کد خبر: 212791 A

در صورت تصویب نهایی لایحه حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان؛

شکل صحیح اجرا نشدن قوانین و یا عدم هماهنگی بین دستگاهی عامل اصلی بروز مشکلاتی در بحثحمایت از کودکان و نوجوانان است.

عضو هیات رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس٬ با مثبت ارزیابی کردن لایحه حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان٬ گفت: با تصویب نهایی این لایحه به زودی شاهد ساماندهی امور کودکان و نوجوانان و کاهش بزهکاری از سوی آنان خواهیم بود.

به گزارش ایلنا به نقل از خانه ملت، ابوالفضل ابوترابی از اتمام بررسی لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان در کمیته حقوق خصوصی کمیسیون قضایی وحقوقی مجلس خبر داد و گفت: با تصویب نهایی این لایحه در مجلس شاهد ساماندهی کودکان کار٬ کاهش بزهکاری کودکان و نوجوانان و همچنین مقابله با کودک آزاری خواهیم بود.

نماینده مردم نجف آباد٬ تیران و کرون در مجلس شورای اسلامی٬ با بیان اینکه کارگروهی برای حمایت از کودکان در معرض بزه و سلب صلاحیت از والدین آنها با تصویب نهایی لایحه مذکور ایجاد خواهد شد٬ افزود: با تعامل بین دستگاهی و حمایت قانونی از کودکان و نوجوانان به طور حتم آسیب‌های اجتماعی کودکان و نوجوانان در معرض خطر به حداقل خواهد رسید.

این نماینده مردم در مجلس نهم٬ با بیان اینکه در لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان، تشکیل شورای عالی حمایت از حقوق کودک و نوجوان مدنظر است٬ تصریح کرد: در این لایحه وظایف دستگاه‌ها و نهادهای مختلف از جمله قوه قضاییه، وزارت آموزش و پرورش و بهداشت و درمان در قبال کودکان و نوجوانان ذکر شده است.

ابوترابی با تاکید بر اینکه در شورای مذکور متولی اصلی رسیدگی به امور کودکان و نوجوانان وظیفه سازمان بهزیستی یعنی به عبارتی وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی است٬ گفت: در کنار سازمان بهزیستی دادستان نیز جنبه ارشادی داشته و شهرداری‌ها هم دخیل هستند.

وی با بیان اینکه دادستانی در بحثحمایت از کودکان و نوجوانان کار نظارت بر اجرای اقدامات صورت گرفته را از سوی دستگاه‌های مسئول دارد٬ افزود: دادستانی در بحثکودکان و نوجوانان و حمایت از آنان نقش ضمانت اجرایی برای تصمیمات اتخاذ شده از سوی شورای حمایت از حقوق کودکان را دارد.

وی با تاکید بر اینکه ما در بحثحمایت از حقوق کودکان و نوجوانان خلاء قانونی نداریم٬ افزود: مشکل صحیح اجرا نشدن قوانین و یا عدم هماهنگی بین دستگاهی عامل اصلی بروز مشکلاتی در بحثحمایت از کودکان و نوجوانان است.

ابوترابی ادامه داد: امید است با تصویب نهایی لایحه مذکور تعامل قابل توجهی بین دستگاه‌هایی مسئول در بحثحقوق کودکان و نوجوانان صورت گرفته و معضلات پیش روی آنان مرتفع شود.

لازم به ذکر است؛ پیش از این، قانون حمایت از کودکان و نوجوانان در ۹ ماده موجود بود که نمی‌توانست همه موضوعات و مسائل مربوط به آنان را حل کند؛ از این رو لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان به مجلس ارائه شد.

گفتنی است؛ لایحه مذکور می تواند بسیاری از نواقص را رفع کرده و مواد این لایحه در مورد کودکان و نوجوانان در معرض بزه، کودکان و نوجوانان در معرض خطر، بزه دیده، تکالیف نهادهای حمایتی و قضایی و تکالیف والدین نسبت به آن ها، کودک آزاری و تشکیل شورای عالی حقوق کودک و نوجوان است.

بهزیستی حقوق خانه ملت شهرداری کودک آزاری کودکان کودکان و نوجوانان لایحه نماینده مردم در مجلس وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر