کد خبر: 642064 A

رئیس جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی:

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان شرقی از افزایش سه درصدی صادرات کشاورزی از گمرکات استان در سه ماهه نخست سال‌جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داد و گفت: در این مدت ۶۹ میلیون دلار محصول کشاورزی از این استان صادر شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، اکبر فتحی روز شنبه در گفت وگو با خبرنگاران اعلام کرد: با توجه به ظرفیت بالای تجارت خارجی محصولات کشاورزی استان، تسهیلات و حمایت های لازم برای توسعه تجارت محصولات کشاورزی در قالب ایجاد هلدینگ، شرکت های بازرگانی و زنجیره های ارزش محصولات کشاورزی ارائه می شود.

وی توسعه کشت سفارشی محصول را در گروی توسعه کمی و کیفی شرکت های بازرگانی و محصولات کشاورزی دانست و گفت: ارتباط دو سویه بین بخش بازرگانی و تولید ایجاد ارزش افزوده مناسب ضروری است.

وی ادامه داد: وقتی هدف افزایش صادرات است باید موضوع افزایش تولیدات و داشتن بازرگانی قوی بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد. در وضعیت فعلی با خروج آمریکا از برجام و اعمال تحریم های جدید به نظر می رسد صادر کنندگان هم نیاز به بازاریابی جدید دارند و حضور در بازارهای جدید صادراتی و موفقیت در این بازارها پیش شرط هایی دارد که مهم‌ترین آن رقابت پذیر بودن کالاهای صادراتی است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان افزود: این رقابت از جهت کیفیت و قیمت، نیازمند تحقق مشوق‌های صادراتی است و اعمال بسته حمایت از صادرات غیرنفتی و اقدام برای اجرایی کردن برنامه‌های دولت با هدف تحقق اهداف از پیش تعیین شده در قانون برنامه ششم توسعه مبنی بر افزایش صادرات ضروری است و در چنین شرایطی تنها تکیه به صادرات کافی نیست، بلکه باید به سمت سرمایه گذاری های مشترک روی آورد.

آذربایجان شرقی دارای یک میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی است که سالانه بیش از ۵ میلیون تن محصول در این اراضی تولید می شود،عمده صادرات بخش کشاورزی استان  شامل خشکبار، فرآورده های لبنی، محصولات باغی و امحا و احشای دامی است،روسیه، امارات متحده عربی، ارمنستان، ترکیه و مصر از جمله کشورهای هدف صادرات محصولات کشاورزی استان هستند.

 

استان آذربایجان شرقی جهاد کشاورزی صادرات غیرنفتی محصولات کشاورزی محصولات ارگانیک کشاورزی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر