کد خبر: 196075 A

خیلی خرسندم که شخصاً از عزم جدی مقامات ارشد ایران در جهت اجرای مفاد " تفاهم‌نامه مشترک همکاری " حاصل شده برای رفع مشکلات و ابهامات در همکاری بیش‌تر با آژانس آگاه شده‌ام.

آمانو تاکید کرد که آژانس خود را ملزم به همکاری با ایران در راستای حل مشکلات گذشته و فعلی می‌داند که با گفت‌و‌گو و دیپلماسی انجام خواهد شد.

به گزارش ایلنا، یوکیا آمانو روز یک‌شنبه پس از ورود به ایران و دیدار با حسن روحانی، ‌ محمدجواد ظریف و علی‌اکبر صالحی بیانیه‌ای به شرح زیر صادر کرد:

«این یک دیدار کوتاه اما پرفایده بود. امروز افتخار دیدار با رییس‌جمهور ایران روحانی و هم‌چنین وزیر خارجه و رییس سازمان انرژی اتمی ایران را داشتم. این سومین دیدار من از تهران و اولین سفر من پس از حاصل شدن تفاهم‌نامه مشترک همکاری میان ایران و کشورهای ۱ + ۵ که در نوامبر سال گذشته حاصل شد، است. هدف سفر من به تهران دیدار با مقامات ارشد سیاسی ایران بود و در زمینه گسترش همکاری‌ها درچارچوب تفاهم‌نامه مشترک و نیز در زمینه‌های دیگر گفت‌وگو کنیم.

خیلی خرسندم که شخصاً از عزم جدی مقامات ارشد ایران در جهت اجرای مفاد " تفاهم‌نامه مشترک همکاری " حاصل شده برای رفع مشکلات و ابهامات در همکاری بیش‌تر با آژانس آگاه شده‌ام.

در طول این دیدارها دو طرف در مورد اقدامات جدیدی که باید پس از تفاهم‌نامه در راستای ادامه همکاری‌ها انجام داد گفت‌وگو و تبادل نظر کردم که امیدوارم این صحبت‌ها در آینده نزدیک عملی شود.

هم‌چنین در این دیدارها بحث‌هایی در مورد چاشنی‌های انفجاری انجام شد که می‌خواهم اظهاراتی را در این باره بیان کنم. ایران در جهت از بین بردن نگرانی‌ها درباره تهیه چاشنی‌های منفجره توضیحات لازم را در اوایل سال ۲۰۰۰ به آژانس ارائه داده است. ایران هم‌چنین در سال ۲۰۰۷ اطلاعات لازم در زمینه برنامه خود برای استفاده از چاشنی‌های انفجاری در صنعت نفت و گاز را در اختیار آژانس قرار داده است.

در حال حاضر آژانس همه مسائل مربوط به گذشته را نیز بررسی خواهد کرد که شامل بحثچاشنی‌های منفجره نیز است.

در جمله آخر باید بگویم آژانس خود را ملزم به همکاری با ایران در راستای حل مشکلات گذشته و فعلی می‌داند که با گفت‌و‌گو و دیپلماسی انجام خواهد شد. هم‌چنین در راستای حل این مشکلات این مساله خیلی مهم است که اجرای دقیق مفاد " تفاهم‌نامه مشترک همکاری " ادامه یابد.»

ایران حسن روحانی رییس جمهور سازمان انرژی اتمی صنعت علی اکبر صالحی مشکلات نفت و گاز وزیر خارجه یوکیا آمانو
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر