کد خبر: 1128740 A

شرکت انبارهای عمومی و خدمات گمرکی:

شرکت انبارهای عمومی و خدمات گمرکی در واکنش به خبر منتشره با عنوان گلایه وزارت بهداشت از گمرک‌/ اطلاعات موجودی انبارها را نمی‌دهند» جوابیه ای صادر کرد.

به گزارش ایلنا،  در جوابیه شرکت انبارهای عمومی و خدمات گمرکی آمده است: حسب انتشار اخباری مبنی بر «گلایه وزارت بهداشت از گمرک‌/ اطلاعات موجودی انبارها را نمی‌دهند» و نقل مطالبی از سوی مدیرکل امور دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو در ارتباط با عدم پاسخگویی انبارهای عمومی بابت رسوب کالاها؛ بدین‌وسیله به جهت رفع ابهام و تنویر اذهان عمومی با تکیه بر قوانین جاری کشور و با توجه به ماده 23 قانون مطبوعات، به آگاهی می‌رساند:

الف – مسئولیت مرجع تحویل گیرنده در اماکن گمرکی

در راستای وظایف مرجع تحویل گیرنده کالا، به استناد بند «ک» ماده یک قانون امور گمرکی، مسئولیت تحویل و نگهداری کالاهایی که تشریفات گمرکی آنها انجام نشده است، در اماکن گمرکی بر عهده مرجع تحویل گیرنده است. همچنین به استناد بند «ت» ماده یک ق.ا.گ.شرکت‌ها و شعب تابعه این شرکت به عنوان یکی از مراجع تحویل گیرنده کالا در ردیف اماکن گمرکی محسوب شده و این اماکن تحت نظارت گمرک می‌باشند. لذا مسئولیت مرجع تحویل گیرنده کالا صرفا حفظ و نگهداری کالاهای موجود در انبارهای گمرکی از هنگام تحویل گرفتن کالا آغاز شده و در زمان تحویل دادن کالا پایان می پذیرد. (ماده 25 ق.ا.گ.)

در همین راستا پس از تنظیم و ارائه اظهارنامه اجمالی کالا توسط شرکت حمل و نقل به گمرک (ماده 18 ق.ا.گ.) و سپس موافقت و دستور تخلیه توسط گمرک (ماده 19 ق.ا.گ.) کالاهای مذکور به مرجع تحویل گیرنده، تحویل می گردد. لذا تخلیه کالا و تحویل آن به مرجع تحویل گیرنده منوط به موافقت گمرک بوده و اطلاعات و مشخصات کالاهای ورودی توسط شرکت‌های حمل و نقل از طریق سامانه گمرکی (EPL ) به گمرکات اجرایی اظهار می‌گردد.

همچنین به استناد بند «پ» ماده 3 قانون امور گمرکی، انجام تشریفات قانونی ترخیص و تحویل کالا به صاحب کالا و یا نماینده قانونی وی و بررسی اسناد ترخیص به منظور احراز صحت شرایط ترخیص (مجوزهای قانونی و غیره)، جزء وظایف و اختیارات گمرک می‌باشد و مرجع تحویل گیرنده هیچگونه مسئولیتی در روند خروج کالا از اماکن گمرکی در راستای تشریفات قانونی را ندارد.

ب- اقدامات صورت گرفته در سامانه جامع تجارت

با اقدامات صورت گرفته تاکنون بیش از 30 شرکت و شعبه تابعه شرکت انبارهای عمومی و خدمات گمرکی ایران مستقر در گمرکات اجرایی کشور در سامانه جامع انبارها ثبت نام و صدور قبض انبار همراه با شناسه یکتا برقرار شده است و مابقی شرکت‌ها و شعب تابعه در ذیل سایر سازمان‌ها از جمله سازمان مناطق آزاد و سازمان بنادر و دریانوردی می‌باشند که تبادل اطلاعات آن‌ها از طریق آن سازمان‌ها با سامانه جامع تجارت صورت می‌گیرد.

در همین راستا تشکر و قدردانی آقای جهرمی وزیر پیشین وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و نایب رئیس شورای اجرایی فناوری اطلاعات (دولت الکترونیک) از همکاری شرکت انبارهای عمومی و خدمات گمرکی ایران در اجرای مصوبات و تکالیف محول شده از وزیر سابق تعاون، کار و رفاه اجتماعی و همچنین نامه ایشان به رییس دفتر رئیس جمهور وقت، نشان از همکاری مجدانه این شرکت با سامانه جامع تجارت در پیشبرد اهداف عالیه کشور بوده است که تحقق این امر با حمایت های همه جانبه مدیریت عالی شرکت و همت و مساعی شبانه روزی مدیران و کارکنان واحدهای فناوری اطلاعات برنامه ریزی و عملیات شرکت مرکزی و سایر همکاران ستادی و صف در شرکت‌ها و شعب تابعه صورت پذیرفته است.

ج – مکاتبه با سازمان غذا و دارو و رسانه های جمعی:

با توجه به مکاتبه صورت گرفته این شرکت با سازمان غذا و دارو در مورخ 13 شهریور ماه سال جاری و توضیحات ارائه شده از سوی نمایندگان این شرکت در جلسات متعدد با نمایندگان دادستانی، گمرک، سازمان غذا و دارو و... در محل گمرکات تهران و فرودگاه امام خمینی (ره) و جوابیه‌های متعدد این شرکت در رسانه‌های جمعی در خصوص حدود مسئولیت شرکت انبارهای عمومی و خدمات گمرکی ایران و شرکت‌ها و شعب تابعه در اماکن گمرکی به عنوان مرجع تحویل گیرنده کالا در 40 نقطه گمرکی کشور نسبت به پذیرش کالا  و ارائه خدمات انبارداری و تخلیه و بارگیری در چارچوب قانون امور گمرکی؛ لذا اظهار نظرهای اخیر از سوی مدیران ارشد سازمان‌های مذکور در خصوص عدم اطلاع‌رسانی مجموعه انبارهای عمومی از ورود و تخلیه کالا بالاخص کالاهای مرتبط با حوزه بهداشت و کرونایی در اماکن گمرکی و...، محلی از اعراب نداشته است.

انتهای پیام/
سازمان غذا و دارو گمرک جوابیه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر