کد خبر: 164893 A

قائم مقام دبیرکل این ستاد خبر داد:

«بحثآگاه‌سازی و پیشگیری از اعتیاد، از اهمیت بسزایی برخوردار است و ستاد در نظر دارد دفتری را در حوزه علمیه ایجاد کرده تا تعامل بیشتری با این نهاد داشته باشد.»

قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر دیدار با مرجع عالیقدر تقلید حضرت آیت‌الله جوادی آملی گفت: بحثآگاه‌سازی و پیشگیری از اعتیاد، از اهمیت بسزایی برخوردار است و ستاد در نظر دارد دفتری را در حوزه علمیه ایجاد کرده تا تعامل بیشتری با این نهاد داشته باشد.

به گزارش ایلنا به نقل از روابط عمومی ستاد مبارزه با مواد مخدر؛ دکتر علیرضا جزینی در این دیدار با اشاره به وضعیت مواد مخدر در افغانستان گفت: تولید مواد مخدر در افغانستان افزایش یافته به گونه‌ای که کشت خشخاش در سال ۲۰۱۳، به ۵۵۰۰ تن رسیده است، در عین حال سود حاصل از قاچاق مواد مخدر در جهان ۶۸۰ میلیارد دلار می‌باشد که این رقم در ایران سه میلیارد دلار برآورد شده است.

وی افزود: براساس ‏تحقیقات انجام شده در سال ۹۰، یک میلیون و ۳۲۵ هزار معتاد در کشور وجود دارد و ۴ دهم درصد از ‏دانش‌آموزان در سنین ۱۶ و ۱۷ سالگی یک بار ماده محرک شیشه را استفاده کرده‌اند که امسال تصمیم داریم طرح سرشماری معتادان و شیوع‌شناسی را در بین دانش‌آموزان انجام دهیم.

قائم مقام دبیرکل ستاد اظهار داشت: مواد مخدر یکی از مهمتر‌ین آسیب‌های اجتماعی است و عامل اصلی ۵۵ درصد طلاق‌ها، ۶۵ درصد همسرآزاری‌ها و ۳۰ درصد کودک‌آزاری‌ها می‌باشد.

جزینی با بیان اینکه قیمت هر کیلو شیشه از ۱۱۸ میلیون به ۱۸ میلیون رسیده است، گفت: آمار‌ها در حوزه اعتیاد نگران‌کننده است، از منظر مردم نیز، اولین دغدغه بعد از بیکاری، بحثاعتیاد و مواد مخدر است و روزانه ده نفر بر اثر سوء مصرف مواد مخدر می‌میرند، به واقع هر کس به سمت مواد مخدر شیمیایی برود رو به نابودی خواهد رفت.

وی با اشاره به اقدامات انجام شده در امر مبارزه با مواد مخدر گفت: پوشش ۹ میلیون نفر در برنامه‌های پیشگیری از اعتیاد، کاهش ۱۹ درصدی مرگ‌ و می‌رهای ناشی از مصرف مواد مخدر در سال ۹۲ نسبت به سال ۹۱، افتتاح ۵ اردوگاه محکومین مواد مخدر(ماده ۴۲ قانون مبارزه با مواد مخدر) در سطح کشور، تحت درمان قرار گرفتن ۵۰ درصد جامعه معتادان، آموزش ۴۴ هزار معتاد در آموزش‌های فنی و حرفه‌ای و افزایش سازمان‌های مردم‌نهاد این حوزه به تعداد ۱۸۵۸ تنها بخشی از این اقدامات است اما باز هم اعتقاد داریم همه مردم باید در این امر کمک کنند و امر مبارزه با مواد مخدر اجتماعی شود.

جزینی در ادامه گفت: در سال گذشته، ۱۵ هزار معتاد تحت پوشش مراکز درمانی دولتی و غیر دولتی استان قرار گرفتند، همچنین در سال گذشته ۷۶۰۰ کیلو مواد مخدر در سطح استان کشف و ۳ کارگاه تولید شیشه نیز منهدم شد که اقدامات خوبی محسوب می‌شوند اما باز هم باید تلاش بیشتری شود.

وی ادامه داد: بحثآگاه‌سازی و پیشگیری خیلی مهم است و ستاد در نظر دارد دفتری را در حوزه علمیه ایجاد کرده تا تعامل بیشتری با این نهاد داشته باشد، همچنین توسعه مراکز درمانی اعتیاد در سطح استان در دستور کار قرار گرفته و در آینده نیز مرکز درمانی اعتیاد ویژه بانوان راه‌اندازی خواهد شد.

آمارهای موجود در حوزه اعتیاد نگران‌کننده است

حضرت آیت‌الله جوادی آملی نیز در این دیدار با ابراز نگرانی از آمارهای موجود در حوزه اعتیاد گفت: بد‌ترین دشمن و بهترین دوست در درون خود انسان است و اگر انسان‌ها‌‌ رها فکر و اندیشه نکنند، دست به خودزنی و خودسوزی نمی‌زنند.

وی ادامه داد: اگر انسان با عقل خود تصمیم بگیرد زانوی شهوت و غضب را به زنجیر می‌کشد و در صورتی که انسان به خویشتن خویش بازگردد عقل را باز می‌یابد و دشمن خود را نیز می‌شناسد در این صورت‌‌ رها نمی‌شود ولی اگر‌‌ رها شود نمی‌تواند جلوی ول‌انگاری و شهوت و غضب خود را بگیرد، اینجاست که می‌گوید هر چه می‌خواهد بشود و بعد در دام بسیاری از مشکلات می‌افتد.

حضرت آیت الله جوادی آملی با بیان اینکه معتاد کارتن خواب دیگر نصیحت‌پذیر نیست، تصریح کرد: انسان اگر بیکار باشد، بی‌شغل باشد، ازدواج نتواند کند و کار فرهنگی هم بر روی او نشود، می‌شود انسان ر‌ها، اینجاست که می‌گوید من‌‌ رها هستم پس هر چه می‌خواهد بشود.

وی با بیان اینکه انسان اگر در مدرسه، محیط کار جامعه و هر جایی که آسیب دید، باید ترمیم شود، گفت: نباید ناامید شد، باید درد را پیدا و آن را ریشه‌ای حل کرد.

این مرجع عالیقدر تقلید ادامه داد: در برخی موارد در کشور ما بی‌اخلاقی، رشوه و اختلاس اتفاق می‌افتد باید این‌ها را حل کرد تا به حل معضلات اجتماعی کمک شود.

حضرت آیت الله جوادی آملی در پایان خاطرنشان ساخت: ‌ در کشور اسلامی نباید فاصله طبقاتی وجود داشته باشد، ما باید پای حکومت اسلامی خود بایستیم، در این صورت است که بر مشکلات فائق خواهیم آمد.

آیت الله جوادی آملی افغانستان پیشگیری از اعتیاد جامعه حوزه علمیه حوزه علمیه قم دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر دلار ستاد مبارزه با مواد مخدر مرگ
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر