کد خبر: 195157 A

رئیس کانون شوراهای اسلامی کار آذربایجان غربی:

اگر قانون کار بدرستی اجرا شود، راه گشای مشکلات کارفرمایان و کارگران است اما متاسفانه گاهی دیده میشود قانون توسط برخی از کارفرمایان یک طرفه اجرامی شود و در این خصوص سکوت برخی از تشکلهای کارگری تامل برانگیز است.

ناصرنوروزی گفت: ۹۰ درصد کارگران استان آذربایجان غربی که در واحدهای تولیدی صنعتی و خدماتی مشغول به‌ کارند با قراردادهای مدت معین کار می کنند.

رئیس کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار آذربایجان غربی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار ایلنا در ارومیه بر لزوم اجرایی شدن قانون کار تاکید کرد و افزود: اگر قانون کار بدرستی اجرا شود، راه گشای مشکلات کارفرمایان و کارگران است اما متاسفانه گاهی دیده میشود قانون توسط برخی از کارفرمایان یک طرفه اجرامی شود و در این خصوص سکوت برخی از تشکلهای کارگری تامل برانگیز است.

این مقام کارگری آذربایجان غربی با انتقاد از عملکرد نمایندگان مجلس نهم اظهار داشت: انتظار داشتیم نمایندگان مجلس طرح بهسازی قراردادهای موقت کار را در مجلس تصویب می کردند وبه بهره کشی انسان از انسان پایان می دادند. متاسفانه گاهی دیده میشود برخی از پیمانکاران و کارفرمایان راه گریزی برای شانه خالی کردن ازحقوق کارگران قراردادها راطوری تنظیم می کنند که در زمان اخراج کارگر هیچ چیزی دست کارگر رانمی گیرد.

وی به ایجاد تنظیم روابط کار در کشور اشاره کرد و گفت: اگر تنظیم روابط کار در کشور ایجاد نشود، و زیرساخت های آن اصلاح نشود، کارگران بازنده این صحنه هستند.

وی تصریح کرد: اصلاح و بهسازی قراردادهای موقت کاردرمجلس می تواند تنظیم روابط کار را درکشور هم سنگ کند. ما امیدواریم کمیسیون اجتماعی مجلس و فراکسیون کارگری مجددا برای آبان ماه که مصادف با سال روز تصویب قانون کار است بتوانند باردیگر باقوت طرح بهسازی قراردادهای موقت کار رابه صحن علنی مجلس ببرند و نمایندگان هم فراموش نکنند که بیشترین آرای خود را از این قشرگرفته اند.

نوروزی با اشاره به مشکلات کارگران قراردادی درسراسر استان گفت: هم اکنون عرضه بیش ازحد نیروی کار در استان موجب شده است تا تعداد کارگران به خصوص کارگران قراردادی در استان روزبه روز افزایش یابد. بنابر این ترویج قراردادهای موقت کار موجب سوءاستفاده برخی از کارفرمایان از نیروی کار در استان و کشور شده است و طرح بهسازی قراردادهای موقت کار موجب افزایش امنیت شغلی کارگران قراردادی دراستان و کشور می‌شود.

ارومیه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر