بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی

فرمانده فراجا با تاکید بر اینکه امروز اقتصاد موضوع اصلی و اولویت دار در کشور است، تصریح کرد: برای رسیدن به نقطه مطلوب اقتصادی در کشور باید بیش از پیش تلاش کنیم؛ در این راستا بایستی فرمایشات و تاکیدات مقام معظم رهبری را در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی که به موضوع اقتصاد به صورت حکیمانه و هوشمندانه اشاره کرده اند را مورد اهتمام ویژه قرار دهیم.

نقش فراجا در موضوعات اقتصادی

سردار اشتری در ادامه به نقش انتظامی کشور در حوزه اقتصادی نیز اشاره کرد و گفت: مجموعه انتظامی کشور در تلاش است که در کنار سایر دستگاه ها بتواند برای رسیدن به نقطه مطلوب و باثبات در موضوعات اقتصادی فعالیت کند.

این مقام ارشد انتظامی به دو جنبه سلبی و ایجابی در موضوع اقتصاد اشاره و عنوان کرد: از بعد سلبی بایستی اقداماتی انجام دهیم که به پایه های اقتصادی لطمه ای وارد نشود. ( اشاره به برخورد قاطعانه به قاچاق کالا)

سردار اشتری به خدمات شبانه روزی انتظامی کشور از مرز تا مرکز و حضور پلیس در گمرکات اشاره و تصریح کرد: بایستی از تمامی ظرفیت های موجود در کشور برای پیشگیری از قاچاق بهره لازم را ببریم این امر نیازمند یک برنامه ریزی دقیق، اصولی و شفاف به عنوان یک نقشه راه می باشد؛ بنابراین بایستی برای تسریع در رسیدن به اهداف مدنظر در این حوزه بیش از پیش تلاش کنیم.

هدف اصلی؛ متلاشی کردن سرشبکه های اصلی قاچاق

این مقام ارشد انتظامی با تاکید بر اینکه هدف اصلی ما متلاشی کردن باندها و سرشبکه های اصلی قاچاق است، عنوان کرد: به هیچ عنوان و از هیچ طریقی نباید اجازه دهیم که کالای قاچاق وارد کشور شود، بایستی با یک برنامه ریزی دقیق در راستای برخورد با واردکنندگان کالای قاچاق وارد میدان شویم و سرشبکه های اصلی را شناسایی و با آنها برخورد کنیم.

وی تاکید کرد: پلیس به دلیل تجربه، اشراف اطلاعاتی بالا و تجهیزات براساس قانون می تواند قاچاقچیان اصلی که در خارج از مرزها نیز فعالیت دارند را شناسایی و با آنها برخورد کند.

هوشمندسازی پلیس

سردار اشتری به اهمیت هوشمندسازی پلیس در موضوع برخورد با قاچاقچیان کالا اشاره کرد و گفت: بایستی پلیس امنیت اقتصادی بهره مندی از ظرفیت هوشمندسازی را در مقابله و مبارزه با قاچاق در اولویت اصلی خود قرار دهد.

مبارزه با جرایم اقتصادی در سال 1400

این مقام ارشد انتظامی در ادامه به کشفیات چشمگیر پلیس امنیت اقتصادی طی سال های اخیر اشاره کرد و گفت: کشف پرونده های جرایم اقتصادی در سال 1400 بالغ بر 100 هزار میلیارد تومان بوده است، در مقایسه با سال 99 افزایش 41 درصدی داشته‌ایم.

وی ادامه داد: در مبارزه با قاچاق کالا با اولویت برخورد با سازمان جرم و جرایم سازمان یافته قاچاق، افزایش 62 درصدی را شاهد بودیم؛ میزان ارزش ریالی کشفیات کالای قاچاق در سال 1400 در مقایسه با سال 99 افزایش 48 درصدی داشته است. ( ارزش ریالی کشفیات کالا در سال 1400 بیش از 161 هزار میلیارد ریال است)

راه اندازی قرارگاه مقابله با احتکار و قاچاق کالا

فرمانده کل انتظامی کشور همچنین عنوان کرد: در راستای کمک به اجرای طرح مردمی سازی یارانه ها با راه اندازی قرارگاه عملیاتی مقابله با احتکار و قاچاق کالاهای اساسی نسبت به شناسایی و برخورد محتکران کالاهای اساسی با همکاری سازمان های متولی نیز اقدامات لازم انجام شده و در برخورد با اخلالگران در بازار ارز ، طلا و سکه و معاملات فردایی با شناسایی و برخورد با تعدادی از شبکه های فعال در این زمینه دولت را در جهت تثبیت قیمت بازار ارز و طلا کمک کرده و بانک مرکزی نیز از خدمات پلیس در مبارزه با اخلالگران در مدیریت بازار ارز بهره مند شده است.

تولید، دانش بنیان، اشتغال آفرین

سردار اشتری به شعار سال که توسط مقام معظم رهبری به نام "تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین" نام گذاری شده است، خاطرنشان کرد: پلیس بر اساس قانون موظف است که از تولیدکنندگان داخلی با ایجاد امنیت حمایت کند و با افرادی که در این مسیر مرتکب هرگونه تخلف می شوند برخورد قانونی خواهد داشت.

وی تاکید کرد: بایستی اقدامات ما در حوزه اقتصادی هوشمندانه و با بهره بردن از فناوری های روز باشد، لازم است در این راستا برای رسیدن به نقطه مطلوب از ظرفیت موسسات دانش بنیان نیز بهره لازم را ببریم.

حضور اثربخش پلیس در گمرکات

سردار اشتری به حضور پلیس در گمرکات نیز اشاره کرد و گفت: پلیس در هر جایی که حضور دارد بایستی نقش آفرین، اثربخش، تصمیم گیر و تصمیم ساز باشد و اجازه انجام هیچ گونه تخلف را به متخلفان ندهد؛ لازم است تمامی سامانه ها و امکانات مورد نیاز در اختیار پلیس برای کنترل و جلوگیری از هرگونه قاچاق باشد.

این مقام ارشد انتظامی عنوان کرد: ان شاء الله با حمایت های دولت و دستگاه قضا اقدامات خوبی در حوزه اقتصادی انجام خواهد شد چه بسا که اقدامات مطلوبی نیز در این راستا انجام شده است.

انتهای پیام/
سردار حسین اشتری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر