کد خبر: 653397 A

معاون شهردار تبریز خبر داد:

معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری تبریز از تدوین کتب آموزش شهروندی مخصوص مقاطع تحصیلی برای اولین بار در کشور خبر داد.

به گزارش ایلنا، حجت الاسلام احمد حمیدی با اعلام این خبر افزود: شهرداری تبریز مصمم هست برای اولین بار در کل کشور بتواند مبحث آموزش های شهروندی را از سنین پایه و مقاطع تحصیلی مختلف در مدارس استان اجرایی کرده و ان‌شاالله در آینده با صرف حداقل هزینه و زمان، شاهد پیشرفت در مشارکت‌های اجتماعی شهروندان در مدیریت شهری باشیم.

وی تاکید کرد: کتاب‌های مورد تدوین در این طرح، هم برای مربیان و هم برای دانش‌آموزان تدوین می‌شود و امکان دریافت مفاهیم پایه و مهم زندگی شهروندی را برای آینده سازان کشور فراهم می‌آورد.

معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری تبریز با اشاره به اینکه در این طرح، مبنای آموزش و تدوین کتاب‌ها بر تسهیل‌گری، مباحثه و تبادل‌نظر با دانش‌آموزان دیده شده، گفت: با مشورت اهالی فن در نظر داریم علاوه بر محتوای رسمی و علمی کتاب‌ها، با بهره گیری از مباحث هنری بر اثربخشی این تلاش بیافزاییم.

وی  تصریح کرد: این آموزش‌های هنری در پایه‌های اولیه تحصیلی، با بازی‌های بومی محلی، روایات و داستان و نقاشی و مانند اینها آمیخته می‌شود تا برای کودکان جذاب و قابل برداشت باشد و برای پایه‌های بالاتر تحصیلی نیز از تئاتر، کاریکاتور و دیگر مصادیق فرهنگی و هنری بهره گرفته می‌شود.

حمیدی ادامه داد: کتب تدوین شده ویژه آموزش شهروندی در سرفصل‌های آموزش عمومی و احترام به حقوق شهروندی، حمل ونقل و ترافیک، خدمات ایمنی و آتش نشانی، مدیریت پسماند، پدافند غیرعامل و مدیریت بحران، غنی‌سازی اوقات فراغت، گردشگرپذیری و توسعه پایدار و حفاظت از محیط زیست به دانش آموزان ارائه خواهد شد .

معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری تبریز با اشاره به تاثیر این آموزش‌ها در ارتقای فرهنگ شهروندی بیان کرد: دانش آموزان تاثیر پذیرترین افراد جامعه به شمار می آیند و به طوریقین این برنامه ها تاثیر بسزایی در ارتقای فرهنگ شهروندی خواهد داشت.

معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری تبریز با اشاره به تفاهم‌نامه منعقد شده بین شهرداری تبریز و آموزش و پرورش اظهار داشتک بحث ارائه آموزش‌های شهروندی در مدارس که با اهتمام شهردار تبریز از بهمن‌ماه سال گذشته  وارد فاز عملیاتی شد، افزود: فاز نخست دوره آموزش شهروندی سال گذشته در 80 مدرسه منتخب شهر تبریز و حدود 500 کلاس آموزشی برگزار شد .

حمیدی ضمن قدردانی از همکاری اثر بخش پاشایی مدیرکل آموزش و پرورش استان در فعالیت‌های فرهنگی به ویژه در دوره‌های آموزش شهروندی ادامه داد: با تدوین محتوای کتب آموزش شهروندی برای همه سطوح ورده های سنی در تلاش هستیم ،از سال تحصیلی جدید در تمام مقاطع تحصیلی بتوانیم طرح آموزش شهروندی را در مدارس تبریز اجرا کنیم.

گفتنی است، تدوین کتب آموزش شهروندی مخصوص مقاطع تحصیلی برای اولین بار در کشور در شهر تبریز در حال انجام است.

این کتاب‌ها در 26 جلد شامل 12 جلد دانش آموزی و 12 جلدتسهیل‌گری با  8 سرفصل آموزش شهروندی آماده ارائه به دانش آموزان مقاطع مختلف تحصیلی می شوند؛ به شکلی که در هر دوره آموزشی یک کتاب مخصوص مربی و یک کتاب برای دانش آموزان در اختیار آنان قرار می‌گیرد.

شهرداری تبریز‌ تبریز2018 آموزش شهروندی حجت الاسلام حمیدی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر