کد خبر: 544708 A

ظریف:

وزیر امور خارجه تاکید کرد: آمریکا در این مرحله به خروج از برجام نرسیده است و برنامه دیگری دارند؛ در واقع سیاست‌های دولت آقای ترامپ این بوده است که ایران را از منافع برجام محروم کند.

به گزارش ایلنا، محمد جواد ظریف، در حاشیه نشست هماهنگی مراسم چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در پاسخ به سوالی در مورد تحریم‌های آمریکا علیه ایران گفت: آمریکایی‌ها با چنین اقداماتی خودشان را منزوی‌تر می‌کنند و در چشم ملت ما منفورتر می‌شوند.

وی تاکید کرد: در صورتی که مقامات آمریکایی چنین اشتباه راهبردی مرتکب شوند جمهوری اسلامی ایران حتما اقدام متقابل خواهد کرد؛ البته اقداماتی طراحی شده است که در زمان مناسب اعلام می‌کنیم.

رئیس دستگاه دیپلماسی در مورد اقدام آمریکا در قرار دادن نام سپاه در لیست گروه‌های تروریستی گفت: بارها اعلام کرده‌ایم که سپاه پاسداران افتخاری برای کشورمان، ضامن دفاع از میهن و تداوم انقلاب و دفاع‌کننده از مرزهای کشورمان بوده و هست و نقش سپاه پاسداران در جنگ تحمیلی هم نقشی بسیار درخشان است.

­وزیر خارجه تاکید کرد: توان دفاعی جمهوری اسلامی ایران برای دفاع از کشور در برابر هر گونه اراده منفی علیه ملت است و قابل مذاکره نیست.

ظریف افزود: غربی‌ها این موضوع را کاملا و به خوبی می‌دانند و در برجام نیز کاملا مشخص است که جمهوری اسلامی ایران درباره توان دفاعی‌اش مذاکره نمی‌کند.

وی تاکید کرد: آنان هستند که باید برای فروش هنگفت سلاح در منطقه غرب آسیا که آن را به انبار باروت تبدیل کرده‌اند ، پاسخگو باشند و سیاست‌هایشان را در این منطقه تغییر دهند.

رئیس دستگاه دیپلماسی گفت: جمهوری اسلامی ایران تجربه جنگ تحمیلی و حمایت‌هایی را که از رژیم متجاورز صدام شد، دارد و در آن آزمون آموخت که باید برای دفاع از خودش فقط به مردم و توان خویش متکی باشد.

ظریف در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه در صورت خروج آمریکا از برجام واکنش ما چه باید باشد، تاکید کرد: بارها اعلام کرده‌ایم که جمهوری اسلامی ایران سیاست‌هایش را بر اساس بهره‌مندی از منافع برجام تعیین می‌کند و حتماً انتخاب‌های متعددی هم در داخل برجام و هم بیرون از آن دارد.

وی افزود: ما بر اساس اینکه چه میزان از منافع جمهوری اسلامی ایران رعایت شود، این انتخاب‌ها را اجرا خواهیم کرد.

وزیر امور خارجه گفت: البته آمریکا در این مرحله به خروج از برجام نرسیده است و برنامه دیگری دارند؛ در واقع سیاست‌های دولت آقای ترامپ این بوده است که ایران را از منافع برجام محروم کند.

ظریف تاکید کرد: ما با سیاست‌های خودمان اجازه نخواهیم داد که آمریکا چنین اقدامی کند و تاکنون موفق بوده‌ایم و در آینده هم با اقدامات مناسب این سیاست‌ها را ادامه خواهیم داد.

محمد جواد ظریف
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر