کد خبر: 373848 A

رئیس اداره مشاوره وزارت آموزش و پرورش:

رئیس اداره مشاوره دوره‌های تحصیلی وزارت آموزش و پرورش گفت: براساس تعهد وزارت آموزش و پرورش باید با هدایت تحصیلی مناسب، 39 درصد دانش‌آموزان به سوی رشته فنی و حرفه‌ای و کارو‌دانش و 61 درصد به سوی رشته‌های نظری سوق داده شوند.

به گزارش خبرنگار ایلنا از ارومیه؛ «علی اصغر ایزدی» در نشست توجیهی – آموزشی هدایت تحصیلی و استقرار پایه دهم که در محل سالن اندیشه اداره کل برگزار شد ، با اشاره به تصویب آئین‌نامه هدایت تحصیلی دانش‌آموزان در جلسه شورای عالی آموزش‌ و پرورش اظهار کرد:‌ دانش‌آموزانی که پایه ششم ابتدایی را طی کرده و در سال جاری تحصیلی در پایه نهم تحصیل می کنند برای ورود به پایه دهم، باید شاخه و رشته تحصیلی خود را انتخاب نمایند.

رئیس اداره مشاوره دوره های تحصیلی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه هدف ما تسهیلگری انتخاب رشته برای دانش آموزان است؛ گفت: دانش‌آموزان باید بر اساس استعداد، علاقه، نیازهای کشور و امکانات آموزشی منطقه یکی از رشته‌ها و شاخه‌های تحصیلی را برگزینند.

وی افزود: انتخاب رشته براساس 6 عامل انجام می شود که عبارتند از:  نظر دانش‌آموز با 10 درصد اثربخشی، نظر والدین با 5 درصد، نظر معلمان تمام دروس دوره اول متوسطه با 10 درصد، نتایج آزمون‌های مشاوره‌ای با 30 درصد، نتایج عملکرد تحصیلی یا همان نمرات درسی با 35 درصد و نظرات مشاور با 10 درصد اثربخشی.

ایزدی با اذعان به اینکه شرایط فردی و محیطی باید بصورت توامان در انتخاب رشته مد نظر باشد؛ خاطر نشان کرد: برای کشف استعداد، توانمندی و علائق دانش آموزان و هدایت تحصیلی مناسب آنان، آزمون‌های مشاوره‌ای متنوع از جمله تست‌های استعداد سنجی، شخصیت سنجی توسط مشاوران انجام می‌شود.

رشته های نظری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر