کد خبر: 236919 A

شهردار تبریز خبر داد

تبریز، از تولیدکنندگان واگن در کشور و منطقه می‌شود / ۲۱۵ واگن بعدی، به صورت مونتاژ ‌نشده وارد کشور می‌شود.

شهردار تبریز از اشتغال‌ ۷۰۰ نفر در شهر تبریز، با راه‌اندازی مرکز مونتاژ واگن‌های سه‌ کلان‌شهر کشور در شهر تبریز خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایلنا صادق نجفی امروز در نشست مشترک با اعضای شورای اسلامی شهر و از معاونان و مدیران شهرداری تبریز گفت: با انتقال صنعت واگن‌سازی، تبریز، از تولیدکنندگان واگن در کشور و منطقه خواهد شد.

وی به آخرین اقدامات صورت گرفته در خصوص پروژه قطار شهری اشاره کرد و گفت: با توجه به این که امکان مسافر‌گیری و ارایه خدمات مطلوب، با یک رام، وجود ندارد، سعی کردیم با اضافه کردن حداقل یک یا دو رام دیگر، راه‌اندازی مترو را با کیفیت و خدمات مناسب‌تری، مورد توجه قرار دهیم؛ به همین منظور، با توجه ویژه معاونت عمرانی وزارت کشور و توافقات صورت‌گرفته با هیئت چینی، مقرر شد، در اولین فرصت، دو رام دیگر، تحویل متروی تبریز شود.

وی افزود: با اضافه شدن رام‌های مورد نیاز در سه مرحله، تعداد رام‌های قطار شهری تبریز، سال آینده، به هفت رام خواهد رسید.

شهردار تبریز با بیان این که از مجموع ۳۱۵ واگن خریداری شده برای سه کلان‌شهر تبریز، اصفهان و شیراز، ۱۰۰ واگن تکمیل‌شده، متعلق به شهر تبریز است، متذکر شد: با این حال، ۲۱۵ واگن بعدی، به صورت مونتاژ ‌نشده وارد کشور می‌شود.

نجفی تصریح کرد: با توجه به این که از این مجموع، ۱۰۰ واگن متعلق به شهر تبریز است، درخواست ما مونتاژ این قطعات در تبریز بود و در این راه، علی رغم برخی مقاومت‌ها و رقابت‌های شدید، با ارایه دلایل خود به معاون ریلی معاون اول رییس‌جمهور و همچنین وزارت‌های کشور و صنایع، موفق شدیم این امتیاز ارزشمند را نصیب شهر تبریز کنیم.

شهردار تبریز با اشاره به این که دپوی لاله، به عنوان آورده شهرداری تبریز در این فرآیند مطرح است، گفت: با انتقال صنعت واگن‌سازی، تبریز، پس از شهرهای تهران و اراک که سابقه طولانی در این فناوری دارند، به عنوان یکی از تولیدکنندگان واگن در کشور و منطقه مطرح شده و اشتغال دست‌کم ۷۰۰ نفر تامین خواهد شد.

شهردار تبریز با بیان این که واگن‌های مونتاژشده بر اساس جدول زمان‌بندی، بین سه شهر تبریز، اصفهان و شیراز توزیع خواهد شد، اظهار داشت: این مزیت مهم، علاوه بر موضوع فناوری و بحثاشغال، در کنار ظرفیت‌های صنعتی شهر تبریز قرار گرفته و می‌تواند در یک فضای هم‌افزایی، جایگاه صنعتی شهر را رونق ببخشد.

وی ضرورت اجرای پروژه اتوبان جنوبی شهر تبریز را از دیگر، محورهای مورد توجه شهرداری خواند و گفت: این پروژه که در سفر اوایل سال وزیر راه و شهرسازی، مورد تاکید ایشان نیز قرار داشت، به طول ۴۰ کیلومتر بوده و در صورت اجرا، نقش مهمی در روان‌سازی ترافیک و کاهش تصادفات شهر خواهد داشت.

نجفی ادامه داد: با توجه به ضرورت اجرای این پروژه و کاستی‌هایی که دولت برای ورود به این موضوع دارد، آمادگی خود را برای مشارکت در اجرای پروژه و همچنین آزادسازی حاشیه اتوبان برای بدنه‌سازی اعلام کرده‌ایم.

وی به وضعیت پروژه آیسان و راهکارهای شهرداری تبریز برای این پروژه اشاره کرد و افزود: طبق قرارداد آغاز پروژه، مقرر بود پروژه در مدت ۷ سال به پایان برسد؛ اما با این حال، امروز تنها شاهد پیشرفت سه درصدی پروژه هستیم.

شهردار تبریز ادامه داد: با هماهنگی‌ها و جلسات صورت گرفته با سرمایه‌گذار پروژه، مقرر شده است تا تعلل و بدهی سرمایه‌گذار، از سهم وی کسر شود؛ همچنین سعی داریم با ورود شرکت عمران و توسعه و تزریق و تزریق اعتبار لازم، پروژه را حداقل به مرحله اسکلت برسانیم.

نجفی همچنین، به همکاری سرمایه‌گذاری با بنیاد تعاون ارتش در حوزه های داروسازی و فولاد اشاره کرد و افزود: تحقق این موضوع، در کنار ارتقای ارزش افزوده شهر و توسعه و عمران شهری، در تامین اشتغال نیز موثر واقع خواهد شد.

شهردار تبریز تاکید کرد: در هر حال، به شیوه‌نامه مصوب سرمایه‌گذاری شورای اسلامی شهر، پایبند هستیم و مصمیم تا با حمایت، نظارت و هدایت ارزشمند شورا، گام های جدی برای تحول اساسی شهر تبریز برداریم.

اعضای شورای اسلامی شهر جدول رقابت رییس جمهور شورای اسلامی شهر شهرداری فناوری کلان شهر معاون وزیر راه و شهرسازی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر