کد خبر: 107040 A

دبیر یازدهمین کنگره بین المللی انجمن ارتودنتیست‌های ایران:

موضوع درمان‌های ارتوپدی فک و صورت یکی از مباحثمهم و اصلی علم ارتودنسی به حساب می‌آید که به ویژه در سنین رشد کودکان و با بهره بردن از امکان تغییرات رشدی در اسکلت فک بالا و پایین آنان، می‌توان به نتایج مثبت و مفیدی دست یافت.

ایلنا: دبیر یازدهمین کنگره بین المللی انجمن ارتودنتیست‌های ایران گفت: درمان‌های ارتوپدی فک و صورت از سنین ۶ - ۷ سالگی، همزمان با رویش اولین دندان‌های دایمی کودکان، مانع ایجاد ناهنجاری در سنین دندان‌های دایمی است.

به گزارش ایلنا، " نوید ناصری " در آستانه برپایی «یازدهمین کنگره بین المللی انجمن ارتودنتیست‌های ایران» که ۲۴ تا ۲۶ مهر ماه در شهر شیراز برپا می‌شود، سخن می‌گفت با اعلام این مطلب افزود: بسیاری از مشکلات دندانی - فکی در کودکان برای والدین قابل تشخیص نیست و به مرور همراه با مراجعه نکردن به دندانپزشکان و متخصصان ارتودنسی، تشدید می‌شود.

وی با تاکید بر جایگاه مهم بررسی میزان نیاز جامعه به ویژه در کودکان سنین ابتدایی به خدمات ارتودنسی اظهار داشت: شناخت اهمیت این نیاز این امکان را فراهم می‌کند تا با مداخله زود هنگام و به موقع بتوان از بروز بسیاری مشکلات دندانی - فکی در آینده جلوگیری کرد.

ناصری ادامه داد: با توجه به اهمیت درمان‌های ارتوپدی در پیشگیری از ناهنجاری‌های دندانی، تم اصلی یازدهمین کنگره بین المللی انجمن ارتودنتیست‌های ایران به «نیاز و تقاضا در درمان‌های ارتودنسی» اختصاص یافته است.

وی با اشاره به اینکه ارتودنسی به مفهوم ردیف کردن دندان هاست که در تمامی سنین قابل انجام است، تصریح کرد: موضوع درمان‌های ارتوپدی فک و صورت یکی از مباحثمهم و اصلی علم ارتودنسی به حساب می‌آید که به ویژه در سنین رشد کودکان و با بهره بردن از امکان تغییرات رشدی در اسکلت فک بالا و پایین آنان، می‌توان به نتایج مثبت و مفیدی دست یافت که این امر نقش بارزی در پیشگیری از بیماری‌ها و ناهنجاری‌های دندانی - فکی ایفا خواهد کرد.

دبیر یازدهمین کنگره بین المللی انجمن ارتودنتیست‌های ایران گفت: با توجه به اینکه به طور کلی درمان‌های ارتودنسی از لحاظ زمان انجام درمان به دو گروه درمان‌های زود هنگام - در سنین ۶ تا ۱۲ سالگی - و درمان‌های پس از اتمام رشد و پس از سنین بلوغ تقسیم بندی می‌شود، دو محور این کنگره به درمان‌های زود هنگام و نیاز جامعه، درمان‌های زود هنگام و کیفیت زندگی و ارزیابی نتایج درمانی شامل درمان‌های زود هنگام نسبت به درمان‌های دیر هنگام اختصاص داده شده است.

وی افزود: درمان‌های زود هنگام ارتودنسی با هدف‌هایی همچون تصحیح مشکلات اسکلتی در سیستم فک و صورت، تنظیم روابط دو فک نسبت به یکدیگر و نسبت به طرح کلی جمجمه و صورت، پیشگیری از درمان‌های جراحی فک و صورت در سنین پس از بلوغ و جلوگیری از درمان‌های پیچیده ارتودنسی ثابت و در کل تسهیل درمان‌های ارتودنسی ثابت صورت می‌گیرد.

به گفته ناصری در برخی موارد والدین با مشاهده مشکلات متوسط تا شدید ناهنجاری‌های دندانی - فکی فرزندان خود به دندانپزشکان و متخصصان ارتودنسی مراجعه می‌کنند در حالیکه بسیاری از این مشکلات که در کودکان وجود دارد از سوی والدین قابل تشخیص نیست و تاخیر در مراجعه به دندانپزشکان و به ویژه متخصصان ارتودنسیٰ، روند درمان را با تاخیر و مشکلات متعددی روبرو می‌سازد.

وی خاطر نشان ساخت: در بخشی از بیماران با مشکلات اسکلتی متوسط تا شدید دندانی – فکی که در سنین ۶ تا ۱۲ سالگی تحت درمان‌های ارتودنسی و ارتوپدی فک و صورت قرار گرفته‌اند، تغییرات مثبتی از قبیل افزایش اعتماد به نفس، بهبود میزان مشارکت در فعالیت‌های گروهی و اجتماعی و برطرف شدن انزوای قبلی کودکان در اجتماع مشاهده شده است. در مجموع نتایج مطالعات در این زمینه نشان می‌دهد، تاثیر درمان‌های ارتودنسی و ارتوپدی در شکل گیری شخصیت فردی و اجتماعی کودکان و نوجوانان و کیفیت زندگی آنان بسیار مفید است.

لازم به ذکر است، یازدهمین کنگره بین المللی انجمن ارتودنتیست‌های ایران، همزمان با برپایی همایش سالانه کشوری انجمن دندانپزشکی ایران - شعبه فارس ۲۴ تا ۲۶ مهرماه در هتل همای شیراز برپا می‌شود.

اعتماد به نفس ایران جامعه جراحی درمان رشد فردی و اجتماعی کودکان مشکلات ناهنجاری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر