کد خبر: 126358 A

در نشست مشترک وزیر بهداشت با نویسندگان و فیلمنامه نویسان عنوان شد؛

کم تحرکی، چاقی، تغذیه نامناسب و استعمال دخانیات از جمله مهم‌ترین فاکتورهای زمینه ساز انواع بیماری‌های غیرواگیر عنوان کرد.

ایلنا: نشست هم اندیشی رشد و تعالی در سیما با حضور مدیران شبکه‌های سیما و فیلمنامه نویسان و با حضور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برگزار شد.

به گزارش ایلنا، وزیر بهداشت که در این نشست به عنوان میهمان ویژه دعوت شده بود، دغدغه‌ها و چالش‌های نظام سلامت را در حوزه فرهنگی تشریح کرد.

سیدحسن هاشمی با اشاره به کمبود اعتبارات جدی در حوزه سلامت گفت: عدم تخصیص منابع پیش بینی شده، اجرای برنامه‌های این وزارتخانه را با مشکل مواجه کرده است.

وی گفت: وزارت بهداشت مشکلات عدیده‌ای ناشی از کمبود بودجه‌ها دارد و بودجه فعلی سلامت، هیچ برنامه توسعه‌ای را پوشش نمی‌دهد.

وی در ادامه به بیماری‌های غیرواگیر به عنوان مهم‌ترین علل مرگ و میر در کشور اشاره کرد و گفت: در حال حاضر به دلیل تغییر شیوه و سبک زندگی و شیوع بیماری‌های غیرواگیر مانند: بیماری‌های قلبی - عروقی، سرطان‌ها، فشار خون و دیابت هزینه‌های زیادی به مردم و نظام سلامت تحمیل می‌شود که با آموزش و فرهنگسازی و تغییر رفتار و اصلاح شیوه زندگی می‌توان از بروز این بیماری‌ها جلوگیری کرد.

وی همچنین کم تحرکی، چاقی، تغذیه نامناسب و استعمال دخانیات را از جمله مهم‌ترین فاکتورهای زمینه ساز انواع بیماری‌های غیرواگیر عنوان کرد و گفت: این در حالی است که با آموزش، اطلاع رسانی و فرهنگ سازی می‌توان نزدیک به نیمی از موارد مرگ ناشی از این عوامل خطر را کاهش داد.

وزیر بهداشت از بیماری ایدز به عنوان یکی از معضلات بهداشتی مهم کشور یاد کرد که با آگاهی بخشی مناسب در این باره می‌توانیم از شیوع آن پیشگیری کنیم.

وی گفت: متأسفانه در مواجهه با مسأله بیماری ایدز در کشور تدبیر مناسبی توسط مسئولان و رسانه‌ها انجام نشده و این مسأله موجب افزایش شیوع ابتلاء به این بیماری شده است.

هاشمی افزود: امروز به جای اطلاع رسانی درست، مردم را بیشتر ترسانده‌ایم و تصویر وحشتناکی از ایدز در رسانه‌ها ارائه می‌دهیم به نحوی که اطلاعات مخدوش و غلط سبب شده است ایدز با هنجارهای اخلاقی گره خورده و تبدیل به یک تابو شود.

وزیر بهداشت یادآور شد: پنهان کاری دسته جمعی میان مبتلایان، رسانه‌ها و افکار عمومی موجب توسعه روابط پرخطر شده و در طول ۱۱ سال موجب افزایش ۹ برابری ابتلا به ایدز شده است.

وزیر بهداشت با یادآوری اینکه برخوردهای دستوری، در تغییر رفتار و نگرش مردم کارکردی ندارد، گفت: برخی از روش‌های اطلاع رسانی رسانه‌ها در این زمینه نیز نیاز به اصلاح دارد.

وی بر اهمیت و ضرورت پیشگیری و توانمندسازی مردم از طریق پیام‌های غیرمستقیم به ویژه در فیلم‌ها و سریال‌ها اشاره کرد و گفت: وزارت بهداشت آمادگی دارد از فیلم‌ها و سریال‌های فاخر که به موضوع سلامت بپردازد، حمایت کند.

وی با تاکید بر اینکه جامعه پزشکی و پیراپزشکی به رغم وجود برخی از بی‌مهری‌ها باز هم در ارزیابی محبوبیت مردمی، رتبه دوم یا سوم را دارا هستند؛ گفت: بحثمنزلت و هویت جامعه پزشکی از مهم‌ترین چالش‌های کنونی جامعه پزشکی است و نباید با بزرگنمایی تعداد محدودی از متخلفین آن را به کل جامعه پزشکی تعمیم دهیم چون دامن زدن به این موضوعات و برجسته کردن آن‌ها باعثاختلال در روابط بیمار و پزشک می‌شود.

هاشمی در پایان با بیان اینکه بسیاری از پزشکان با خلوص نیت کار می‌کنند، یادآور شد: لازم است رابطه معقول و محترمانه میان پزشکان و بیماران وجود داشته باشد و هر عاملی که این رابطه را بر هم زند، باعثضربه زدن به نظام سلامت خواهد شد.

گفتنی است: نشست مشترک وزیر بهداشت با نویسندگان و فیلمنامه نویسان با حضور معاون سیما، مدیران شبکه‌های سیما، نویسندگان و فیلمنامه نویسان در مجتمع فرهنگی ملاصدرا برگزار شد.

ایدز پزشک تغذیه چاقی رسانه سلامت مرگ وزارت بهداشت وزیر بهداشت وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر