کد خبر: 1233977 A

آیین امضای تفاهم‌نامه همکاری سازمان مدارس و مراکز غیردولتی و توسعه مشارکت‌های مردمی و کمیته امداد امام خمینی(ره) با هدف شناسایی و حمایت از دانش‌آموزان مستعد و علاقه‌مند به تحصیل و توسعه فرهنگ احسان و نیکوکاری در مدارس، امضا شد.

به گزارش ایلنا، با توجه به تأکید دین مبین اسلام در زمینه نیکوکاری و انجام کارهای خداپسندانه و با لحاظ راهکارهای ۲ـ۵، ۸ـ۸ و ۱ـ۹ از راهبردهای کلان سند تحول، سیاست‌های پنج ساله ششم کمیته امداد امام(ره)، تفاهم‌نامه همکاری مشترک سازمان مدارس و مراکز غیردولتی و توسعه مشارکت‌های مردمی وزارت آموزش و پرورش و کمیته امداد امام خمینی(ره) امضا شد.

این تفاهم نامه با موضوع ارائه خدمات فرهنگی، حمایتی و تحصیلی دانش‌آموزان مورد حمایت با رویکرد کاهش نابرابری‌های اجتماعی و محرومیت‌زدایی و بهره‌گیری از استعدادها و توانمندی‌های موجود و گسترش همکاری‌های مؤثر، به امضای احمد محمودزاده معاون وزیر و رئیس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی و مشارکت‌های مردمی و حجت‌الاسلام والمسلمین علی جعفری معاون امور فرهنگی کمیته امام خمینی(ره) رسید.

اهداف این تفاهم‌نامه شامل «توسعه و ترویج فرهنگ احسان و نیکوکاری در مدارس و مراکز آموزشی»، «ارتقای کیفیت‌ فعالیت‌های آموزشی و پرورشی مدارس مجری طرح‌های مشترک»، «شناسایی و حمایت از دانش‌آموزان مستعد و علاقه‌مند به تحصیل» و «توسعه و تعمیق عدالت آموزشی» است.

تعهدات کمیته امداد امام خمینی(ره) شامل «حمایت همه جانبه از دانش‌آموزان نیازمند و مستعد در چارچوب قوانین و مقررات کمیته امداد امام(ره)»، «معرفی دانش‌آموزان مستعد تحت پوشش کمیته امداد به آموزش و پرورش و فراهم کردن شرایط جهت پذیرش آنها در مدارس با مدیریت به شیوه هیأت امنایی یا غیردولتی»، «شناسایی و معرفی مدارس و هنرستان‌ها با بیشترین تعداد دانش‌آموز تحت پوشش»، «همکاری در توسعه هنرستان‌های کاردانش با مدیریت به شیوه هیأت امنایی در مناطق کمتر توسعه یافته مرزی به تعداد 16 هنرستان طبق ضوابط و مقررات کمیته امداد امام(ره)» و «همکاری در تأمین و تجهیز ملزومات آموزشی و پرورشی مورد نیاز مدارس مجری طرح‌های مشترک طبق ضوابط و مقررات کمیته امداد امام(ره)» است.

از دیگر تعهدات کمیته امداد امام(ه) می‌توان به «همکاری و تلاش در جذب کمک‌های خیرین و مشارکت‌های مردمی در خصوص اجرای طرح‌های مشترک و طبق ضوابط و مقررات کمیته امداد امام(ره)»، «مساعدت در تأمین هزینه کلاس‌های فوق برنامه آموزشی و پرورشی دانش‌آموزان تحت پوشش در مدارس مجری طرح‌های مشترک طبق ضوابط و مقررات کمیته امداد امام(ره)»، «مساعدت در برگزاری کارگاه‌های آموزشی، مهارت‌ورزی و برنامه‌های فرهنگی و هنری طبق ضوابط و مقررات کمیته امداد امام(ره)»، «هویت‌بخشی به طرح‌های مشترک با بهره‌گیری از ابزارهای مختلف مانند برگزاری رویداد و آیین تجلیل، حضور در صدا و سیما و معرفی طرح، برپایی پویش‌های مردمی و ...» و «اهتمام در ایجاد مراکز نیکوکاری فرهنگی طبق ضوابط و مقررات کمیته امداد امام(ره)» اشاره کرد.

تعهدات سازمان مدارس و مراکز غیردولتی و مشارکت‌های مردمی نیز شامل «همکاری در امکان‌بخشی به توسعه مدارس با مدیریت به شیوه هیأت امنایی»، «تشویق و ترغیب به استمرار ثبت‌نام رایگان دانش‌آموزان معرفی شده از سوی کمیته امداد در مدارس هیأت امنایی(مطابق آیین‌نامه اجرایی مدارس هیأت امنایی که دانش‌آموزان در محدوده جغرافیایی محل سکونت مجاز به ثبت‌نام هستند)، غیردولتی و آموزش از راه دور»، «همکاری در امکان عضویت نماینده کمیته امداد امام(ره) در هیأت امنای مدارس مجری طرح‌های مشترک» و « همکاری در شناسایی و معرفی معلمان و فرهنگیان نیکوکار به مدارس هیأت امنایی و غیردولتی و آموزش از راه دور» است.

همچنین از دیگر تعهدات این سازمان می‌توان به «همکاری در برگزاری پویش‌ها و برنامه‌های فرهنگی و هنری، اردوها، دوره‌های آموزشی و کارگاه‌های مهارت‌آموزی»، «هویت‌بخشی به طرح‌های مشترک با بهره‌گیری از ابزارهای مختلف مانند برگزاری رویداد و آیین تجلیل، حضور در صدا و سیما و معرفی طرح، برپایی پویش‌های مردمی و ...»، «اهتمام در ایجاد مراکز نیکوکاری فرهنگی» و «ایجاد و توسعه هنرستان‌های کاردانش با مدیریت به شیوه هیأت امنایی در مناطق کمتر توسعه یافته مرزی به تعداد 16 هنرستان» اشاره کرد. 

معاون امور فرهنگی کمیته امداد در این مراسم با اشاره به ضرورت ارائه خدمات به دانش‌آموزان تحت حمایت این نهاد، گفت: هدف از این تفاهم‌نامه حرکت به سمت کاهش نابرابری‌های اجتماعی و محرومیت‌زدایی و بهره‌گیری از توانمندی‌های دانش‌آموزان مستعد تحت حمایت است.

وی با تاکید بر توسعه و ترویج فرهنگ احسان نیکوکاری در مدارس و مراکز آموزشی افزود: ارتقای کیفیت فعالیت‌های آموزشی و پرورشی و همچنین شناسایی دانش‌آموزان با استعداد در این تفاهم‌نامه پیگیری می‌شود.

جعفری حمایت همه‌جانبه از دانش‌آموزان نیازمند را از برنامه‌های کمیته امداد دانست و ادامه داد: در قالب این تفاهم‌نامه، با هدف ارتقای کیفیت تحصیلی، دانش‌آموزان مستعد تحت حمایت به مدارس هیات امنایی و غیر دولتی معرفی می‌شوند.

وی بر توسعه هنرستان‌های کار و دانش برای دانش‌آموزان تحت حمایت تاکید کرد و گفت: این مدارس با رویکرد مدیریت هیات امنایی در سطح کشور گسترش می‌یابد.

معاون امور فرهنگی کمیته امداد با بیان اینکه دانش‌آموزان تحت حمایت این نهاد به صورت رایگان در مدارس هیات امنایی و غیر دولتی ثبت نام می‌شوند، اظهار کرد: 12 هزار دانش‌آموز تحت حمایت کمیته امداد در مدارس هیات امنایی و 5300 دانش‌آموز نیز به صورت رایگان در مدارس غیر دولتی تحصیل می‌کنند که این روند تداوم خواهد داشت.

انتهای پیام/
#سازمان_مدارس_و_مراکز_غیردولتی #احمد_محمودزاه #کمیته_امداد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر