کد خبر: 384344 A

ایلنا: مدیر آموزش و پرورش شهرستان خوی گفت: آموزش و پرورش خوی به سهم پنج درصدی خود از عوارض‌ شهرداری نرسیده و سال‌هاست که این موضوع به فراموشی سپرده شده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا از خوی، قدیر محمدی ظهر امروز در جمع اصحاب رسانه و مطبوعات شهرستان خوی اظهار کرد: آموزش و پرورش خوی به سهم پنج درصدی خود از عوارض‌های شهرداری نرسیده و سال‌هاست که این موضوع به فراموشی سپرده شده است و علیرغم اینکه در جلسات شورای آموزش و پرورش بارها مطرح شده اما همچنان این موضوع دچار بروکراسی اداری شده و حل نشده باقی مانده است.

وی افزود: هدف آموزش و پرورش این است که مدارس ابتدایی محله محور و مدارس متوسطه منطقه محور شوند اما اوقاف و شهرداری از واگذاری زمین‌های آموزشی برای ساخت آموزشگاه‌ها و مجتمع‌های آموزشی امتناع کرده و گاهی نیز در برابر واگذاری زمین آموزشی خواستار هزینه می‌شود اما باید این موضوع را در نظر داشت که شاید در آن موقع آموزش و پرورش بودجه کافی در اختیار ندارد و اگر مدت زمان پرداخت هزینه سپری شود، زمین تغییر کاربری داده می‌شود.

مدیر آموزش و پرورش شهرستان خوی اذعان کرد: در نزدیکی مساکن مهر شهرک ولیعصر این شهرستان زمین‌هایی در اختیار سازمان اوقاف است که از واگذاری قطعه زمینی برای ساخت آموزشگاه‌ها و مجتمع‌های آموزشی امتناع می‌شود و در مقابل واگذاری زمین هزینه زیادی از سوی اوقاف و امور خیریه از آموزش و پرورش درخواست می‌شود و این درحالی است که در آینده، دانش آموزان ساکن در این منطقه از داشتن مدارس محروم می‌شوند.

وی گفت: ما در مناطق حاشیه و آسیب پذیر شهر نیاز به ساخت مدارس داریم در حالی که در بعضی نقاط شهر با تراکم و ترافیک مدرسه مواجه هستیم.

محمدی بیان کرد: شهرستان خوی حدود 61 هزار نفر دانش آموز و چهار هزار و 300 همکار فرهنگی دارد و در دوران دفاع مقدس 143 دانش آموز شهید تقدیم کرده است که تنها از دبیرستان آیت الله مدنی 40 نفر دانش آموز شهید شده اند و این موضع باعث شد که سال گذشته همایش شهدای دانش آموز در شهرستان خوی برگزار شود.

مدیر آموزش و پرورش شهرستان خوی اظهار کرد: نباید از توسعه زیر ساختی آموزش و پرورش غافل شویم چرا که مقوله اصلی فرهنگ آموزش و پرورش است و توسعه شهر تحقق نمی‌یابد مگر اینکه نگاه‌ها به آموزش و پرورش عوض شود.

وی افزود: آموزش و پرورش خوی خود را برای اجرای پروژه مهر برای ورود دانش‌آموزان به مدارس آماده می‌کند و سال گذشته نیز در اجرای این پروژه شهرستان خوی مقام برتر استانی را کسب کرد.

محمدی گفت: افزایش سهم آموزش فنی حرفه‌ای و کاردانی از برنامه های آموزش و پرورش است چرا که رشته‌های نظری روز به روز فربه‌تر شده‌اند اما صنعت کشور رابطه مستقیمی با رشته‌های فنی دارد و هرچه سهم هنرستان‌ها بیشتر باشد، صنعت رشد بیشتری پیدا می‌کند.

وی ادامه داد: شهرستان خوی به‌دلیل قدمت زیاد دارای مدارس با قدمت زیاد و فرسوده است که خیران مدرسه‌ساز خوی نقش خوبی در این راستا ایفا می‌کنند اما همانطور که گفته شد این خیران نیز نیاز به فضا و زمین مناسب دارند و 300 کلاس نیز نوسازی مدارس بدهکار است که باید از قسمت دولتی ساخته شود.

سهمیه شهرستان خوی را از منطقه دو به منطقه سه تغییر می دهیم

مدیر آموزش و پرورش خوی بیان کرد: به شدت پیگیر هستیم که سهمیه شهرستان خوی را از منطقه دو به منطقه سه تغییر دهیم تا حق دانش آموزان خویی از بین نرود چرا که تنها شهری که به‌جز مرکز استان دارای سهمیه منطقه دو بوده این شهرستان است.

محمدی افزود: بحث سوادآموزی و پوشش تحصیلی از مهم‌ترین دغدغه‌های آموزش و پرورش خوی هستند و اجازه نمی‌دهیم که حق دانش‌آموزانی که در روستاهای دور خواستار تحصیل در دوره متوسطه هستند ضایع شود و این نیاز آن‌ها با وجود مدارسی همچون مدارس شبانه‌روزی و مدارس روستای مرکزی حل می‌شود.

30 درصد فضاهای آموزشی شهرستان خوی نیاز به تخریب دارند

وی ضمن اشاره به فرارسیدن تابستان و اوقات فراغت دانش‌آموزان ادامه داد: با توجه به فرا رسیدن اوقات فراغت دانش‌آموزان سالن‌ها و مدارس این شهرستان در اختیار دانش آموزان هستند و نیز دو کانون فرهنگی و تربیتی با استفاده از نیروهای مجرب برای ارائه خدمات تدارک دیده شده است.

مدیر آموزش و پرورش شهرستان خوی گفت: 30 درصد فضاهای آموزشی در شهرستان خوی نیاز به تخریب دارند و در روستاها نیز حدود 60 کلاس درسی کانکسی داریم و از جمله اهداف آموزش و پرورش خوی احداث مدارس سه کلاسه در این روستاها است که در شش روستا در مرحله اجرایی است.

خوی آموزش و پرورش خوی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر