کد خبر: 666903 A

معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی:

معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی بر تأمین حق آبه تالاب قره قشلاق از رودخانه های آذربایجان شرقی و غربی تأکید کرد.

به گزارش ایلنا؛ "محسن حسینی قمی" در جلسه کمیته محلی تالاب قره قشلاق بناب که با حضور مسئولان شهرستان‌های حاشیه این تالاب در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی برگزار شد؛ اظهار داشت: برابر مصوبه هیأت وزیران نیاز انسان به آب مساوی محیط زیست است ولی به دلیل اهمیت، تأمین آب محیط زیست بعد از آب شرب در اولویت دوم قرار گرفته است.

وی با اشاره به اینکه تأمین آب تالاب‌ها از وظایف وزارت نیرو است؛ اذعان کرد: مطالعه نیاز آبی تالاب قره قشلاق و قوریگل بستان‌آباد اتمام و ابلاغ شده است و بر اساس رژیم ماهانه آب مورد نیاز باید تأمین و سازمان‌های جهادکشاورزی، آب منطقه‌ای و جوامع محلی همکاری لازم را داشته باشند.

قائم مقام اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان‌شرقی سپس از اتصال زرینه‌رود به سیمینه‌رود انتقاد کرد و گفت: اتصال آب این دو رودخانه که با کارکرد کاهش تبخیر و انتقال آب به دریاچه ارومیه صورت گرفته بود، باعث از بین رفتن پوشش گیاهی در رویشگاه‌های بستر خشک شده دریاچه ارومیه شده و کارکرد مثبت خود را از دست داده است.

قمی در ادامه سخنان خود خواستار بررسی کارشناسی و ارزیابی نقاط مثبت و منفی این طرح شد و تصریح کرد: پوشش گیاهی ایجاد شده حاصل از پس روی دریاچه ارومیه از لحاظ کنترل ریزگردهای نمکی بسیار حائز اهمیت است و کلیه ذینفعان باید در حفظ آنها تلاش کنند و مانع از فرسایش بستر دریاچه شوند.

فرماندار بناب نیز تأمین آب مورد نیاز، برداشت علوفه توسط افراد غیربومی و چرای بی‌رویه دام را از مشکلات مهم در راستای حفظ تالاب قره قشلاق اعلام کرد و گفت: مردم و جوامع محلی تابع تصمیم دولت هستند و لازم است برای تأمین معیشت مردم چاره اساسی اندیشیده شود.

امین رفیعی افزود: اگر معیشت کشاورزان تأمین نشود، احیای تالاب امکان پذیر نخواهد بود و برای این منظور باید برنامه جامعی تدوین و اجرا شود.

وی گفت: تأمین حق آبه این تالاب از وظایف دو استان و سه شهرستان است و برای تحقق این موضوع باید فرا استانی اقدام شود.

 

آذربایجان شرقی تالاب ایلنا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر