کد خبر: 129200 A

آذربایجان شرقی در صادرات کشمش کشور سهم ۳۷ درصدی دارد.

ایلنا: رئیس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی گفت: در ۸ ماهه اول سال جاری، رقم صادرات محصولات کشاورزی استان به خارج از کشور، بالغ بر ۱۳۸ میلیون دلار بوده که در مقایسه با مشابه سال گذشته، ۵/۳ درصد رشد داشته است.
به گزارش خبرنگار ایلنا مسعود محمدیان در حاشیه جلسه تنظیم بازار سازمان، افزود: صادرات پیاز در این مدت نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر ارزش رشدی ۹۴ درصدی و جوجه یک روزه نیز رشد ۱۰۰ درصدی داشته است.
وی با بیان اینکه صادرات جوجه یکروزه در این مدت بالغ بر یک میلیون و ۸۳۵ هزار دلار بوده است افزود: آذربایجان شرقی سهم ۳۳ درصدی در صادرات این محصول در کشور را داشته است.
محمدیان، با بیان اینکه دوغ، شیر، خامه بسته بندی شده، انواع کشمش، رب گوجه فرنگی، روده و سالامبور از جمله اقلام مهم صادراتی آذربایجان شرقی دربخش کشاورزی است گفت: محصولات دامی ۱۹درصد از سهم کل صادرات محصولات کشاورزی را به خود اختصاص داده‌اند که در هشت ماه نخست سال‌جاری ۱۸ هزار تن محصولات دامی به ارزش ۲۶ میلیون دلار از استان به خارج از کشور صادر شده است.
رئیس سازمان جهادکشاورزی استان، از سهم ۳۷ درصدی آذربایجان شرقی در میزان صادرات کشمش کشور خبر داد و گفت: در هشت ماهه نخست سال ارزش کشمش صادر شده ۷۲ میلیون دلار بوده است که صادرات این محصول تنها در آبان ماه ۶ هزار تن و به ارزش ۱۴ میلیون دلار بوده است.
وی ارزش هر تن محصول صادراتی در زیربخش زراعی استان را ۳۵۰ دلار اعلام کرد و گفت: ارزش هر تن محصول صادراتی در زیربخش باغی یک هزارو ۷۴۰ دلار و ارزش هر تن محصول صادراتی در زیربخش دامی نیز یک هزارو ۴۵۹ دلار بوده است.
رئیس سازمان جهادکشاورزی استان، با اشاره به اینکه تولید محصولات کشاورزی در توسعه اقتصادی کشور نقش راهبردی ایفا می‌کند افزود: بخش کشاورزی و صنایع وابسته به آن نقش بسیار مهمی در اشتغال و تأمین نیازهای داخلی داشته و از حیثایجاد درآمدهای صادراتی نیز با توجه به وجود مزیت‌های نسبی در این بخش، دارای اهمیت بالایی است.

آذربایجان شرقی اشتغال بخش کشاورزی تنظیم بازار دلار رشد شیر کشاورزی گوجه فرنگی محصولات کشاورزی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر