کد خبر: 637048 A

ملک‌قاسمی خبر داد:

رئیس سازمان نظام مهندسی معدن آذربایجان‌شرقی از برگزاری شانزدهمین اجلاس نظام مهندسی معدن کشور در تبریز خبر داد.

به گزارش ایلنا، فرهاد ملک قاسمی عصر امروز با اشاره به برگزاری شانزدهمین اجلاس نظام مهندسی معدن کشور در تبریز اظهار داشت: با توجه به اینکه برگزاری انتخابات اعضای شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی معدن مهمترین دستور شانزدهمین اجلاس نظام مهندسی معدن بوده و زمان برگزاری آن ۱۱ تا ۱۳ تیرماه در تبریز برگزار خواهد شد.

وی با انتقاد از اینکه ۹۵ درصد معادن استان آذربایجان‌شرقی در اختیار افرادی غیرمتخصص است که هیچ آشنایی با علوم زمین شناسی و معادن ندارند، افزود: این افراد عمدتاً از قشر روستایی و بازاریان هستند به طوری که سال‌های گذشته تلاش کرده‌ایم تا مجوز بهره‌برداری از معادن از طریق سیستم کاداست صادر شود تا معادن به دست افراد غیرمتخصص نیفتد.

رئیس سازمان نظام مهندسی معدن آذربایجان‌شرقی با طرح اینکه بیشتر معادن آذربایجان‌شرقی نیمه فعال است، یادآور شد: در آذربایجان‌شرقی ۳۶ نوع مواد معدنی وجود دارد.

ملک قاسمی اضافه کرد: در حال حاضر استان آذربایجان شرقی از نظر ذخایر معدنی در رتبه نخست کشوری قرار گرفته و از نظر استخراج و بهره برداری از این ذخایر معدنی در رتبه سوم کشور هستیم.

وی از فعالیت ۱۸۲ معدن بدون مسئول فنی در استان آذربایجان شرقی خبر داد، گفت: از نظر سازمان نظام مهندسی معدن آذربایجان شرقی معادنی که مسئول فنی ندارند غیرفعال به حساب می آیند.

رئیس سازمان نظام مهندسی معدن آذربایجان شرقی با تاکید بر اینکه ۹۲ درصد معادن آذربایجان شرقی را معادن غیرفلزی از جمله شن و ماسه، سنگ، آهک تشکیل می دهد، تصریح کرد: معادنی هم چون معدن مس سونگون، سیمان صوفیان و ... درجه نخست قرار دارند.

ملک‌قاسمی با اشاره به اینکه در بهره‌گیری از فناوری‌های روز دنیا در بهره‌برداری و استخراج از معادن برخی عقب‌ماندگی‌هایی داریم اما در زمینه استخراج باید گفت مشکل جدی در حال حاضر نداریم، خاطرنشان کرد: در این راستا به ماشین‌آلات روز دنیا برای استخراج نیاز به نوسازی داریم طوری‌که بخشی از نیازهای ماشین‌آلاتی ما داخل کشور به تولید رسیده و بخشی دیگر هم از طریق تفاهم‌نامه با کشورهای تولیدکننده وارد می‌کنیم.

اجلاس نظام مهندسی فرهاد ملک قاسمی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر