کد خبر: 128666 A

مدیر جهادکشاورزی ورزقان:

برای تحقق استفاده بهینه از ناوگان ماشین آلات کشاورزی در سطح اراضی زراعی و باغی این شهرستان، باید ۷۵۰ دستگاه تراکتور به تعداد ناوگان ماشین آلات موجود ورزقان افزوده شود.

ایلنا: مدیر جهادکشاورزی شهرستان ورزقان گفت: افزایش روزافزون جمعیت، اهمیت کشاورزی را بیش از گذشته مشخص وچون مهم‌ترین نیاز هر انسان، نیازهای غذایی اوست که بصورت مستقیم و غیر مستقیم با کشاورزی در ارتباط است، این امر اهمیت مکانیزاسیون را بصورت قابل توجهی نمایان می‌سازد.
به گزارش ایلنا علی علیمحمدی، با اشاره به اینکه مکانیزاسیون، استفاده از فن آوری روز در کشاورزی برای افزایش بهره وری با رعایت تمام جوانب جهت رسیدن به توسعه پایدار است، افزود: برای تحقق استفاده بهینه از ناوگان ماشین آلات کشاورزی در سطح اراضی زراعی و باغی این شهرستان، باید ۷۵۰ دستگاه تراکتور به تعداد ناوگان ماشین آلات موجود ورزقان اضافه شود.
وی گفت: درحال حاضر، تعداد تراکتورهای آماده بکار این شهرستان یک هزار و۲۰۰ دستگاه بوده و باتوجه به سطح زیرکشت، سالانه وسعت ۴۲ هزار هکتاری اراضی قابل کشت که هشت هزار هکتار آن آبی و بقیه بصورت دیم سالانه زیر کشت قرارمی گیرد، نیاز است جهت توسعه بخش زراعی، امکان ورود ناوگان جدید با ایجاد راه‌های دسترسی بهره برداران به اعتبارات بانکی با کارمزد اندک فراهم شود.
مدیر جهادکشاورزی ورزقان، اضافه کرد: از اهداف مکانیزاسیون، افزایش تولید وکسب سود بیشتر بوده و ارتقا کمی تولید با افزایش سطح زیر کشت و میزان تولید در واحد سطح می‌سر شده و مکانیزاسیون در پی تحقق این دو امر است، یعنی از طرفی با افزایش تعداد وظرفیت ماشین‌ها واحیای اراضی بایر، سنگلاخی و فقیر افزایش سطح زیر کشت حاصل آمده و از دیگر سو با بهبود کیفیت کارماشین‌ها و افزایش دقت آن‌ها بر اساس نیاز گیاه و بهبود سایر عوامل غیرماشینی مانند خاک‌شناسی، بهبود کیفیت آبیاری، اصلاح بذر، بهینه سازی عملیات، تحول اقتصاد این بخش را حاصل آورد و در این راستا توسعه و جایگزین کردن ماشین آلات نو به جای ماشین آلات فرسوده در روند توسعه پایدار موثر خواهد بود.
وی ادامه داد: امسال تعداد ۳۶ دستگاه تراکتور و ۳۶ دستگاه ادوات کشاورزی به این شهرستان اختصاص یافته وامید می‌رود با افزایش تخصیص ماشین آلات کشاورزی، میزان تولید و راندمان آن در سطح اراضی شهرستان از رونق مطلوبی برخوردار شود.
علیمحمدی خاطرنشان کرد: ضریب مکانیزاسیون کشاورزی شهرستان ورزقان بر اساس آمار، ۱.۰۳ اسب بخار بر هکتار که از میانگین استانی پایین‌تر است.

استان آذربایجان شرقی اقتصاد بهره وری توسعه پایدار خاک فقیر کشاورزی ورزقان ماشین مکانیزاسیون
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر