کد خبر: 67107 A

رییس انجمن رادیولوژی ایران خبر داد؛

حذف ارز مبادله‌ای برای فیلم رادیولوژی که اخیرا انجام شده، افزایش دو برابری قیمت فیلم را به همراه داشته است/ مواد مصرفی رشته رادیولوژی گران‌تر از خود دستگاه‌ها شده است.

ایلنا: رییس انجمن رادیولوژی ایران گفت: برای تعیین تکلیف تعرفه‌ها با وزارت بهداشت تماس می‌گیریم، جواب تلفن را نمی‌دهند.

به گزارش ایلنا، رییس انجمن رادیولوژی ایران از تعلل وزارت بهداشت در تعیین تعرفه مراکز رادیولوژی خبر داد و گفت: قرار بود، وزارت بهداشت پیش از عید نسبت به تعیین تعرفه مراکز رادیولوژی اقدام کند؛ این در حالیست که با گذشت بیش از یک ماه از آغاز سال جدید، این تعرفه هنوز تعیین نشده است.

جلال جلال شکوهی در آستانه برپایی «بیست و نهمین کنگره رادیولوژی ایران» (۲۴ تا ۲۷ اردیبهشت ماه) با اعلام این خبر افزود: تعیین نشدن تعرفه از سوی وزارت بهداشت باعث شده، مراکز ارایه دهنده خدمات رادیولوژی هر یک با تعرفه‌ای خاص فعالیت کنند که زیان این امر در درجه اول متوجه مردم است.

وی خاطر نشان ساخت: از سوی دیگر افزایش بازرسی‌های مراکز بیمه از مراکز رادیولوژی که بدون در نظر گرفتن افزایش قیمت مواد مصرفی رادیولوژی منجر به جریمه برخی از این مراکز شد از یک سو و از سوی دیگر تاخیر در پرداخت مبالغ بیمه از سوی شرکت‌های بیمه گر که گاهی تا ۱۱ ماه به طول می‌انجامید، سبب شد که بسیاری از مراکز رادیولوژی همکاری خود را با بیمه‌ها قطع کرده و به طور آزاد بیمار پذیرش کنند که این مساله بار مالی زیادی به بیماران تحمیل کرده است.

به گفته رییس انجمن رادیولوژی ایران، اعضای این انجمن انتظار دارند، انجمن به عنوان حافظ منافع آنان وارد عمل شود. در حالی که وزارت بهداشت حاضر به پاسخگویی در این زمینه نبوده به تلفن‌هایی که برای تعیین تکلیف تعرفه‌ها از سوی انجمن می‌شود، نیز پاسخ نمی‌دهد.

وی با اشاره به اینکه حذف ارز مبادله‌ای برای فیلم رادیولوژی که اخیرا انجام شده، افزایش دو برابری قیمت فیلم را به همراه داشته است، خاطر نشان ساخت: هر چند تلاش انجمن به سمت حذف فیلم از سیستم رادیولوژی و توسعه رادیولوژی دیجیتال است، اما به دلیل مشکلات زیر ساختی و فنی، هنوز تا رسیدن به این هدف راه درازی در پیش است.

جلال شکوهی گفت: مواد مصرفی رشته رادیولوژی گران‌تر از خود دستگاه‌ها شده است. برای مثال در حال حاضر برای تهیه تیوپ دستگاه سی تی اسکن می‌بایست یک میلیارد تومان هزینه کرد، این در حالی است که قیمت خود دستگاه سی تی اسکن دو سال پیش ۷۰۰ میلیون تومان بوده است.

وی اضافه کرد: در چنین فضایی طبیعی است که تعداد زیادی از دستگاه‌های رادیولوژی از چرخه فعالیت خارج می‌شوند.

رییس انجمن رادیولوژی ایران تصریح کرد: ۲۴ اردیبهشت ماه امسال همزمان با برپایی بیست و نهمین کنگره رادیولوژی ایران بزرگ‌ترین نمایشگاه تجهیزات رادیولوژی ایران برپا می‌شود که از بعد مقیاس شرکت‌های ارایه دهنده دستگاه‌های رادیولوژی از نمایشگاه ایران مد نیز گسترده‌تر است و در آن آخرین دستاوردهای مربوط به دستگاه‌ها، قطعات و تجهیزات رادیولوژی ارایه خواهد شد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر