کد خبر: 120555 A

چارچوب همکاری که آژانس اخیرا با ایران امضا کرده است گامی مهم محسوب می‌شود؛ در این چارچوب آژانس و ایران توافق کردند که برای فعالیت‌های راستی آزمایی آژانس درباره حل و فصل همه مسائل گذشته و کنونی همکاری کنند و ایران اقدامات عملی اولیه را در سه ماه آینده به کار خواهد بست.

گزارش جدید «یوکیا آمانو» مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره برنامه هسته‌ای ایران که شامگاه پنجشنبه منتشر شد، در اختیار ۳۵ عضو شورای حکام آژانس قرار گرفت.

به گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، آژانس در گزارش فصلی خود اعلام کرد که در طول سه ماه گذشته تنها چهار سانتریفیوژ جدید غنی‌سازی در تاسیسات نطنز آغاز به کار کرده است.

بر اساس این گزارش، در این مدت سانتریفیوژ تازه‌ای هم در تاسیسات غنی‌سازی فردو آغاز به کار نکرده است.

آژانس در گزارش خود تاکید کرده است که ایران هنوز سانتریفیوژهای نسل جدید(IR - ۲M) را مورد بهره‌برداری قرار نداده است.
آمانو در این گزارش، از چارچوب همکاری که آژانس اخیرا با ایران امضا کرده است، به عنوان «گامی مهم» یاد کرده است.

در بخش خلاصه گزارش یوکیا آمانو عدم انحراف در فعالیت‌های هسته‌ای ایران که تحت پادمان‌های آژانس است، تایید شده است.
در این گزارش آمده است: «چارچوب همکاری که آژانس اخیرا با ایران امضا کرده است گامی مهم محسوب می‌شود؛ در این چارچوب آژانس و ایران توافق کردند که برای فعالیت‌های راستی آزمایی آژانس درباره حل و فصل همه مسائل گذشته و کنونی همکاری کنند و ایران اقدامات عملی اولیه را در سه ماه آینده به کار خواهد بست.»

این نخستین گزارش فصلی آژانس است که پس از روی کار آمدن دولت «حسن روحانی» رئیس جمهوری ایران منتشر می‌شود.

انرژی ایران برنامه هسته ای ایران حسن روحانی دولت فرانسه فعالیت های هسته ای مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی یوکیا آمانو آژانس
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر