کد خبر: 1289668 A

کاهش حجم آب دریاچه ارومیه به کمتر از 1/1 میلیارد متر مکعب

براساس آمارهای منتشره، حجم آب دریاچه ارومیه به کمتر از ۱.۱ میلیارد مترمکعب رسیده است.

کاهش حجم آب دریاچه ارومیه به کمتر از 1/1 میلیارد متر مکعب

به گزارش ایلنا،براساس آمار منتشره در وبسایت آب منطقه ای آذربایجان‌شرقی در روز ۲۹ مهرماه، تراز دریاچه ارومیه با ۴۷ سانتی متر کاهش نسبت به مدت مشابه در سال گذشته به ۱۲۷۰.۰۷ رسیده که ۶ سانتی‌متر نیز نسبت به ابتدای سال آبی (مهر) افت کرده و با میانگین بلندمدت ۴.۳۶ متر فاصله دارد.

همچنین بر اساس همین آمار، وسعت دریاچه ارومیه با ۱۱۱۲.۱۸ کیلومترمربع کاهش نسبت به مدت مشابه سال گذشته و ۱۰۲ کیلومترمربع کاهش نسبت به یک مهر ۱۴۰۱ (ابتدای سال آبی) به ۸۱۹.۱۰ کیلومتر مربع رسیده است.

حجم آب نگین آبی آذربایجان‌غربی نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱.۲۹ میلیاردمترمکعب و نسبت به ابتدای سال آبی ۰.۱۴ میلیارد مترمکعب (۱۴۰ میلیون مترمکعب) کاهش یافته و به ۱.۱۰ میلیاردمترمکعب رسیده است.

همچنین براساس این آمارها، حجم آب دریاچه ارومیه نسبت به ۱۷.۲۸ میلیارد مترمکعب در زمان اکولوژیک، بیش از ۱۶.۱۸ میلیارد مترمکعب /حدود ۹۴درصد/ کمتر شده است.

این شرایط بدترین وضعیت تاریخ دریاچه ارومیه است و با توجه به بی بارشی‌های اخیر و پیش بینی هواشناسی به نبود بارندگی مناسب تا آذرماه و پایان نیافتن پروژه‌های احیای دریاچه ارومیه، احتمال وخیم تر شدن شرایط نگین فیروزه‌ای کشور بیش از پیش محتمل است.

شایان ذکر است؛شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی در یک اقدام تعجب برانگیز، از اردیبهشت ماه سالحاری، هیچ‌گونه اطلاعاتی از تراز آب دریاچه ارومیه منتشر نکرده و حاضر به مصاحبه با خبرنگاران نیست.

 

انتهای پیام/
آذربایجان غربی دریاچه ارومیه مرگ مصاحبه حجم آب
نرم افزار موبایل ایلنا
تبلیغات
ارسال نظر