کد خبر: 197527 A

این خانه تاریخی در سال ۹۲ بعد از تملک، تجهیز کارگاه شده و با همکاری معماران و هنرمندان زبده شهر به طرز ماهرانه و زیبایی مرمت شد.

شهردار منطقه هشت تبریز از انجام مراحل نهایی مرمت خانه تاریخی نیکدل خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، علی مدبر گفت: این خانه تاریخی در سال ۹۲ بعد از تملک، تجهیز کارگاه شده و با همکاری معماران و هنرمندان زبده شهر به طرز ماهرانه و زیبایی مرمت شد.

وی خاطرنشان کرد: سعی خواهیم کرد طی هفته‌های آتی مرمت این خانه تاریخی را به اتمام رسانده و طی مراسمی از این خانه تاریخی بهره برداری کنیم.

مدبر اضافه کرد: بعد از تکمیل مرمت، برنامه شهریمیز از این خانه تاریخی پخش خواهد شد.

وی به کاهش ارتفاع دیوار خانه نیکدل جهت افزایش دید عمومی و افزایش جلوه‌های بصری خیابان مقصودیه اشاره کرد و گفت: با کاهش ارتفاع این دیوار، زیبایی‌های خانه تاریخی نیکدل آشکار خواهد شد.

گفتنی است خانه نیکدل مربوط به دوره قاجار بوده و در تاریخ ۱۴ مرداد ۱۳۸۲ با شماره‌ ۹۴۷۰ به ثبت ملی رسیده است. ‌این خانه شامل دو حیاط اندرونی و بیرونی است که حیاط اندرونی در ضلع جنوبی و حیاط بیرونی در ضلع شمالی بنا قرار دارد.

خانه در دو طبقه ساخته شده و شامل تالار بزرگ مستطیل‌شکل در مرکز بنا و دو راهرو و دو اتاق جانبی(گوشواره) در ضلع شرقی تالار است و ایوانی ستون‌دار در ضلع جنوبی بر ارسی‌های زیبای خانه سایه انداخته است. از حیاط بیرونی توسط دو رشته راه پله ۱۳ تایی وارد راهروهای جانبی و بنا می‌توان شد.

ضلع شرقی حیاط اندرونی شامل یک طنبی کوچک و چهار اتاق می‌باشد. ارتباط حیاط اندرونی و بیرونی از زیر راهروری غربی ساختمان اصلی است. دسترسی به حیاط بیرونی از یک هشتی ورودی در ضلع شمالی بنا می‌باشد. این حیاط بزرگ‌تر و شامل دو حوض سنگی است.

زیرزمین شامل حوضخانه و دو راهرو در طرفین، فضای مرکزی و دو اتاق جانبی در طرفین این راهرو و یک اتاق در ضلع شرقی بنا است و هم چنین بنا شامل اتاق‌های گوشواره در بالای راهرو‌های جانبی طبقه همکف می‌باشد و این مکان به دلیل استفاده از ارتفاع رفیع طنبی صورت گرفته است.

تزئینات به کار رفته در این ساختماننیز شامل سقف و حوضخانه دارای کادر بندی بسیار زیبا و گچبری‌های آیینه کاری شده می‌باشد و این خانه جزء معدود خانه‌هایی است که در تزئینات آن از آیینه کاری استفاده شده است. سرستون‌های زیبای گچی، ارسی‌های نمای جنوبی بنا و آجر کاری نما و هره‌های دیوار را شامل می‌شود.

زیبایی پایان مرمت اتاق تاریخی بنا ضلع شامل نیکدل حیاط
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر