کد خبر: 598332 A

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس خبر داد:

رئیس‌هیات مدیره و مدیرعامل سازمان‌منطقه آزاد ارس از آزادسازی بخشی از اراضی تحت حفاظت محیط زیست در منطقه آزاد ارس خبر داد.

به گزارش ایلنا، محسن نریمان با اشاره به اهمیت بالای این خبر گفت: با پیگیری سازمان منطقه آزاد ارس و مساعدت های سازمان حفاظت محیط زیست کشور، 13591هکتار از اراضی تحت حفاظت محیط زیست در محدوده منطقه آزاد ارس آزادسازی شد.

وی افزود: این اراضی، شامل بیش از 11162 هکتار از اراضی معتلق به پناهگاه حیات وحش کیامکی آذربایجان شرقی و 2429 هکتار از اراضی منطقه حفاظت شده مراکان آذربایجان غربی می شود.

نریمان با اشاره به اینکه این اراضی در تداخل با محدوده منطقه آزاد ارس بوده است، تصریح کرد: با توجه به آزادسازی صورت گرفته، این مقدار از اراضی برای تعیین کاربری‌های مورد عمل در اختیار سازمان منطقه آزاد ارس قرار گرفت.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس در ادامه گفت: با واگذاری این اراضی، ارزش دارایی های منطقه آزاد ارس افزایش یافته و محدودیت های قبلی ناشی از تداخل این اراضی با مناطق مورد حفاظت محیط زیست، برای سرمایه گذاران جدید به خصوص در حوزه گردشگری و حمل و نقل از بین می رود.

نریمان ضمن تشکر صمیمانه از مساعدت‌های عیسی کلانتری، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور، تاکید کرد: صدور چنین مصوبه‌های زیست محیطی اتفاقی بسیار نادر در کشور محسوب می‌شود و ناشی از پیگیری‌های مستمر و ویژه مدیران سازمان منطقه آزاد ارس است.

وی با اشاره به نتایج و دستاوردهای آزادسازی اراضی اشاره شده، گفت: به دنبال این اقدام منطقه آزاد ارس با توجه به استعداد بالقوه از نظر داشتن وسعت سرزمینی، در زمینه وسعت اراضی قابل واگذاری به سرمایه‌گذاران در رده اول مناطق آزاد کشور قرار می گیرد.

گفتنی است، در طول یک ماه گذشته، با برگزاری آخرین جلسه فی مابین سازمان منطقه آزاد ارس با ادارات کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی، تمام تعارضات زیست محیطی بین ارس و این استان‌ها، رفع شده و تفاهم نامه ای در این زمینه به امضای دو طرف رسیده بود.

آذربایجان شرقی آذربایجان غربی گردشگری منطقه آزاد ارس عیسی کلانتری محسن نریمان مراکان پناهگاه حیات وحش کیامکی منطقه حفاظت شده
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر