کد خبر: 345232 A

لاریجانی تاکید کرد:

ایلنا: رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: باید به ارتقای بودجه بخش کشاورزی در برنامه ششم توسعه کشور توجه و زمینه استفاده صحیح از منابع آبی فراهم شود.

به گزارش ایلنا، علی لاریجانی در مسجد حضرت فاطمه زهرا (س) شهر قنوات قم با تبریک ایام دهه فجر گفت: انقلاب شکوه‌مند اسلامی ایران دستاوردهای مهمی داشته است و مردم با حرکت سازنده خود بعد از انقلاب به پیشرفت کشور کمک کردند.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: امروز باید با استفاده از تجارب انقلابی به فکر پیشرفت بیشتر بود، ذکر تاریخ گفتن خوب است ولی پند گرفتن مهم‌تر است.

او ادامه داد: باید به وظیفه خود عمل کنیم و در راه امام راحل و شهدای گرانقدر گام برداریم و تعهد خود را نسبت به انقلاب به درستی ادا کنیم، پیش از انقلاب شکوه‌مند اسلامی، ‌ وضعیت کشور نابسامان بود و به جز چند شهر، ‌ اکثر شهر‌ها و روستا‌ها آباد نشده بود و غضب شاه به قم باعث شد این شهر رشد نکند. البته در آن دوران چند شهر را آباد کرده بودند تا تبلیغ کنند.

لاریجانی بیان کرد: امام خمینی (ره) پس از انقلاب اسلامی، اصل را خدمت به مردم دانست و روحیه انقلابی را احیا کرد تا کمک به محرومان و روستاییان با شتاب صورت گیرد، همچنین اقتصاد کشور از وابستگی خارج شود.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با تاکید برتداوم حفظ روحیه انقلابی در راه پیشرفت کشور گفت: باید روحیه از خودگذشتگی، فداکاری و جهاد همواره وجود داشته باشد و امام راحل این فکر جهادگونه را مبنای خدمت به مردم دانست، بچه‌های جهاد سازندگی در اوایل انقلاب با این روحیه شروع به خدمت کردند.

رئیس قوه مقننه کشورمان تصریح کرد: جهاد سازندگی به‌عنوان یک نهاد انقلابی با استفاده از جوانان انقلابی زمینه آبادانی روستاهای کشور را فراهم کرد و نباید فراموش کرد این کار‌ها برای رضای خداوند بود.

او با بیان اینکه روحیه انقلابی با روحیه آبادگری عجین شده و زمینه آبادی بسیاری از از روستا‌ها را فراهم کرد افزود: بعد از انقلاب، جنگ شروع شد و ۸ سال برای کشور گرفتاری‌هایی ایجاد کرد، اما امام راحل جنگ را به سازندگی جدید تبدیل کرد و روحیه انقلابی و مجاهدت تبلیغ شد و بعد از جنگ پیشکسوتان مجاهد ما که تربیت یافته مکتب دفاع مقدس بودند بسیار به پیشرفت کشور کمک کردند.

لاریجانی گفت: به دلیل اینکه در جنگ، تحریم نظامی بودیم، روحیه سازندگی حاصل و باعث شد به لحاظ دفاعی بتوانیم روی پای خود بایستیم و پس از جنگ نیز امام خمینی (ره) تاکید بر علم‌آموزی داشتند، زیرا بدون علم ملت‌ها پیشرفت نمی‌کنند.

نماینده مردم قم با بیان اینکه بخش‌های مختلف کشور پس از جنگ به سازندگی زیرساخت‌ها تشویق شدند و با روحیه انقلابی، زیرساخت‌ها تقویت شد گفت: گاهی بازسازی خرابی‌های جنگ‌ها به ۳۰ سال زمان نیاز دارد، اما با روحیه انقلابی و کمک مردم، خیلی زود شهر‌ها از وضعیت جنگ‌زدگی خارج شدند. در حال حاضر کشور در شرایط بعد از یک گرفتگی شدید قرار دارد، یعنی حدود ۱۲ سال گرفتار مسئله هسته‌ای بودیم و آمریکا و غربی‌ها هر روز یک ماجرا، تحریم و یا قطعنامه جدید صادر می‌کردند، در هر صورت از آن وضعیت سخت عبور کرده‌ایم.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: تحریم‌های اقتصادی، شرایط سختی را ایجاد کرد، اما با روحیه انقلابی ایستادگی معنا پیدا کرد و نکته مهم این است که اگر از این وضعیت عبور می‌کنیم، چه مسیری را باید انتخاب کنیم که در این رابطه مقام معظم رهبری مسیر را مشخص کرده است.

او بیان کرد: ‌ با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری باید با حفظ روحیه انقلابی کار را ادامه دهیم و ایشان در جمع کارکنان دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی بر حفظ روحیه انقلابی و مجاهدت تاکید داشتند و در بیاناتشان در مشهد فرمودند توجه به تولید مانند مجاهدت است.

لاریجانی گفت: با وجود اینکه شرایط در حال تغییر است، برخی کشور‌ها توطئه می‌کنند، به طور مثال سعودی‌ها برای کاهش قیمت نفت تلاش کردند و قیمت آن را از بشکه‌ای حدود ۱۱۰ دلار به ۲۳ دلار رساندند. البته به خود آن‌ها نیز خسارت وارد می‌شود، اما سعودی‌ها با تحلیل‌های غلط به دشمنی خود ادامه می‌دهند و حتی در کشورهایی مانند عراق، سوریه و یمن مشکل ایجاد می‌کنند.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به وضعیت بحرانی که در منطقه وجود دارد، تصریح کرد: مشکل تروریسم برای تمامی مسلمانان و ایران گرفتاری ایجاد می‌کند، بنابراین باید روحیه انقلابی، ‌ مجاهدت و فداکاری در هر قضیه‌ای وجود داشته باشد.

او افزود: مقام معظم رهبری روی دستیابی به اهداف سیاست‌های مقاومتی تاکید دارند که محور آن براساس تولید داخلی است و این تولید در بخش‌هایی مانند دامداری و یا صنعت است و در این رابطه شهید مطهری تاکید داشتند که اقتصاد سالم یک اقتصاد زاینده است.

رئیس قوه مقننه کشورمان با بیان اینکه ایران در حال حاضر ۵۰ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی دارد، گفت: دستیابی به این میزان از صادرات غیرنفتی خوب است ولی کافی نیست و باید توجه داشت که بسیاری از کشور‌ها از کاهش قیمت نفت متزلزل شده‌اند، ولی ایران با توجه به کاهش اتکا به نفت، زیاد تحت تاثیر قرار نگرفت، البته این مسئله سرعت آبادانی در کشور را کم کرد.

لاریجانی بیان کرد: با توجه به سیاست‌های اقتصاد مقاومتی باید تولید و صادرات محور باشند.

او با تاکید بر لزوم حل مشکلات روستاییان به‌خصوص روستاییان بخش قنوات تاکید کرد: تاکنون جلساتی با تولیدکنندگان صنعت شیر داشته‌ام و اینکه قیمت شیر با هزینه‌های دامداری متناسب نیست، قابل قبول است و پیگیری‌هایی در این خصوص انجام شده است. البته دولت نگرانی‌هایی برای گران شدن قیمت شیر داشت که عنوان می‌کرد رشد قیمت شیر باعث کم‌مصرف شدن این ماده غذایی می‌شود که به تبع آن سلامتی مردم را تحت تاثیر قرار می‌دهد. البته این‌ها دلیل نمی‌شود که هزینه پایین نگه داشتن قیمت شیر را تولیدکننده بدهد و قیمت این فرآورده می‌بایست منطقی شود.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: طرحی در مجلس در حال پیگیری است که با استفاده از تجربیات کشورهای دیگر به بخش تولید در زمینه کشاورزی توجه شده و براساس آن مدیریت تولید در روستا‌ها اصلاح می‌شود و امیدوارم در چند ماه آینده در مجلس به تصویب برسد که می‌تواند تحول ایجاد کند.

او با اشاره به مشکل کم‌آبی در استان قم و کشور گفت: برداشت از چاه‌های آب کشاورزی باعث کاهش سطح آب به چاه‌ها و نشست خاک شده که در این رابطه باید رسیدگی‌های لازم انجام شود و در زمینه آبیاری با روش‌های نوین و پیشرفته سرمایه‌گذاری شود. در سال گذشته بیش از یک‌هزار میلیارد تومان در این‌خصوص هزینه شد که به قم نیز سهمی اختصاص یافت.

لاریجانی افزود: در برنامه ششم توسعه باید بودجه قابل توجهی برای تقویت بخش کشاورزی و استفاده صحیح ماز منابع آبی لحاظ شود و نکته مهم اینکه باید از مقام معظم رهبری به دلیل اجازه ایشان درباره اختصاص ۵۰۰ میلیون دلار منابع مالی برای رفع مشکل کم‌آبی در روستا‌ها تشکر کرد و همچنین ۸ میلیارد دلار نیز برای مهار آب‌ها اختصاص داده شد.

رئیس نهاد قانونگذاری کشور بیان کرد: باید در روستا‌ها علاوه بر توجه به بخش کشاورزی، به سرمایه‌گذاری صنعتی نیز توجه شود تا زمینه ارتقای درآمد کشاورزان فراهم گردد.

او گفت: اگر در روستا‌ها صنایع جانبی کشاورزی ایجاد شود، دیگر جوانان روستایی به شهر‌ها مهاجرت نمی‌کنند، بنابراین باید به جذب سرمایه‌های داخلی و خارجی توجه کرد.

لاریجانی افزود: در حال حاضر حدوداً از ۷۰ درصد ظرفیت معادن کشور استفاده نشده و در قم نیز معادن غیرفعال وجود دارد، البته دولت نیز این معادن را خیلی واگذار نمی‌کند و خود نیز نمی‌تواند سرمایه‌گذاری لازم را انجام دهد. این در حالی است که با استفاده از فعال شدن بخش معادن می‌توان شغل ایجاد کرد.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر لزوم مردمی شدن اقتصاد گفت: بخش اداری باید در خدمت تولید باشد، زیرا در حال حاضر خدمت‌رسانی به تولیدکنندگان ضعیف است و این در حالی است که باید فرهنگ خدمت‌رسانی به بخش تولید فراهم شود.

او با تاکید بر اینکه می‌بایست به جوانانی که در بخش‌های مختلف می‌خواهند تولید انجام دهند، کمک کرد، ادامه داد: آینده کشور خوب است و بعد از لغو تحریم‌ها فضای خوبی برای بهبود و پیشرفت اقتصاد فراهم می‌شود، زیرا دیگر تولیدکنندگان مجبور نخواهند بود با استفاده از قاچاقچی‌ها برخی اقلام مورد نیاز خود را تامین کنند و نقل و انتقالات بانکی نیز تسهیل و در نتیجه بستر سرمایه‌گذاری فراهم می‌شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: بسیاری از کشور‌ها به دلیل ظرفیت‌های بالای ایران اسلامی علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری در کشورمان هستند.

لاریجانی با تاکید بر اینکه باید در شرایط فعلی واقع‌بین بود، تصریح کرد: با فروش نفت، چرخ تولید راه نمی‌افتد، ‌ بنابراین باید با استفاده از سیاست‌های مقاومتی تولید را فعال کرد.

او با اشاره به توان دفاعی بالای کشور افزود: قدرت نظامی ما در حال حاضر خوب و رفتار معقولی نیز در منطقه داشته‌ایم و حتی غربی‌ها متوجه شده‌اند که رفتار ایران خیرخواهانه و صحیح است، بنابراین باید با رفع ضعف‌های اقتصادی و تلاش برای شکوفایی اقتصاد، قدرت کشور را در زمینه‌های مختلف تا حد مطلوب تقویت کرد.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: ‌ در بخش کشاورزی، نوع کاشت باید متناسب با میزان آب در هر منطقه باشد و وزارت جهاد کشاورزی نیز در این رابطه طرحی دارد که در هر منطقه از کشور چه محصولی کاشته شود، البته نمی‌گویم اصلا صیفی‌کاری انجام نشود، اما باید براساس ظرفیت‌های هر منطقه، کشاورزی انجام شود و دولت نیز در این رابطه به کشاورزان کمک کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: در برنامه ۵ ساله ششم باید با درنظرگرفتن مشوق‌های صادراتی، زمینه صادرات محصولات کشاورزی به کشورهایی مانند عراق و روسیه را فراهم کرد، البته باید کشاورزان در این رابطه استانداردهای لازم را رعایت کنند.

لاریجانی گفت: برای رفع مشکلات روستاییان در زمینه‌های مختلف، مهم این است که پیگیری انجام شود، البته حضور در جمع صمیمی مردم نیز غنیمت است که گاهی به دلیل کمبود وقت کمتر انجام می‌شود.

علی لاریجانی برنامه ششم توسعه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر