کد خبر: 230801 A

رییس شورای اسلامی شهر تبریز:

این برنامه جامع در ۱۸ کشور جهان انجام گرفته و شهر تبریز نیز، پس از تهران دومین مجری آن در کشور خواهد بود.

رییس شورای اسلامی شهر تبریز، از بررسی لایحه «سنجش عدالت در سلامت شهر» در صحن علنی شورای اسلامی شهر تبریز، خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایلنا شهرام دبیری امروز در گفتگو با خبرنگاران اظهار داشت: با بررسی و تصویب این لایحه، شاخص‌های مختلف سلامت روحی و جسمی در هر یک از مناطق شهری، ارزیابی شده و بر اساس آن، راهکارهای متناسب اجرا خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: این برنامه جامع در ۱۸ کشور جهان انجام گرفته و شهر تبریز نیز، پس از تهران دومین مجری آن در کشور خواهد بود.

دبیری با تاکید بر این که ساز و کار اجرای این لایجه در صورت تصویب، محدود به موضوعات سلامت جسمانی نخواهد بود، تصریح کرد: توسعه اجتماعی و انسانی، درصد تحصیلات، تعداد سالمندان، تعداد کودکان، شمار افراد آسیب پذیر، تعداد معلولان در هر خانواده و محله، موضوعات مهمی است که در کنار زمینه های تاثیرگذاری از قبیل محیط فیزیکی، وضعیت اقتصادی، دسترسی به حمل و نقل عمومی، محیط زیست، آلودگی هوا، آلودگی صوتی، آب های آشامیدنی، دسترسی به مراکز ورزشی، درصد بیماری های مزمن، عوامل خطرساز سلامت، دخانیات، اعتیاد و تغذیه، در این برنامه جامع، مورد سنجش و تحلیل قرار خواهد گرفت.

رییس شورای اسلامی شهر تبریز، اضافه کرد: اجرای این برنامه دقیق و جامع، نیازمند بسیج منابع و حضور منسجم گروه‌های مردم‌نهاد است.

وی پایش، نظارت و سنجش مستمر را از دیگر مراحل اجرای این برنامه جامع عنوان کرد و گفت: با داشتن اطلاعات جامع حوزه سلامت و نیازسنجی از هر یک از محلات و مناطق تبریز، راهکارهای متناسب، از قبیل لزوم پارک های محله ای، مراکز ورزشی، افزایش مناسب سازی، خانه سلامت و آموزش های بهداشتی، در هر منطقه در دستور کار قرار خواهد گرفت.

رییس شورای اسلامی شهر تبریز در ادامه، تحقق شاخص های نشاط و سلامت شهروندی را نیازمند مدیریت واحد سلامت شهری دانست و گفت: نشاط و سلامت شهروندان از مهم ترین محورهای برنامه ریزی ها و سیاستگذاری های شورای اسلامی شهر تبریز است.

وی توسعه آموزش های همگانی سلامت و دسترسی عادلانه شهروندان به مراکز سلامت را مورد تاکید قرار داد و افزود: در مجموع برنامه ریزی های شورا، چشم انداز شهر تبریز در حوزه سلامت، شهری، سالم، پویا و خانواده بنیان، با محیط زیستی سالم و پایدار است.

رییس شورای اسلامی شهر تبریز اضافه کرد: راهکارهای رسیدن به اهداف این موضوع، با محوریت مقابله با عوامل خطرساز سلامت و مقابله با زمینه های وقوع حادثه، در محلات شهر پیش بینی شده است.

دبیری، مدیریت واحد سلامت شهری را از مهمترین وجوه مدیریت واحدشهری دانست و افزود: همگرایی و تعامل بخش های مرتبط با حوزه سلامت اجتماعی از قبیل بحثورزش، آموزش های شهروندی و حوزه بهداشت و درمان، ضرورت مهمی است که در صورت تحقق، موجبات ارتقای کیفیت زندگی شهروندان خواهد شد.

وی فعالیت ۱۷ خانه سلامت را زیرنظر شهرداری تبریز در این راستا مورد توجه قرار داد و افزود: خوشبختانه تعامل و همکاری سازنده مرکز سلامت شهرداری با دانشگاه علوم پزشکی تبریز، گام ارزشمندی است که در این راستا پیگیری می شود.

اعتیاد تغذیه جهان حمل و نقل عمومی حوزه بهداشت و درمان خانواده سلامت شاخص شورای اسلامی شهر لایحه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر