کد خبر: 1061874 A

وزیر بهداشت:

وزیر بهداشت گفت: دستبوس همه در کمیته کرونا هستم، اما قرارم آن نیست که با مردم در پس پرده صحبت کنم و قرارم نیست که اعتماد مردم را به عنوان بزرگترین سرمایه اجتماعی حراج کنم.

به گزارش خبرنگار ایلنا، «سعید نمکی» وزیر بهداشت در شصت و چهارمین کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا، با اشاره به همراهی مردم و مسوولین در پیک قبلی کرونا در کشور بیان کرد: در آمریکا تا شش ماه قبل فقط ۱۱ میلیارد دلار برای مدیریت کرونا در حوزه سلامت خرج شده و در انگلیس ۲۲ میلیارد پوند، در حالی که ما هنوز مقدار قابل توجهی از یک میلیاردی که مقام معظم رهبری فرمودند را نگرفتیم، ما دوره‌ای را به شدت خوب اداره کردیم و با وسواس و با پیش‌بینی‌های درست و با یک اتاق کارشناسی بسیار سنجیده.ه من ۱۴ ماه است به یاد ندارم شبی را یک ساعت پیوسته خوابیده باشم و به یاد ندارم که یکی از معاونان و همکارانم یا یک رییس دانشگاه یک روز مرخصی داشته باشند یا یک روز با خانواده‌ یک نهار خورده باشند. 

بی‌مهری‌ها همکارانم را خسته و کسل کرده

وی ادامه داد: این یعنی ۱۴ ماه پیاپی کار را رصد کردن و نفس‌گیر کار کردن، اما متاسفانه برخی بی‌مهری‌هایی این عزیزان را کسل‌تر و خسته‌تر کرده است.

نمکی گفت: قبل از عید راه بسیار پرسرعتی را با وجود همه سختی‌ها رفتم، ما با دست‌های بسته اما با چشم‌های باز در اقیانوس پربلا شنا کردیم و دستاوردهایمان مشخص بود.

وی افزود: زمانی که برای ما مرگ روزانه ۱۲۰۰ نفر پیش‌بینی کرده بودند، ما به مرگ دو رقمی رسیدیم و یک ماه و نیم ویروس موتاسیون یافته در خوزستان می‌چرخید و ما مرگ‌ها را روی ۵۰ تا ۶۰ مورد نگه داشتیم، در حالی که این ویروس اروپا را به زانو درآورد و اروپا در برابر هجمه آن احساس عجز کرد، اما اتفاقاتی افتاد که هیچ ربطی به این کمیته ندارد. هر کس جز قدردانی و تشکر از این کمیته چیز دیگری بگوید، بی انصافی است.

اگر انتظار تک صدایی داریم، اشتباه است

نمکی ادامه داد: این کمیته انتهای وقت گذاری است و تدوین پیشنهاد را در موقع مناسب انجام داده و من هم در جریان جزییات هستم و به همین دلیل دستبوس همه آنها هستم، اما قرارم آن نیست که با مردم در پس پرده صحبت کنم و قرارم نیست که اعتماد مردم را به عنوان بزرگترین سرمایه اجتماعی حراج کنم و معتقدم که نظامی موفق است که مردم قبولش داشته باشند.

وی گفت: حرف دو صدایی و یک صدایی را باید لفظ دو صدا و یک صدا ارزیابی کنیم و اگر انتظار تک صدایی داریم، اشتباه است.

نمکی ادامه داد: من وزیر بهداشت مردم ایرانم، اعم از شیعه، سنی، مسیحی، زرتشتی، لامذهب و حتی زندانی محکوم به اعدام، نمی‌توانم با سلامت مردم مصالحه کنم و اگر مردم به این برادر کوچک طبق ارزیابی‌ها اعتماد بیشتری پیدا کردند، دلیلش این است که من همیشه با مردمم شفاف حرف زدم. 

ارز دریافتی وزارت بهداشت در سال کرونا کمتر از سال ۹۷

وزیر بهداشت ادامه داد: ارزی که در سال ۱۳۹۹ دریافت کردم، یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون یورو کمتر از سال آرام ۱۳۹۷ بود، اما آیا شما یک مورد صف مرغ را در حوزه دارو دیدید؟

وی افزود: اصلا کسی پرسید، وزیر فلک‌زده بهداشت، تو چطور ۴۷۵۰ قلم دارو را مدیریت کردی؟ و چطور یک روز کارخانه‌های داروسازی مملکت به دلیل کمبود ماده اولیه تعطیل نشد؟

نمکی بیان کرد: چطور اتاق عمل‌های این مملکت ۵ دقیقه به دلیل داروی بیهوشی تعطیل و کنسل نشد که در تمام سایت‌های بیگانه به این مملکت بتازند؟

وزیر بهداشت گفت: کمکی که وزارت بهداشت به آرامش و امنیت جامعه کرد، مغفول مانده، این مظلومیت را جایی نمی‌گویند  و نمی‌گویند که وزارت بهداشت نگذاشت که جامعه احساس تهی بودن کند، نقش من فریاد بر کاستی‌ها نیست، بلکه نقشم ایجاد آرامش در جامعه است و باید به مردم بگویم درست است که این موج جدید ایجاد شده، اما ما هستیم و آماده‌ایم.

اسناد زیادی دارم اما بنای انتشار ندارم

وی گفت: در این مملکت اتفاقی افتاد که اگر دقت می‌شد و اگر نگاه کارشناسی خریدار داشت، ما در طوفانی به نام موج چهارم کرونای موتاسیون یافته نمی‌افتادیم و مکتوبات زیادی را دارم که جزو اسناد طبقه بندی شده است و بنا ندارم منتشر کنم، ما گفتیم که ویروسی آمده با یک قابلیت به مراتب خشن‌تر و به تمام روسای دانشگاه‌ها هم گفتم که خودتان را برای یکی از سهمگین‌ترین مبارزات تاریخ اپیدمی آماده کنید.

نمکی ادامه داد: در ۱۱ اسفند ماه ۱۳۹۹ می‌نویسم که پروازهای خوزستان باید لغو شود، برای این است که می‌دانم بمب ویروس دارد به اقصی نقاط کشور می‌رود اما در عین حال حتی اگر بهترین تست‌های دنیا را هم داشته باشم، ۲۵ درصد از کیس‌ها به عنوان منفی کاذب از دستم در می‌رود.

وی گفت: من مکتوب نوشتم دو راه دارید، یا یک برزیل بر گردن من بگذارید یا به من مهلت دهید، شما از محتوای این مکاتبات خبر ندارید که اگر خبر داشتید با یقه پاره کرده از من حمایت می‌کردید، ما گفتیم که به ما وقت دهید، مانند کاری که پارسال شد و دو کار انجام دهیم، اول اینکه با بچه‌های طرح شهید سلیمانی بتوانیم تا ۱۸ فروردین شعله‌های کوچک بیماری را در منازل محله به محله پیدا کرده و خاموش کنیم تا بهم نپیوندند.

با جمعیت سیال و غیرساکن نمی‌توانیم بیماری را کنترل کنیم

نمکی ادامه داد: گفتیم که ما با جمعیت سیال و غیر ساکن، نمی‌توانیم بیماری را کنترل کنیم و دوم اینکه سفر در هر صورت عامل انتقال بیماری است و با ویروس جهش یافته گرفتار می‌شویم حتی نوشتم که تاب‌آوری مردم برای ما مهم است اما تاب‌آوری نظام سلامت مهم‌تر است و این بچه‌ها ۱۴ ماه است که دارند نفس‌گیر کار می‌کنند و دیگر بریدند.

ویروس غیرانگلیسی در ترکیه می‌چرخد

وزیر بهداشت بیان کرد: اگر می‌گویم که ترکیه را ببندید، به این دلیل است که من می‌دانم آنجا ویروس غیر انگلیسی هم دارد می‌چرخد و نوشتم اگر ما گرفتار ویروس برزیلی و آفریقای جنوبی و موتاسیون‌یافته هندی شویم، دیگر نمی‌توانیم کار را جمع کنیم.

وی گفت: اگر انتظار تک‌صدایی از وزیر کارشناس این مملکت را در جهت حرف غیرکارشناسی داریم، بدانید که این اتفاق نخواهد افتاد.

وی گفت: وزیر می‌تواند برود اما نمی‌تواند حرف غیرکارشناسی را تایید کند، مردم و رهبری من را تنها نگذاشتند. یکبار نشد که من گلایه و نامه‌ای بنویسم و یک دقیقه بعد جواب نگیرم، مدت‌ها پیش خدمت‌شان نوشتم این تصمیمات، قرارگاهی می‌خواهد که اجرا کند، بلافاصله فرمودند که اولین جلسه را خودم می‌گذارم و جلسه گذاشتند و فرمودند که مصادیق را وزارت بهداشت تعیین می‌کند و باید اجرا کنند و نه اینکه بگویند وزیر بهداشت هم عضوی از ستاد ملی است.

در دام یکی از سهمگین‌ترین اپیدمی‌های افتاده‌ایم

نمکی افزود: اصلا ستاد ملی بدون مصادیق کارشناسی وزارت بهداشت معنا ندارد و اصلا ما بیرون می‌آییم، آنها تصمیم بگیرند و به ما ابلاغ کنند، اینطور نمی‌توان مملکت را اداره کرد و این در حالی است که ما در دام یکی از سهمگین‌ترین اپیدمی‌های این مملکت افتادیم.

وی گفت: وزیر می‌تواند برود اما نمی‌تواند حرف غیرکارشناسی را تایید کند، مردم من را تنها نگذاشتند و یکبار نشد که من گلایه و نامه‌ای بنویسم و یک دقیقه بعد جواب نگیرم، مدت‌ها پیش خدمت‌شان نوشتم این تصمیمات، قرارگاهی می‌خواهد که اجرا کند، بلافاصله فرمودند که اولین جلسه را خودم می‌گذارم و جلسه گذاشتند و فرمودند که مصادیق را وزارت بهداشت تعیین می‌کند و باید اجرا کنند و نه اینکه بگویند وزیر بهداشت هم عضوی از ستاد ملی است.

نمکی افزود: اصلا ستاد ملی بدون مصادیق کارشناسی وزارت بهداشت معنا ندارد و اصلا ما بیرون می‌آییم، آنها تصمیم بگیرند و به ما ابلاغ کنند، اینطور نمی‌توان مملکت را اداره کرد و این در حالی است که ما در دام یکی از سهمگین‌ترین اپیدمی‌های این مملکت افتادیم.

وقتی حرف کارشناسی را نشنیدند، کار را بر ما سخت کردند

وی گفت: ما در سال گذشته سه هزار تخت آی سی یو اضافه کردیم که پول هم به ما ندادند و این گلایه را داشتم و قبل از عید نوشتم که به من کمک کنید، گفتم ۱۳ هزار تخت آماده دارم، به من کمک کنید تا بتوانم این تخت‌ها را راه بیندازیم اما کمک نکردند و اخیرا آقای رییس جمهور دستور دادند که کمک کنند.

نمکی ادامه داد:  کار را بر ما سخت کردند و وقتی حرف کارشناسی را نشنیدند، کار را بر ما سخت کردند و بمب آلوده جابجا شد، آن هم با یک ویروس بسیار سرکش.

وی گفت: نمی‌دانیم که آیا ویروس‌های سرکش‌تری هم در این وضعیت وارد شد یا خیر و  یا با ویروس برزیلی و آفریقای جنوبی و سوپر موتاسیون یافته هندی هم دارم دست و پنجه نرم می‌کنم یا نه، در حال ارزیابی این موضوع هستیم و همچنین برای واکسن بیش از ۳۰۰۰ مکاتبه داریم.

نمکی افزود: از اردیبهشت ماه گذشته من با وزیر بهداشت روسیه صحبت کردم، با چین مذاکره کردیم، با کوبا لابی کردیم و می‌دانستم که واکسن با توجه به ظرفیت تولید دنیا و با توجه به اینکه سرمایه‌داران اصلی و استعمارگران اصلی روی این جریان به عنوان یک جریان سیاسی افتاده‌اند، به راحتی نمی‌گذارند که واکسن به سایر کشورها برسد.

۸۵ درصد از واکسن دنیا را در هفت کشور مصرف می‌شود

وی ادامه داد: اکنون ۸۵ درصد از واکسن دنیا را در هفت کشور مصرف می‌شود و ما دو راه داشتیم، یکی اینکه همین راه را رویم و مذاکره و خواهش و لابی کنیم و دوم اینکه به تولید داخلی برگردیم.

نمکی افزود: یک روز خواهید دید که چه کسی محور این حرکت شد، چه کسی برکت، پاستور و رازی را به این عرصه آورد.

وزیر بهداشت گفت: پیش از عید قرار بود ما ۴.۵ میلیون دوز واکسن دریافت کنیم و دو میلیون از روسیه و ۲.۵ میلیون از سایرین، اما روس‌ها به جای دو میلیون گفتند یک میلیون و بعد یک میلیون را هم کردند ۴۰۰ هزار دوز، که برای همان هم خیلی هم تلاش کردیم.

وی افزود: در عین حال هندی‌ها هم گفتند دو میلیون دوز به ما واکسن می‌دهند که بعد شد ۵۰۰ هزارتا و پولش را پرداختیم، ۱۲۵ هزار دوزش را حمل کردند و ۳۷۵ هزار دوز در فرودگاه توسط دستور دادستان هند، بلوکه شد و گفتند حتی یک واکسن هم نباید از هند خارج شود، بعد قرار بود از کوواکس که پولش را داده بودیم برای ما سه میلیون و ۲۰۰ هزار دوز واکسن بیاید که این تعداد شد ۱ میلیون و ۲۰۰، اما آنقدر تعلل که نهایتا توانستیم چند روز قبل ۷۰۰ هزار دوز دریافت کنیم.

مسئولیت تهیه واکسن خارجی با قرارگاه است

نمکی اددمه داد: از چینی‌ها به جای دو میلیون هم ۲۰۰ هزار دوز دریافت کردیم و نهایتا واکسیناسیون یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر جمعیت هدف را با ۲۰ روز تعطیل طبق قولی که دادیم، عملیاتی کنیم و از این به بعد هم شفافیت در عدد و رقم بیشتر می‌شود و تعداد واکسن که تزریق شده اعلام می‌کنیم، اما طبق مصوبه ۵۲ ستاد ملی مسئولیت تهیه واکسن خارجی با قرارگاه است و من این را نمی‌گویم که مسئولیت را از دوش خودم بردارم اما بدانید که مصوبه ۵۲ ستاد ملی اعلام می‌کند که مسئولیت تهیه واکسن خارجی با قرارگاه است و وزارت بهداشت باید لیست دهد که واقعااینطور نیست.

وی گفت: ما اینطور نمی‌خواهیم همدیگر را بزنیم تا خدایی نکرده برادران من در وزارت کشور آسیب ببیند چون هر کس آسیب ببیند همه با هم و جمهوری اسلامی آسیب دیده است، من یک چیز را از روز اول پذیرفتم که برخی هم مسخره کردند و آن هم تولید واکسن داخلی است و تا پای جانم هم پای آن ایستادم و در بهاری که قول دادم واکسن تولید داخل را روی میز جمهوری اسلامی ایران خواهیم گذاشت.

انتهای پیام/
وزیر بهداشت ویروس کرونا موج چهارم
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر