کد خبر: 217001 A

مدیرکل هواشناسی آذربایجان شرقی:

میانگین بارندگی در سطح استان در سال زراعی جدید ۹۸ میلی متر بوده است که نسبت به دوره مشابه سال قبل حدود ۳۰ برابر شده است.

مدیرکل هواشناسی آذربایجان شرقی از راه‌اندازی سامانه تهک برای انتشار اطلاعات هواشناسی کشاورزی در آذربایجان شرقی در آینده‌ای نزدیک خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایلنا فرخ مطلبی فر در نشست هم اندیشی اعضای کارگروه کشاورزی و فعالان بخش کشاورزی آذربایجان شرقی اظهار کرد: داده‌های هواشناسی نقش بارزی در جلوگیری از خسارات پدیده‌های طبیعی به بخش کشاورزی می‌تواند داشته باشد.

او با اشاره به بارندگی‌های اخیر استان آن را در ۳۰ سال اخیر بی‌سابقه دانست و گفت: میانگین بارندگی در سطح استان در سال زراعی جدید ۹۸ میلی متر بوده است که نسبت به دوره مشابه سال قبل حدود ۳۰ برابر شده است.

مطلبی فر با بیان این که جایگاه داده‌های هواشناسی در بخش کشاورزی و افزایش بهره‌وری تولید محصولات غیرقابل انکار است، افزود: ارزش افزوده داده‌های هواشناسی در بخش کشاورزی استان حداقل یک هزار میلیارد ریال است.

مدیرکل هواشناسی استان آذربایجان شرقی با اشاره به افزایش ۹ برابری بارش‌های استان نسبت به بلند مدت، گفت: با توجه به مطالعات اقلیم شناسی استان در ۳۰ سال آینده به جز افزایش ۱۴ درصدی بارش‌ها در فصل پاییز، در بقیه فصول سال کاهش بارندگی خواهیم داشت.

او میانگین بارندگی‌های استان در روزهای سپری شده از سال آبی زراعی جاری از ابتدا تا ۳۰ مهر ماه امسال را ۹ برابر بیشتر از میانگین دوره طولانی مدت دانست و افزود: بارش‌های استان در سال آبی زراعی جاری را ۹۸ میلی متر است این در حالی است که میانگین بارش‌های نخستین ماه آبی زراعی ۳۰ سال گذشته ۱۰.۹ میلی متر است.

مطلبی فر با بیان اینکه بارش‌های ۲۹ روز مهرماه سال جاری نسبت به بارندگی مدت مشابه در سال گذشته(۲.۷ میلی متر) ۴۰ برابر افزایش نشان می‌دهد افزود: بارندگی شهر تبریز در مدت یاد شده ۸۶ میلی متر بوده که این میزان نسبت به سال گذشته ۱۵ برابر شده است.

مدیرکل هواشناسی آذربایجان شرقی با بیان اینکه در سال گذشته در ۶۰ درصد مساحت استان پدیده خشکسالی روی داد، گفت: افزایش دما بین ۰.۵ تا چهار درجه سانتی گراد در ۳۰ سال آینده برای استان پیش بینی می‌شود.

آذربایجان شرقی استان آذربایجان شرقی بخش کشاورزی بهره وری خشکسالی کشاورزی هواشناسی استان سال بارندگی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر