کد خبر: 129123 A

یک فعال حوزهٔ کودکان کار در گفتگو با ایلنا:

برنامه‌هایی مانند رستوانگردی که مشخص نبود هدفش چیست و نه تنها مشکلاتی مانند سوء تغذیه کودکان را حل نمی‌کرد بلکه تحقیرآمیز نیز بود / کودکانی که در کارگاه‌ها کار می‌کنند وضعیت به مراتب اسفبارتری از کودکان کار خیابانی دارند و چون در دید نیستند هیچ برنامه‌ایی برای آن‌ها تدوین نمی‌شود.

ایلنا: یک فعال حوزهٔ کودکان کار معتقد است برنامه‌های شهرداری از قبیل رستورانگردی و تهرانگردی در مقابل نیازهای اساسی و مشکلات کودکان کار اولویت نیست بلکه باید اقداماتی برای ایجاد زیر ساخت‌ها و حل اساسی مشکلات این قشر آسیب‌پذیر در دستور کار قرار گیرد.

به گزارش خبرنگار ایلنا در ماه‌های اخیر شهرداری تهران برنامه‌هایی از قبیل رستوران گردی را برای کودکان کار و خیابان تدارک دیده است در ادامهٔ این برنامه‌ها نیز شاهد هستیم که طرح تهران گردی برای کودکان کار و خیابان در نظر گرفته شده است.

" فاطمه قاسم‌زاده "، فعال حوزهٔ کودکان کار و خیابان و روان‌شناس کودک در مورد این مسئله به خبرنگار ایلنا گفت: بسیاری از کودکان کار که ما با آن‌ها سروکار داریم دچار مشکلات سوء تغذیه، آموزش و بهداشت و… هستند و سازمان‌های مردم نهاد نیز با مشکلات مختلفی درگیر هستند و این برنامه‌ها در برابر نیازهای اساسی و مشکلات کودکان کار اولویت ندارند.

وی افزود: برنامه‌هایی مانند رستوانگردی که مشخص نبود هدفش چیست و نه تنها مشکلاتی مانند سوء تغذیه کودکان را حل نمی‌کرد بلکه تحقیرآمیز نیز بود. زیرا بچه‌ها را به مکان‌هایی می‌بردند که آن‌ها هیچ وقت دیگر نمی‌توانستند به آنجا بروند و همین یکبار هم که این موقعیت را یافته بودند به آن‌ها اجازه داده نشده بود که منو رستوران را ببینند و بچه‌ها نمی‌توانستند غذایی را که همه می‌خورند، بخورند و باید به یک ساندویچ که خودشان هم گاهی می‌خرنداکتفا می‌کردند.

قاسم‌زاده ادامه داد: برنامهٔ تهرانگردی موضوع خوبی است که سبب می‌شود بچه‌های کار با جامعه ارتباط برقرار کنند و با شهر آشنا شوند اما به شرطی که بچه‌ها را فقط به مکان‌های تجملی نبرند و مکان‌های فرهنگی و تاریخی مانند موزه‌ها نیز در این برنامه گنجانده شود.

وی افزود: البته این برنامه‌ها فقط شامل کودکانی که در خیابان هستند می‌شود زیرا آن‌ها مقابل چشم شهروندان و بیشتر مورد توجه قرار دارند، در حالی که کودکانی که در کارگاه‌ها کار می‌کنند وضعیت به مراتب اسفبارتری دارند و چون در دید نیستند هیچ برنامه‌ایی برای آن‌ها تدوین نمی‌شود.

قاسم‌زاده گفت: به هر حال بهتر است شهرداری با تعامل با سازمان‌های مردم نهاد نیازسنجی بکند و اقدامات خود را در جهت نیازهای اصلی‌تر این کودکان انجام دهد تا بعد از اجرای برنامه‌ها نیز بتواند پاسخگو باشد.

تغذیه جامعه سوء تغذیه کودکان شهرداری شهرداری تهران کودکان مشکلات موزه ایلنا اولویت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر