کد خبر: 223602 A

معاون عمرانی استاندار آذربایجان شرقی:

اقتصاد، محیط زیست و جامعه را سه ضلع مهم توسعه پایدار به شمار می رود.

معاون عمرانی استاندار آذربایجان شرقی گفت: باید با توسعه متوازن شهرها بتوانیم محیطی پدید بیاوریم که خاطرات آن همواره تداعی‌گر یک زندگی زیبا باشد.

به گزارش خبرنگار ایلنا محمدصادق پورمهدی در مراسم گرامیداشت روز جهانی شهرسازی، تحقق این موضوع را نیازمند تعامل مدیران و متخصصان مدیریت شهری دانست و افزود: ابعاد جامع و وسیع شهر لزوم برنامه‌ریزی‌های تخصصی آن را در حوزه‌های مختلف عمرانی، جامعه شناسی، زیست محیطی و خدماتی ضروری می‌سازد.

وی با تاکید بر اهمیت زیبایی‌شناسی محیط زیست شهری، خاطرنشان کرد: شهر به عنوان یک مامن انسان‌ساز، بر رفتار شهروندان تاثیرگذار است و نباید از موضوع زیباسازی آن غفلت شود.

معاون عمرانی استاندار آذربایجان شرقی با تاکید بر این که شهر به عنوان یک موجود زنده بر رفتار شهروندان تاثیرگذار است، افزود: کودکی انسان با فضای شهر و جزئیات مختلف آن، گره می‌خورد و هرچه خاطره‌های انسان در شهر زیباتر و عمیق‌تر باشد، تعلق خاطر او به شهر و انگیزه‌های عمران و پیشرفت در حوزه‌‌های مختلف شهر نیز بارزتر خواهد بود.

پورمهدی اقتصاد، محیط زیست و جامعه را سه ضلع مهم توسعه پایدار خواند و افزود: پیشرفت مجزا و منحصر به هر یک از این سه عامل مهم باعثایجاد یک وضعیت ناپایدار شده و در مقابل، تعامل متوازن و سه جانبه آنها، مسیر اصلی توسعه پایدار را نشان می‌دهد.

وی نیروی انسانی کارآمد و معتقد را مهم ترین سرمایه هر جامعه خواند و گفت: در جامعه ما متاسفانه سرمایه های فردی بر سرمایه های اجتماعی می چربد و همین امر از ریشه های اصلی معضلات شهرهاست.

پورمهدی متذکر شد: اگر بتوانیم از سرمایه های اجتماعی در راستای اخلاق مداری جامعه به خوبی بهره ببریم، بر بسیاری از مشکلات و معضلاتی که امروز حاد و بحرانی تلقی می کنیم، فایق خواهیم آمد.

وی با بیان این که شرط مهم تحقق چنین دستاوردی، مطابقت نظرات کارشناسی با رویکردهای اجرایی است، خاطرنشان کرد: تشکیل اتاق فکری که فاصله مدیران و متخصصان شهر را کمتر کند، بار علمی و مطالعاتی رویکردهای اجرایی را قوت خواهد بخشید.

آذربایجان شرقی اخلاق اقتصاد توسعه پایدار جامعه زیبایی زیست محیطی کارشناسی محیط زیست نیروی انسانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر